Popradské pleso patří k nejnavštěvovanějším místům Vysokých Tater. A při pohledu na jeho hladinu a horské štíty vypínající se všude kolem, jistě hned pochopíte, čím všechny návštěvníky tak okouzluje. Můžete se sem vydat jen na nenáročnou procházku, nebo se tu zastavit při delších túrách po tatranských krásách. Každopádně je to jedno z nejhezčích míst, které jsme ve Vysokých Tatrách navštívili.
Popradské pleso je čtvrté největší ledovcové pleso v Tatrách. Leží ve výšce 1494 m.n.m. v Mengusovské dolině před ústím Zlomiskové doliny a pod srázy Ostrvy a Kopek. Jeho rozloha činí necelých 7 hektarů, 380 metrů na délku a 250 metrů na šířku, a maximální hloubka dosahuje více než 17 metrů. Vzniklo na konci poslední doby ledové, kdy ustoupil ledovec a vzniklý prostor se zaplnil vodou stékající z okolních štítů a dolin. Teplota vody se v létě pohybuje kolem 16°C, ale koupat se tu samozřejmě jako ve všech ostatních plesech nesmí. Vzhledem k dobré dostupnosti po asfaltové cestě je pleso přístupné bez problémů po celý rok, v létě pro pěší a cyklisty, v zimě třeba na běžkách. Příjezd autem je možný jen pro ubytované a na zvláštní povolení.
Nenáročná turistická trasa
Turistická trasa k Popradskému plesu začíná u parkoviště a vlakové zastávky TEŽ Popradské pleso. Odtud půjdete po modré značce 3,5 kilometru plynule do kopce (převýšení 250 metrů) k rozcestí Popradská Pol’ana. Tady můžete pokračovat dále po modré asi čtvrt hodiny a dojdete kolem Rozcestí nad Popradskom plesem rovnou k chatám. Ty stojí u Popradského plesa dvě, Majláthova chata a Chata pri Popradském plese. Nebo můžete na Popradské Poľaně odbočit na žlutou a vzít to malou oklikou přes Symbolický cintorín věnovaný obětem Tater. Jeho návštěvu doporučuju, je to zajímavé místo k zamyšlení nad krásou, ale i zrádností a nebezpečím hor. S touto odbočkou vám cesta k plesu bude trvat ještě asi půl hodiny a dojdete na jeho opačný konec.
Procházka kolem jezera
Kolem Popradského plesa vede snadno schůdná cesta a určitě stojí za to si ji projít, z každého úhlu pohledu je jezero a jeho okolí neskutečně krásným místem. S kočárkem ale sjízdná není, místy vede přes kameny a kořeny. Až se dost pokocháte jezerem a jeho okolím, nabízí se hned několik možných cest dále. Můžete se vrátit zpět k parkovišti nebo na vlak, vydat se po červené Tatranské magistrále klikatě po úbočí Ostrvy až na vrchol a pokračovat po ní směrem na východ, po modré směřovat na delší túry k Hincovu plesu nebo k Chatě pod Rysmi, ti nejzdatnější až na Koprovský štít nebo Rysy.
Lesom medzi Plesom a plesom
My jsme na Popradské pleso vyrazili vlakem ze Štrbského plesa na zastávku TEŽ Popradské pleso, je to jen jedna zastávka. Díky cestě vlakem jsme se poté nemuseli vracet na parkoviště, ale mohli jsme se vydat po červené Tatranské magistrále směrem na Štrbské pleso. Trasa je dlouhá asi 4 kilometry a je dobře schůdná, i když jako většina turistických tras v okolí vede přes kameny. Obzvlášť v první polovině trasy jsou navíc odměnou krásné výhledy na protilehlé štíty a do údolí. Celá tato trasa je také naučným chodníkem Lesom medzi Plesom a plesom, kdy si budete moct přečíst zajímavosti o Tatrách, lese a životě v něm nebo třeba lavinách, které tu bývají v zimě časté. Právě laviny jsou důvodem, proč se v zimě doporučuje využít zimní trasu po zelené, která vede asi o sto metrů níže.
Kde se místo nachází?
Popradské pleso na Google mapy