Štrbské pleso je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst ve Vysokých Tatrách, ať už mluvíme o ledovcovém jezeře samotném nebo osadě jej obklopující. Je totiž dobře dostupné široké veřejnosti a na své si tu přijdou všechny věkové kategorie. Nabízí příjemné nenáročné procházky v nádherných kulisách okolních štítů hor i skvělý výchozí bod pro pořádné vysokohorské túry. My jsme se tu ubytovali při naší první dovolené v Tatrách a rozhodně jsme nelitovali.
Malebné ledovcové jezero
Štrbské pleso je druhým největším ledovcovým jezerem na Slovensku. Nachází se na jižní straně Vysokých Tater na konci hřebenu Soliska v místech, kde se spojují Mlynická a Furkotská dolina. Leží v nadmořské výšce 1346,6 m n.m., má rozlohu necelých 20 ha, 600 metrů na šířku, 640 metrů na délku a jeho maximální hloubka dosahuje 20 metrů. Pleso nemá žádný povrchový přítok ani odtok, voda odtéká pod zemí. Vzniklo táním Mlynického ledovce, který ve čtvrtohorách postupoval celou Mlynickou dolinou a tlačil přes sebou čelní morénu ze suti. Ve sníženině za touto morénou se vytvořilo Štrbské pleso, které je nejtypičtější ukázkou morénového ledovcového jezera s téměř kruhovým tvarem a malebnými břehy. Maximální teplota vody se v létě při hladině vyšplhá na 19°C, ale koupání je tu kvůli ochraně biodiverzity zakázáno, stejně jako ve všech ostatních tatranských plesech. Průměrná teplota se ale pohybuje jen kolem 6°C a celých 155 dní v roce bývá jezero zamrzlé.
Z historie
Pleso v minulosti patřilo liptovské rodině Szentiványi, kteří tu hospodařili, mimo jiné jezero uměle zarybnili a využívali je k rybolovu, koupání i plavbě na člunech. A také tu v zimě těžili led ze zamrznuté hladiny, který se pak na povozích dovážel do restaurací v Popradě, Kežmarku, Vroclavi, Temešváru, Budapešti, Vídni i Berlíně. První chata na břehu jezera byla postavená v roce 1872 a tento letopočet se počítá i jako vznik osady Štrbské pleso. Historické jádro stojí na čelní moréně bývalého ledovce, dnes už se ale osada rozrostla i východně a severně od jezera. V roce 1901 od Szentiványiho odkoupil pleso uherský stát.
Štrbské pleso je skvělým výchozím bodem k poznávání krás a zajímavostí Vysokých Tater, kterých nabízí spoustu i ve svém bezprostředním okolí. Kolem celého jezera vede příjemná široká cesta, kterou dal už na konci 19. století upravit Jozef Szentiványi. Můžete se tu procházet, odpočívat na lavičkách a kochat se výhledem na tatranské velikány, a to během dne i večer při umělém osvětlení. Okruh kolem jezera měří 2,25 kilometru a obejdete jej za půl hodiny, pokud se nebudete moc zastavovat. Ty báječné výhledy vás ale jistě nejednou přimějí se zastavit a obdivovat krásu zdejší krajiny. Navíc půjdete kolem informačních tabulí se zajímavými informacemi o Štrbském plese, zdejší fauně a floře, historických událostech nebo osobnostech spojených s tímto místem. Těchto tabulí najdete nejen tady, ale po celé obci mnoho a určitě stojí za přečtení.
Člnkování, vyhlídka, atrance pro děti a lákadla všeho druhu
Oblíbenou aktivitou na jezeře je člnkování, tedy plavba na člunu s vesly. Projet se po jezeře by bylo určitě fajn, tuto aktivitu jsme si ale kvůli jiným plánům a výdajům odpustili. Co si ale syn nemohl odpustit a my mu odepřít, to byla jízda na čtyřkolkách, kterou nabízí po cestě k lanovce na Solisko. Ostatně takových lákadel obzvlášť pro děti je tu opravdu spousta a projít k jezeru nebo k lanovce musíte vždy kolem dlouhé řady stánků se suvenýry, plyšáky a hračkami všeho druhu. Atrakce pro menší děti jako je plavba na lodičkách na malé nádrži nebo jízda v autíčkách na okruhu najdete i ve sportovním Areálu Snov poblíž skokanských můstků, kde stojí od roku 2021 otevřená vyhlídková Veža snov neboli Tatras Tower, s výškou 53 metrů jedna z nových dominant pohledu na hory od Štrbského plesa.
Nové Štrbské pleso
Ve Štrbském plese najdete i klidnější místa k procházce a relaxaci na lavičkách. Na druhé straně od nádraží leží Nové Štrbské pleso, uměle vybudované jezero na potoku Mlynica s výměrou přes 2 ha a maximální hloubkou téměř 10 metrů. Na pozemku pod Štrbským plesem jej vybudoval banskobystrický architekt Karol Móry, který na nedalekém kopci Klát postavil i rozhlednu. Krásný pohled na Tatry nebo na druhou stranu do podhůří si z tohoto místa můžete vychutnat stále a to z vyhlídky Monte Móry, která je zároveň kavárnou s velkou terasou a ubytováním.
Jezírka lásky a dřevěné sochy
Dalším klidnějším koutem Štrbského plesa jsou Jezírka lásky ležící asi 500 metrů jihovýchodně od jezera. Tato dvě jezírka se původně nazývala Štrbské rybníky a sloužila k odchovu pstruhů vypouštěných do uměle zarybněného Štrbského plesa. Rybníky založil na konci 19. století zakladatel osady Štrbské pleso Jozef Szentiványi. Jeho dřevěnou vyřezávanou sochu najdete u hlavní silnice nedaleko plesa a také přímo u něj. Ostatně dřevěných vyřezávaných soch je po celém Štrbském plese roztroušených mnoho. Už několik let se tu totiž koná každoroční řezbářské sympozium, kdy vzniklé sochy zůstávají právě tady a zkrášlují okolí. Jsou příjemným zpestřením procházek a hlavně děti si je zamilují.
Tipy na výlety v okolí
Když si dostatečně užijete samotné Štrbské pleso, je čas vyrazit na výlety do okolí. Můžete se vydat lanovkou Solisko Expres k Chatě pod Soliskom, kam ti zdatnější vyráží i pěšky, a vyjít třeba až na vrchol Predné Solisko. Krásný je i výlet k vodopádu Skok, po Tatranské magistrále dojdete k okouzlujícímu Popradskému plesu nebo na druhou stranu k menšímu a klidnějšímu Jamskému plesu. A za dalšími výletními cíli vás pohodlně doveze Tatranská elektrická železnica, ať už chcete vyrazit do Starého Smokovce a na Hrebienok za vodopády Studeného potoka nebo do Tatranské Lomnice a odtud ke Skalnatému plesu a na Lomnický štít, druhý nejvyšší vrchol celého Slovenska. Zážitkem především pro milovníky techniky a dopravy je jízda unikátní Ozubnicovou železnicou. Zubačka spojuje Štrbské pleso s Tatranskou Štrbou. V letech 2020 – 2021 byla trať kompletně zrekonstruována a osazena novými vlaky, ve kterých je svezení opravdu pohodlné.