Vídeň je nádherné město plné historických památek, ale najdete tu i spoustu výletních cílů z jiného soudku. Jedním z těch nejoblíbenějších je Haus des Meeres, bývalá dělostřelecká tvrz přestavěná na 11 pater plných nejen akvárií a terárií, některých až s obřími rozměry. A bonusem je fantastický výhled na Vídeň z terasy v posledním patře.
Nepřehlédnutelný 12 pater vysoký Haus des Meeres vznikl přebudováním bývalé dělostřelecké věže postavené ve druhé světové válce na obranu Vídně. Strohý betonový kvádr dostal nový plášť, rozšířil se o skleněné přístavby, z kruhových stanovišť děl pod vrcholem věže vznikly voliéry nebo odpočinkové terasy a vnitřek zaplnily akvária, terária a výběhy drobných živočichů. První expozice tu byly otevřeny už v roce 1958, když tu ve 2. a 3. patře zřídila nově založená Společnost pro mořskou biologii první rakouské veřejné mořské akvárium Haus des Meeres. Od té doby se tento projekt postupně rozrostl do dnešní podoby, kdy se expozice nachází napříč celou budovou.
Kudy a jak do Domu moří
Haus des Meeres najdete ve vídeňském obvodu Mariahilf nedaleko centra Vídně. Přímo u něj se nachází zastávka autobusu, za mě je ale nejlepší dopravou metro U3, zastávka Neubaugasse je jen 300 metrů vzdálená. Pokud přijedete autobusem na Erdberg jako já s Flixbusem, pojedete U3 přímo bez přestupu. Vstupenky můžete koupit online, ušetříte si čekání ve frontě na pokladny. Chce to ale přijít na přesný čas a pokud dorazíte brzy, musíte počkat venku, dovnitř vás pustí nejdříve pět minut před objednaným termínem (vstupenka jinak není časově omezená, v mořské ZOO můžete být třeba celý zbytek otevírací doby). A nudit se tu určitě nebudete.
11 pater úchvatného (nejen) vodního života
Krásné a velmi zajímavé expozice najdete ve všech patrech Domu moří. Hned v přízemí projdete podvodním tunelem, kde budou ryby, rejnoci a žraloci plavat kolem vás ze všech stran. Mezi obyvateli terárii jako jsou hadi, ještěři nebo pavouci v prvním patře se mi nejvíc líbily nádherné obrovské anakondy. V dalším patře si prohlédnete život pod hladinou Středozemního moře a je odtud také přístup do tropického domu, kde je hodně živo i mimo akvária. Poskakují tu čilé opičky kosmani a poletují drobní ptáci.
Do tropické říše se dostanete i ze čtvrtého patra, kde se nachází také obří akvárium vysoké přes dvě patra. U tohoto akvária jsem strávila asi nejvíc času a několikrát se k němu vrátila, fascinující pohled do něj je zespodu, kdy hledíte nahoru v úžasu nad tou obrovskou masou vody, i z vyhlídkového balkonu o patro výš. Hlavní hvězdou nádrže je kareta obrovská Puppi, ale úžasní jsou i další obyvatelé jako žraloci nebo kanic obrovský.
Největší akvárium se žraloky
Po dalším patře se zástupci ryb z Dunaje a výstavě věnované ekologii a ochraně moří a oceánů následuje patro s pohledem do hlubokého pacifického oceánu Pacific Eye, pouštní terárium a hlavně největší akvárium celé ZOO, 360° Shark Tank. Na téměř 120 m2 tu žije přes 1000 ryb, od žraloků černocípích a bělocípích, přes rejnoky až po různé drobné rybky. Nádrž vyplňuje jednu místnost a má oválný tvar, obejít ji tak můžete ze všech stran dokola. A malým průzorem v podlaze o patro výš se pak podíváte i na ladně plující žraloky pod sebou. Tomuto osmému patru jinak dominuje expozice s ukázkou mangrovových oblastí.
Deváté patro a jeho vyhlídkový balkón vás vezme na výlet po Austrálii, Madagaskaru, Kongu nebo Komodách. Uvidíte tu třeba varany komodské nebo oblíbené lemury kata. V desátém patře vás ještě čeká nádrž žraloka kladivouna a také zajímavé muzeum připomínající původní účel věže a válečné období minulého století.
Perfektní výhled na Vídeň
V jedenáctém patře se nachází restaurace 360°OCEAN SKY, do které si na jídlo a pití můžete vyjet i samostatným výtahem nezávisle na Haus des Meeres. Určitě si nahoru zajděte při návštěvě Domu moří, i když se tu nebudete chtít občerstvit. Vyhlídková terasa kolem celého obvodu věže je přístupná pro návštěvníky ZOO i bez návštěvy restaurace a nabízí opravdu fantastický výhled na Vídeň. Líbil se mi minimálně stejně jako výhled z nejvyšší vídeňské věže Donauturm. Terasa je po celém obvodu obehnána skleněnými tabulemi, takže nic nebrání výhledu a zároveň je to tu maximálně bezpečné třeba i s neposednými dětmi.
Haus des Meeres je dostupný i bezbariérově a můžete se tu pohybovat s dětským kočárkem, v budově jsou výtahy. Vzhledem k vysoké návštěvnosti se ale při čekání na ně obrňte velkou trpělivostí. Jinak je tu několik schodišť s krásně barevnými obrázky, které se budou dětem líbit. Jedno schodiště je nechané v původní podobě a doplněné fotografiemi z historie dělostřelecké věže, které stojí za prohlédnutí. Vstupné není úplně levné (dospělý 21,90 EUR, dítě 6 – 15 let 9,80 EUR a dítě 3 – 5 let 6,50 EUR), ale podle mě to určitě stojí za ty peníze. Vídeňský Haus des Meeres mě na rozdíl od pražského Mořského světa nadchnul a ráda se tam zase někdy podívám.
Kde se místo nachází?
Haus des Meeres na Google mapy