Na svých výletech jste jistě už nejednou zavítali do míst zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Víte ale, kolik jich u nás vlastně celkem máme a kde je všechny najdete? A že se můžete jejich návštěvou zapojit i do zajímavé soutěže?
České dědictví UNESCO
Pod známou zkratkou UNESCO se skrývá Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (anglicky United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Vznikla hned po II. světové válce na podzim roku 1945 a jejím úkolem je mimo jiné chránit a rozvíjet kulturní, historické a přírodní dědictví světa. V Česku máme už 17 míst zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO a patříme tak mezi země s největší koncentrací památek UNESCO. Patří mezi ně historické klenoty, jedinečné přírodní lokality i zajímavé technické památky. Jejich kompletní přehled najdete na webu www.unesco-czech.cz, který spravuje sdružení České dědictví UNESCO. U jednotlivých míst tu najdete jejich popis, u většiny také kalendář akcí, mapu, foto a video galerie nebo virtuální prohlídky.




České památky na seznamu UNESCO
Nejdéle je zapsáno historické centrum Prahy, historické centrum Českého Krumlova a historické centrum Telče se zámkem Telč, všechny od roku 1992. V roce 1994 přibyl poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, v roce 1995 historické centrum Kutné Hory s chrámem svaté Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Unikátní krajinný celek Lednicko-Valtický areál se zámkem Lednice a zámkem Valtice i všemi drobnými stavbami jako je rozhledna Minaret, umělá zřícenina Janohrad nebo kolonáda Raistna byl zapsán v roce 1996. V roce 1998 přibyly zámek Kroměříž se Zámeckou a Květnou zahradou a vesnická památková rezervace Holašovice. Zámek Litomyšl se dostal na seznam v roce 1999, v roce 2000 to byl Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, roku 2001 brněnská vila Tugendhat a roku 2003 třebíčská židovská čtvrť, židovský hřbitov a bazilika svatého Prokopa (zámek Třebíč byl přidán v roce 2018).






K dalším zápisům došlo v posledních několika letech. V roce 2019 to byla Hornická krajina Krušnohoří/Erzgebirge, kam patří například důl Jáchymov a jeho okolí. Ve stejném roce byl zapsán i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Roku 2021 se zápisu dočkaly i naše nejslavnější lázně ze západočeského lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary, Mariánské lázně a Františkovy lázně, které jsou součástí nadnárodní sériové památky Slavná lázeňská města Evropy. Součástí nadnárodní památky Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy jsou Jizerskohorské bučiny, které přibyly na seznam v roce 2021. Nejnovějším zápisem se může pyšnit město Žatec a krajina žateckého chmele.






Kromě těchto lokalit máme na seznamu UNESCO také 9 zápisů nehmotného dědictví, patří sem modrotisk, tanec verbuňk, Jízda králů, vorařství, ruční výroba skla, ruční výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel, masopustní masky a obchůzky na Hlinecku, loutkářství a sokolnictví.
Slovenské památky na seznamu UNESCO
Na Slovensku se nachází 8 lokalit světového dědictví UNESCO. V roce 1993 bylo zapsáno nejstarší slovenské hornické město Banská Štiavnica a technické památky v jeho okolí, dále venkovská osada Vlkolínec a také Spišský hrad, ke kterému byly později přidruženy i památky v jeho okolí a město Levoča.V roce 1995 přibyly jeskyně a propasti Slovenského krasu zapsané společně s Aggteleckým krasem na severu Maďarska. Od roku 2000 je zapsána městská památková zóna Bardejov a od roku 2007 patří pod nadnárodní památku Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy několik přírodních rezervací v Prešovském kraji. V roce 2008 byly zapsány dřevěné chrámy slovenských Karpat a nejnověji v roce 2021 lokality patřící k hranici Římské říše v povodí Dunaje, takzvanému Dunajskému limesu.

UNES&CO soutěž
Máte rádi soutěže? Já ano, obzvlášť ty spojené s cestováním. A když jsem si v létě na pokladně kladrubského hřebčína všimla letáčku o soutěži s památkami UNESCO, hned mě to zaujalo. Pravidla jsou velmi jednoduchá. Stačí se zaregistrovat a stát se tak členem Společnosti přátel památek UNESCO, samozřejmě je to zcela zdarma. Pak si musíte jen vytisknout osobní hrací kartu, která vám přijde na e-mailovou adresu, a při svých výletech do míst zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO sbírat razítka. Zapojeny jsou všechny UNESCO lokality nejen v Česku, ale také na Slovensku. Na konci roku kartu jednoduše zašlete online nebo poštou a už za tři razítka na ní dostanete pěkný klubový odznáček a budete zařazeni do slosování o zajímavé ceny. Na začátku dalšího roku vám pak už automaticky přijde nová hrací karta. Letos probíhá už čtrnáctý ročník této soutěže, kompletní pravidla najdete tady. Můj odznáček mi už zdobí batoh a nová hrací karta pro letošní rok čeká vytištěná a sbalená spolu s turistickým deníkem na další naše výlety.

