Město Telč se může pochlubit nejen unikátním renesančním náměstím, ale také krásným zámkem. Okouzlí vás svou pohádkovou malebností, ať už jde o renesanční architekturu nebo nebývale zachovalou výzdobu interiérů.




Na jihozápadě Moravy asi 25 kilometrů od Jihlavy leží krásné město Telč, jehož historické Vnitřní město s náměstím Zachariáše z Hradce je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. A právě malebné renesanční náměstí, které ze všech stran lemují malované domy se štíty a podloubím, uzavírá na západní straně zámek Telč. Z původního gotického hradu jej do překrásného renesančního sídla nechat přebudovat Zachariáš z Hradce, nejvýznamnější osobnost v historii telčského panství. Přestavba probíhala od roku 1550 do roku 1580 ve dvou etapách. Pracovali na ní tehdy italští mistři architekti a umělci, kteří se podíleli také na současně probíhající přestavbě zámku Jindřichův Hradec, který vlastnil Zachariášův bratr Jáchym.






Telčský zámek se během své existence nikdy neprodával, vždy se dědil z rodu na rod. Na počátku 17. století jej získali Slavatové, po nich Lichtensteini z Kastelkornu a Podstatští z Lichtensteina. A žádní z nových majitelů tu neprováděli větší úpravy, takže se velmi dobře zachovala renesanční architektonická podoba zámku i jeho původní interiéry. V letech 2020 – 2023 proběhla na zámku velká rekonstrukce, která návštěvníkům zpřístupnila i dosud nepřístupné prostory a hlavně umožnila jeho celoroční provoz.








Prohlídkové okruhy
Základní okruh Renesanční sály provází návštěvníky těmi nejkrásnějšími místnostmi zámku, včetně toho nejhonosnějšího Zlatého sálu s nádherným kazetovým vyřezávaným stropem. Zdobený kazetový strop se nachází i v Modrém a Rytířském sále. V některých interiérech zámku zůstaly zachované sklípkové klenby pocházející ještě z dřívějšího gotického období. Prohlídkový okruh Obytné místnosti posledních majitelů zámku v prvním patře severního křídla pak seznamuje návštěvníky především se životem hrabat Podstatzky-Lichtensteinů na přelomu 19. a 20. století. Součástí prohlídky je také návštěva zámecké knihovny. V zimě jsou přístupné prohlídkové okruhy Zámecké muzeum a Poklady za oponou.






Telč a pohádky
Telčský zámek je opravdu pohádkový. Ostatně pohádek se v něm také hodně točilo, z těch nejznámějších například Pyšná princezna, Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Kouzelný měšec, O ztracené lásce, Stříbrná paruka a další české i zahraniční pohádky a filmy. Jistě si vzpomenete třeba na to, jak na jeho nádvoří příjíždí delegace z Půlnočního království v Pyšné princezně nebo jak ve Zlatém sále žádá král loupežníků Brambas o ruku princeznu Eufrozínu v pohádce Z pekla štěstí.






Zámecká zahrada
V zámecké zahradě si zase možná vzpomenete, jak se král Miroslav z Pyšné princezny staral o své ovocné stromky. Francouzská zahrada hned u zámku vznikla už při jeho přestavbě v 70. letech 16. století a řadí se tím k nejstarším architektonickým zahradám u nás. Není nijak velká, ale působí opravdu malebně. Ze dvou stran ji lemují arkády, uprostřed se nachází kašna, zeď paláce zdobí reliéf Neptuna se čtyřspřežím. Zahrada je volně přístupná v otevírací době zámku.








Zámecký park
Severozápadně od zámku se rozkládá anglický zámecký park, ve kterém rostou mnohé vzácné dřeviny. Vznikl na přelomu 18. a 19. století v prostoru bývalé bažantnice ze 16. století. V parku stojí také klasicistní skleník z druhé poloviny 19. století a protéká jím Telčský potok, který spojuje Ulický a Štěpnický rybník obklopující centrum Telče.





