Svatý Kopeček u Olomouce je známý nejen úchvatnou bazilikou Navštívení Panny Marie, ale také krásnou zoologickou zahradou. Jestli jste ji ještě nenavštívili, za nás rozhodně doporučuji se sem vypravit.
Zoo Olomouc patří k nejnavštěvovanějším místům v Olomouckém kraji a k nejoblíbenějším zoologickým zahradám u nás vůbec. Rozkládá se v lesích na Svatém Kopečku, asi 10 kilometrů od centra Olomouce. Naproti vchodu najdete velké parkoviště a dobře dostupná je zoo také pomocí MHD. Autobus č. 11 od olomouckého hlavního nádraží sem jezdí ve všední dny i o víkendech v častých intervalech. Olomoucká zoo funguje od roku 1956 a momentálně chová kolem 400 druhů zvířat z celého světa v počtu téměř 1 700 jedinců.
Zvířata z celého světa jsou k vidění už od vchodu
Kochat se zvířaty můžete už ve vstupu do areálu, součástí budovy je centrum pro chov oblíbených a roztomilých lemurů kata. Další druhy lemurů a také menší opice najdete v nedalekém pavilonu opic, který je nejstarším pavilonem v zoo. Uvidíte tu například kočkodany, gibony, kosmany, tamaríny nebo lvíčky zlaté. Našimi nejoblíbenějšími opicemi z tohoto pavilonu jsou giboni zlatolící. V jedné z ubikací má svůj domov také hrošík liberijský.
Od opic vede cesta kolem obří voliéry zvané Bábovka k pavilonu žiraf, kde se nachází také terária se zajímavými plazy. Před pavilonem se určitě zastavte u výběhu pand červených, které tu můžete pozorovat pěkně zblízka. V zoo je chovají od roku 2021 a momentálně tu mají chovný pár. Naproti stojí pavilon Kalahari s expozicí zvířat obývajících africké savany, stepi a pouště. Bydlí tu medojedi, hrabáči a surikaty i menší afričtí tvorové jako ptáci snovači nebo zástupci plazů a hmyzu.
Safari vláčkem do výběhů za zvířaty
Mezi venkovním výběhem surikat a žiraf má své nástupiště Safari vláček. Tato atrakce umožňuje dostat se přímo do výběhů a podívat se na některá zvířata opravdu zblízka v jejich prostředí. Vláček projíždí několika částmi. První je Safari Afrika, kterou tvoří výběh přímorožců oryxů jihoafrických. Poté vláček přejede areálem kolem výběhů klokanů, velbloudů a velkých kočkovitých šelem do zadní části areálu, kde začíná Safari Euroasie. Tady si prohlédnete stáda muflonů, daňků a jelenů sika i majestátní zubry. A pak už následuje nejatraktivnější část jízdy, kdy se dostanete přímo do výběhu vlků Hudsonových. Smečka těchto krásných bílých vlků je zvědavá a pravděpodobně se seběhne podívat přímo k vám. Chránit vás bude kovová roleta, takže se nemusíte blízkého kontaktu bát a můžete si tento zážitek náležitě užít. Jen pozor na prsty, rozhodně je neprostrkujte skrz mříže.
Rozhledna na Svatém Kopečku
Vláček vás doveze zpět k pavilonu Kalahari, odkud můžete pokračovat znovu tento okruh, tentokrát pěšky po návštěvnické trase. Ta vás zavede k dětmi oblíbenému výběhu koz s možností jejich krmení a k vyhlídkové věži. Kovová rozhledna s trojúhelníkovým půdorysem byla postavena v 70. letech a dodnes tvoří dominantu zoo. Po zdolání 128 schodů se z 29 metrů vysoké vyhlídkové otevírá výhled na areál zoologické zahrady, nedalekou baziliku Navštívení Panny Marie, město Olomouc a okolí a při dobré viditelnosti i panorama Jeseníků s jejich nejvyšší horou Pradědem. Pod rozhlednou se můžete posilnit v jednom z několika občerstvení rozmístěných po areálu zoologické zahrady.
Majestátní kočky a roztomilí hlodavci
Pak už následují výběhy gepardů a rysů a pavilon šelem, který obývají lvi berberští, tygři ussurijští a jaguáři američtí. Uvnitř pavilonu se nachází také terárium pro krokodýly čelnaté a krásná mořská akvária, kde kromě stovky různých korálových ryb uvidíte i žraloka černoploutvého a lagunového nebo rejnoka sibu atlantskou.
Za pavilonem šelem se v průchozím výběhu klokanů na chvíli přenesete do australské buše. Kromě klokanů rudých a menších klokanů parma se to tu hemží psouny prériovými. Tito roztomilí hlodavci jsou velmi zvědaví a rádi se přijdou podívat, jestli návštěvník nemá něco dobrého v natažené ruce (ale pozor, také umí kousnout, jak jsem se přesvědčila na vlastní kůži).
V Jihoamerickém pavilonu naproti šelmám budí největší pozornost čilé opičky kotulové veverkovití. Zajímaví jsou ale i mravenečníci nebo vačice. A velmi atraktivním obyvatelem je lenochod dvouprstý. Pokud se zrovna rozhodne pro procházku po výběhu, možná vás překvapí svou docela slušnou rychlostí, kterou byste od lenochoda pravděpodobně nečekali.
Lanáček pro děti
Odtud už je to kousek k části, kde se děti vyřádí a rodiče mohou chvíli odpočívat. Lanové centrum Lanáček je docela velké a nabízí dětem spoustu zábavy. Na lanové dráze jištěné sítěmi budou překonávat různé překážky a odměnou za jejich zdolání jim bude svezení na tobogánu nebo lanovce na konci dráhy. Vy si zatím můžete dát něco dobrého v občerstvení a užívat si chvíli klidu a hezký výhled.
Cestou mezi výběhy jelenů a daňků na jedné straně a ubikací pro malé šelmy, například servala, mangusty nebo několika druhů koček, dojdete k výběhu vlků a k volnému výběhu makaků. Makačí výběh je průchozí, ale není otevřený po celý rok. My jsme tu zatím byli vždy mimo hlavní sezónu a výběhem se ještě neprošli. K pavilonu netopýrů a k novému pavilonu levhartů mandžuských jsme tedy museli malou oklikou kolem společného výběhu vlků a medvědů baribalů. Pak už následuje návrat k Bábovce a dostanete se k východu.
Určitě doporučuji zajít ještě k nedaleké nádherné bazilice Navštívení Panny Marie a nahlédnout do jejího ohromujícího interiéru.