V Rudici, malé obci nedaleko Brna a v samotném středu Moravského krasu, najdete pěkně opravený starý větrný mlýn. Romantická kruhová stavba v sobě dnes už neukrývá původní mlýnské vybavení, zato se tu ale v malém muzeu dozvíte spoustu zajímavostí třeba o historii obce, mineralogii nebo objevování fascinujících podzemních prostor Rudického propadání.
Obec Rudice leží asi 10 kilometrů od okresního města Blansko, na severu Jihomoravského kraje. Patří k nejstarším obcím v Moravském krasu, první zmínky o ní pochází z roku 1247. Dnes zde žije necelá tisícovka obyvatel. Obec se dělí na tři části, z nichž nejmladší a také největší je část s názvem Tumperek. A právě tady stojí i kamenný větrný mlýn holandského typu, ve kterém se nachází malé muzeum věnované historii obce Rudice, mineralogii, speleologii, hornictví a hutnictví.
Historický mlýn z 19. století
Historie rudického mlýna se začala psát v druhé polovině 19. století. V roce 1864 koupili manželé Matěj a Františka Ševčíkovi pozemek, který do té doby sloužil jako obecní pastvina. O rok později na něm vystavěli větrný mlýn holandského typu. V roce 1886 se Matěj po smrti své první manželky znovu oženil a se svou druhou ženou Vincencií postavili ještě vedle domek, ve kterém pak bydleli. Mlýn po jeho smrti zdědil syn František a po něm jej vlastnila Anežka Ševčíková, provdaná Stará. Ta byla poslední soukromou majitelkou mlýna. Protože neměla děti ani jiné dědice, připadl po její smrti v roce 1960 rudický větřák Okresnímu národnímu výboru Blansko.
Od mletí obilí po muzeum
Kamenná stavba větrného mlýna holandského typu je 7,5 metru vysoká a síla jejích zdí u země je 135 centimetrů. Původně měl mlýn šindelovou střechu, která se otáčela na dřevěné válečkové dráze. V průběhu několika desítek let svého fungování prošel třemi většími opravami a modernizacemi. V roce 1922 potřeboval novou 10 metrů dlouhou hřídel, v roce 1925 vichřice zničila větrné kolo a jeho lopatky musely být vyměněny.A roku 1929 pak byl převeden na elektrický pohon. Zanedlouho ale přišla II. světová válka, což znamenalo konec jeho provozu. Roku 1940 protektorátní zpráva mlýn zaplombovala a v roce 1945 zde bylo zrušeno mlecí právo. Tím definitivně skončila jeho úloha a později jako majetek ONV Blansko jen chátral. Naštěstí ale nepodlehl zkáze úplně. Na konci 60. let se o něj začali starat manželé Vaverkovi z Brna. A když se na začátku 90. let dostal do majetku obce Rudice, především rudičtí jeskyňáři se zasloužili o jeho obnovu a otevření muzea v roce 1994. Poslední velká oprava proběhla v letech 2011 – 2012 a od té doby jsou tu k vidění zajímavé expozice v přízemí a dvou nadzemních patrech mlýna.
Expozice dávného bydlení, minerálů, hornictví a jeskyňářství
V přízemí se za vstupní chodbou, která je věnovaná historii větrných mlýnů, nachází místnost průvodce. V dobách fungování mlýna se zde skladovalo obilí a melivo, dnes je vybavena mobiliářem ukazujícím prosté bydlení na přelomu 19. a 20. století.
První patro je věnováno převážně sbírce minerálů objevených v Rudici a jejím okolí. Uvidíte tu různé krystalické formy barevných odrůd křemene, naprosto raritní minerály a zajímavé zkameněliny. Vzhledem k tomu, že Rudice byla původně hornickou osadou, zabývá se část expozice také historií hornictví a železářství v obci a jejím okolí.
Druhé patro je pak věnováno speleologii, ostatně právě jeskyňáři měli velký podíl na záchraně mlýna a vzniku muzea, jak již bylo řečeno. A speleologie je také s Rudicí neodmyslytelně spjatá. Ostatně hluboko pod obcí vede část Rudického propadání, druhého nejdelšího jeskynního systému v České republice, s nejhlubší suchou propastí u nás o hloubce 153 metrů. Bohatou historii objevování rudického podzemí, kterou úspěšně započal starohrabě Hugo Salm již v roce 1802, vám přiblíží průvodce a můžete si ji tu prohlédnout také na mnoha fotografiích. Průvodce vám pak ještě na závěr zpátky v přízemí pustí krátký film o Rudici, krásách okolní přírody a ohromujících jeskyních pod zemí.
Procházka ke Kolíbkám a Rudickému propadání
V bývalém domku mlynáře provozuje obec infocentrum s prodejem suvenýrů a občerstvení, kde si můžete dát něco dobrého. A naproti se nachází malý geopark s ukázkami hornin z Moravského krasu a Drahanské vrchoviny. Odtud pak určitě doporučuji ještě procházku k nedalekým skalám zvaným Kolíbky a po úžasných schodech z kořenů k Rudickému propadání, tedy místu, kde vody Jedovnického potoka mizí v temném podzemí.
Kde se místo nachází?
Větrný mlýn Rudice na Google mapy