V samotném srdci Moravského krasu vytvořila příroda úchvatný podzemní labyrint, který ale většině z nás zůstává utajen. Je jím Rudické propadání, které je nejmohutnějším a spolu s Býčí skálou také druhým nejdelším jeskynním systémem v České republice. Prohlédnout si z něj můžete jen otvor ve skále, kam najednou mizí vody Jedovnického potoka. Možná o to magičtěji ale působí tato černá díra, ze které i v parném letním dni ucítíte závan chladného vzduchu z podzemí. Spolu s nedalekým romantickým skalním amfiteátrem Kolíbky je Rudické propadání národní přírodní památkou a příjemným místem k procházce v úchvatné přírodě Moravského krasu.
Přírodní amfiteátr Kolíbky
K Rudickému propadání se můžete vydat jak od obce Jedovnice, tak z Rudice. Já jsem přišla z Rudice, kde jsem předtím absolvovala zajímavou prohlídku větrného mlýna Rudice. Když půjdete také tímto směrem, narazíte zhruba po půl kilometru na skalní masiv Slza a Podhradí, skalní věž Hrad a hlavně na skalní amfiteátr zvaný Kolíbky. Toto romantické místo je vyhledávanou lokalitou filmařů, natáčeli se zde třeba scény z pohádek Sedmero krkavců, Jak přišli kováři k měchu nebo Tajemství potoků. A také horolezců, kterým strmé členité skály nabízí terén s vyšším stupněm obtížnosti (a také legální možnost tréninku, lezení je tu povoleno).
Podle archeologických průzkumů se v těchto místech nacházelo sídliště už ve starší doby kamenné, které obývali lovci sobů a koní v období před 12 000 lety. Zajímavá je také pověst, která se váže k názvu skalisek. V některých skalách se nachází malé prohlubně, do kterých prý kdysi ženy pokládaly své děti jako do kolíbek. Možná ale jen kolíbku lidem připomínal prohnutý tvar celého krasového útvaru. Skalní stěny jsou protkány dutinami a chodbami, které můžete s baterkou i prozkoumat.
Rudické propadání
Samotné Rudické propadání se nachází asi 200 metrů odsud, přes louku a pak z kopce po přírodních schodech, které tu svými kořeny vytvořily mohutné okolní stromy. Cesta bývá za mokra dost kluzká a chce to trochu opatrnosti, ale pohled na obrovskou spleť kořenů je ohromný. Dole vás pak čeká koryto Jedovnického potoka, které se tady ve slepém údolí stáčí ke skalní stěně a tam mizí v tmavém otvoru. Vlhko a chlad tu ucítíte i v horké letní dny.
Tajemné podzemní labyrinty
A kam se voda vlastně ztrácí? Nejprve padá do hloubky 86 metrů soustavou podzemních vodopádů, z nichž nejvyšší měří 35 metrů. Pak protéká vysokými podzemními kaňony i sotva prostupnými místy, až se zase vynoří poblíž Býčí skály v Křtinském údolí a nedaleko se vleje do Křtinského potoka. Celý jeskynní systém Rudické propadání – Býčí skála měří zhruba 13 kilometrů a je druhým nejdelším v České republice. V krasovém podloží tu voda vytvořila i četné komíny a dómy, včetně Obřího dómu, který patří mezi vůbec největší jeskynní prostory u nás. A nachází se tu také Rudická propast, která je se svými 153 metry nejhlubší suchá propast v Česku.
Podobně jako v dalších jeskyních Moravského krasu, je i v Rudickém propadání krásná krápníková výzdoba. Ta neustálým protékáním vody navíc stále roste a to dokonce rychleji, než v jiných jeskyních. Důkazem je dřevěný žebřík, který v místě zvaném Kašna zanechala speleologická výprava v roce 1922. Dnes je tento žebřík zčásti zarostlý do sintrové výzdoby a pokrývá ho asi 10 centimetrů tlustá vrstva krápníhové hmoty. Tuto a další zajímavosti se dozvíte a na fotografiích prohlédnete při prohlídce rudického větrného mlýna, kterou vřele doporučuji.
Kurz speleologie pro odvážné
Pokud by vás lákalo podívat se do Rudického propadání a vidět jeho krásy na vlastní oči, můžete se zúčastnit speleologického kurzu. K tomu vám stačí finanční poplatek, dobrá fyzická kondice a hlavně odvaha k sestupu do tohoto jeskynního systému a na dno nejhlubší propasti. Prý je to nezapomenutelný zážitek, ale to nemohu (a asi nikdy nebudu moct) posoudit z vlastní zkušenosti.
Kde se místo nachází?
Rudické propadání na Google mapy