V lesích okolo Lipnice nad Sázavou se nachází několik zatopených žulových lomů. Ve třech z nich vznikla v letech 2005 – 2007 umělecká galerie v přírodě. Národní památník odposlechu připomíná praktiky špiclování bývalých režimů a tvoří ho Bretschneidrovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči.
Město Lipnice nad Sázavou je spojeno se slavným spisovatelem Jaroslavem Haškem, který tu žil posledních 12 let života a napsal tu své nejznámější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka. Tato kniha byla také jedním ze zdrojů inspirace tvůrci reliéfů v zatopených lomech. Do stěn lomů je vytesala skupina mladých kameníků pod vedením výtvarníka a sochaře Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Patronem tohoto kamenného triptychu je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška. Richard Hašek se svým synem Martinem Haškem provozuje v Lipnici hostinec U České koruny, kde jejich děda a praděda rád trávil čas a psal své slavné dílo. Hostinec se nachází na horním konci náměstí hned u hradu Lipnice a začíná tu značená trasa k lomům. Bretschneidrovo ucho a Ústa pravdy se nachází necelý 1,5 kilometr odtud a od sebe jsou vzdálené asi 300 metrů prudší cestou nebo 700 metrů pozvolnějším terénem. Zlaté oči najdete u vzdálenějšího lomu, od ucha je to k nim ještě asi 1,5 kilometru.
Bretschneidrovo ucho
Název reliéfu odkazuje na tajného policistu detektiva Bretschneidera, který se v prvním díle Osudů dobrého vojáka Švejka snaží po atentátu na vévodu Ferdinanda najít hlavně po hospodách kohokoliv, koho by mohl zatknout a nechat uvěznit. Další inspirací bylo odposlouchávání, které se praktikovalo už za dávných časů i na zdejším hradě. Praktika se nazývala Dionýsovo ucho a spočívala v tom, že písař tajně seděl v místnosti sousedící s tou, kde se bavili hradní hosté, a zapisoval vše, co bylo řečeno. Bretschneidrovo ucho bylo prvním z trilogie skalních reliéfů a vzniklo v roce 2005. Ušní boltec měří 3 metry a díky jeho poloze nad velkou skalní římsou se můžete podívat až k němu.
Ústa pravdy
V roce 2006 přibyl v lomu o kousek výš druhý z reliéfů Ústa pravdy. Inspirací k jeho podobě i názvu byl slavný reliéf Bocca della Verita v Římě. Tato kruhová deska s obličejem pohanského boha měla podle legendy sloužit jako detektor pravdy. Když dovnitř vložil ruku pravdomluvný a čestný člověk, vyšel z toho bez úhony. Lháři a žvanilovi byla ale ruka useknuta. Ústa pravdy v Lipnici nad Sázavou jsou o dost větší, reliéf měří zhruba 3 metry, ale i do nich můžete vložit ruku. Přístup k nim ovšem už není tak pohodlný jako u ucha. My jsme si cestu po kluzké šikmé skále, kde se můžete jen přidržovat řetězu, raději odpustili.
Zlaté oči
V roce 2007 uzavřel trilogii reliéf Zlaté oči (zvaný také Zlatý voči). Tady byl autorovi inspirací tradiční symbol božího oka, které všechno vidí. Oči s kořenem nosu uzavřené v průzoru ve tvaru oka a orámované trojúhelníkem mají 2,5 metru na výšku a 5 metrů na šířku. Na očních bulvách jsou zlaté nápisy EXIT a ENTER. Reliéf je umístěn těsně nad vodní hladinou v kolmé skalní stěně a dostat se k němu tedy tentokrát ani nelze.
Hlava XXII
Sochař Radomír Dvořák vytvořil i památník Jaroslava Haška nazvaný Hlava XXII, který najdete asi 2 kilometry severozápadně od Lipnice. Stojí na kraji louky u křižovatky silnice spojující Lipnici nad Sázavou a Dolní město s hlavní silnicí mezi Humpolcem a Světlou nad Sázavou. Monument žulové hlavy je sestaven z osmi částí a je vysoký 2,65 metrů. Jeho název odkazuje na slavný román Hlava XXII amerického spisovatele Josepha Hellera, jeden z nejvýznamnějších protiválečných románů 20. století, který bývá kritiky přirovnáván právě k Osudům dobrého vojáka Švejka.
Nomen Omen
Pokud přijedete autem a nechcete jet až do Lipnice, dá se zaparkovat asi 200 metrů od Hlavy XXII naproti vjezdu k lomu Kopaniny. Před jeho areálem stojí od roku 2015 další z Dvořákových monumentů. Nese název Nomen Omen a tvoří jej písmena skládající dohromady nápis GRANIT LIPNICE. Odkazuje tak na dlouhou tradici těžby lipnické žuly. Ta byla používána už ve středověku při stavbě a přestavbách mohutného hradu Lipnice, který je dodnes dominantou města.
Oči vidí, uši slyší a ústa najdou někoho, komu by to prozradila. Tak to v minulosti bývalo a bohužel občas pořád je. Není špatné si takto s nadsázkou připomenout, že to není úplně správné chování. A navíc jde o příjemnou procházku přírodou na pěkná romantická místa. My jsme tentokrát do města nešli. Zaparkovali jsme proto u lomu Kopaniny, prohlédli si Nomen Omen, zašli k Hlavě XXII a dál ke Zlatým očím. Pak jsme se vydali kolem rybníka Prostřední, odkud se otevírá pěkný výhled na hrad Lipnice a dál přes silnici do kopce k Bretschneidrovu uchu a Ústům pravdy. Celý okruh byl dlouhý necelých 5 kilometrů.