Kdysi mohutné šlechtické sídlo, dnes krásná ukázka středověké architektury s báječnými výhledy, to je hrad Lipnice nad Sázavou. Tento obdivuhodný hrad patří k perlám Vysočiny a určitě byste jej neměli při svých cestách minout.
Haškova Lipnice
Hrad Lipnice stojí na kopci nad městečkem Lipnice nad Sázavou v kraji Vysočina, asi 15 kilometrů západně od okresního města Havlíčkův Brod. Hrad si projdete volně svým vlastním tempem bez průvodce, prohlídka je tak vhodná i pro menší děti, pro které by byl zatím výklad průvodce příliš zdlouhavý. Hrad můžete prozkoumat doslova od sklepa po půdu, od rozsáhlých sklepení až po věž Samson, ze které se nabízí krásný výhled do okolí. Navštívíte zbrojnici, hodovní síň, kapli, uvidíte archeologickou expozici nebo expozici gotických kamnových kachlů. Hrad je také spojen se jménem spisovatele Jaroslava Haška, autora slavného románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Ten v Lipnici nad Sázavou na konci svého života žil a na hradě dělal nějaký čas i průvodce. Právě zde v malé hradní komůrce nebo hospodě u hradu měl napsat toto své nejslavnější dílo. Při vstupu do hradního areálu můžete navštívit malou expozici v Památníku Jaroslava Haška a na nedalekém hřbitově zajít k jeho hrobu.
Z historie hradu
Hrad Lipnice byl založen v krajině údolů řeky Sázavy na počátku 14. století Lichtenburky, jednou z větví starobylého českého rodu Ronovců. Tehdy to byl pustý a málo osídlený kraj, ale Lichtenburkové měli u nedalekého Německého Brodu (dnes Havlíčkova Brodu) stříbrné doly a potřebovali tu proto jak své sídlo, tak strážní pevnost. Už od počátku šlo o velkolepou stavbu, jeden z nejmohutnějších šlechtických hradů své doby. Mocný rod pánů z Lichtenburka jej ale nedržel ve své moci dlouho, po jejich schudnutí připadl hrad královské koruně a poté často střídal majitele.
Delší čas na něm strávili až Trčkové z Lípy, kteří jej v 16. století rozšířili a přestavěli na pozdně gotickou hradní rezidenci. Za renesančními úpravami pak stáli další majitelé hrabata z Thurnu. Na lipnické hradě se narodil a prožil dětství například Matyáš Thurn, významná postava stavovského povstání, které započalo Třicetiletou válku. Právě za této války nastal úpadek lipnického hradu. Švédové jej obsadili a využívali jako výchozí bod pro válečné výpady do okolí. Po jejich odchodu hrad sloužil už jen jako sídlo správy panského velkostatku a byly užívány pouze některé jeho místnosti, ostatní části hradu chátraly. Zkázu dokonal ničivý požár v roce 1869, po kterém se hrad začal měnit na zříceninu. Tomu zabránily až rekonstrukční práce, které začaly v první čtvrtině 20. století a trvají dodnes.
Členité hradní prostory
Nejstarší zachovalou částí hradu je torzo mohutné hranolové Velké věže s bránou ze 14. století. Na ni navazují pozůstatky později postaveného dvoupatrového Trčkovského paláce a na něj pak zachovalejší části hradu. Nejdříve je to kaple sv. Vavřince, kde jde dobře rozeznat její barokní i původní gotická tvář. Dochovaly se v ní také vzácné gotické nástěnné malby ze 14. století. Poté následuje mohutný Thurnovské palác na severní straně, kde si projdete sklepní prostory a první patro. U paláce stojí čtyřpatrová hranolová věž Samson, z jejíhož ochozu věže si vychutnáte krásný výhled do širokého okolí hradu.
Zajímavostí na Lipnici je také expozice gotických kamnových kachlí, které se našly v sutinách hradu. Tyto pozůstatky kachlových kamen, kterými se dříve vytápěly místnosti hradu, tvoří unikátní soubor výjimečný především svým rozsahem.
Až si důkladně prohlédnete celý hradní areál, udělejte si čas i na procházku do lesa k bývalým žulovým lomům, kde najdete do skály vytesané tři reliéfy tvořící dohromady Národní památník odposlechu. A pokud budete mít cestu kolem, zastavte se i nedaleko Ledče nad Sázavou v záchranné stanici Pavlov.
Kde se místo nachází?
Hrad Lipnice nad Sázavou na Google mapy
Hrad Lipnice nad Sázavou na Mapy.cz