Uprostřed Středozemního moře leží malé souostroví Malta. Vydat se sem na vlastní pěst a prozkoumat zajímavosti Malty je snadné i cenově dostupné. Užijete si tu příjemné středomořské klima, čisté moře, krásné pobřeží a malebná městečka s historickými památkami.




Maltská republika
Souostroví Malta leží asi 80 km jižně od Sicílie, 280 km východně od Tunisu a 350 km severně od Libye. Je tvořeno třemi hlavními ostrovy – Malta, Gozo a Comino. Se svou rozlohou 316 km² je nejmenší členskou zemí Evropské unie a desátou nejmenší zemí na světě (pro představu Praha má rozlohu 496 km²). Díky své strategické poloze byla Malta vždy důležitou obchodní zastávkou i vojenskou základnou a její historie sahá hluboko do minulosti. Stopy lidského osídlení ostrovů historici datují až do doby 5 200 př. n. l. a prehistorické chrámy, které dodnes na Maltě stojí, jsou téměř o tisíc let starší než slavné egyptské pyramidy. Během těchto tisíciletí se tu vystřídala celá řada mocností, souostroví ovládali například Féničané, Kartaginci, Římané, Arabové, Normani, rytíři Maltézského řádu, Francouzi nebo Britové. Po Maltézských rytířích získaly ostrovy svůj název a za jejich éry zažívaly zlaté časy. Britská nadvláda, která po 150 letech skončila vyhlášením samostatnosti v roce 1964 (republikou byla Malta prohlášena v roce 1974), tu zanechala výrazné stopy dodnes. Na Maltě je angličtina spolu s maltštinou stále úředním jazykem, používá se britský školní systém, na silnicích se jezdí vlevo a najdete tu i typické červené telefonní budky.
Malta
Ostrov Malta je největším ostrovem Maltského souostroví, jeho rozloha činí necelých 250 km². Žije zde většina maltských obyvatel, zhruba 410 tisíc, a to především ve východní část ostrova kolem hlavního města Valletta, která se postupně proměňuje v jednu velkou urbanistickou zónu. Na jihu ostrova se nachází mezinárodní letiště, které je vzdálené jen 10 km od Valletty.




Valletta je krásné historické město, které si rozhodně zaslouží minimálně celý den na prozkoumání. Dalším historickým skvostem je „Tiché město“ Mdina. Typickým symbolem Malty jsou barevné rybářské loďky luzzu, jejichž největší koncentraci si užijete v rybářské vesničce Marsaxlokk na jihu ostrova. Západní pobřeží tvoří převážně strmé útesy, jejich nejhezčí část se nazývá Dingli Cliffs. O něco severněji se pak nachází nejvyhledávanější pláže Golden Bay a Ghajn Tuffieha. Jestli vás zajímá podmořský svět, můžete se na spoustě míst kolem Malty potápět. Anebo jednoduše vyrazit do Malta National Aquarium na cípu zátoky San Paul’s Bay. Ta je dopravně dobře dostupnou a zároveň levnější variantou ubytování na Maltě




Gozo
Ostrov Gozo ležící na severozápadě Maltského souostroví je menším a zelenějším bratříčkem Malty. Jeho rozloha je 67 km² a žije zde necelých 40 tisíc obyvatel. Z hlavního ostrova se sem dostanete jen po vodě. Z maltského přístavu Cirkewwa na severu ostrova plují pravidelné trajektové linky Gozo Channel Line do přístavu Mgarr na Gozu, v provozu jsou každý den v roce ve dne i v noci. Využít můžete také lodního spojení z hlavního města Valletty, odkud vás do přístavu Mgarr zavezou rychlé čluny.




Hlavním městem ostrova Gozo je Victoria, dříve a často i dnes nazývaná Rabat. Leží ve středu ostrova na úpatí pevnosti Cittadella. Místy, které byste na Gozu určitě neměli vynechat, jsou určitě malebná zátoka Xlendi a nedaleké úchvatné útesy Sanap Cliffs, nejvýznamnější maltské poutní místo bazilika Ta´Pinu, zátoka Ramla Bay s krásnou písčitou pláží, přímořské městečko Marsalforn a solné pánve v jeho blízkosti, zajímavá je také útesy sevřená zátoka Dwejra Bay a Inland Sea, malé jezero spojené skalním tunelem s volným mořem.






My jsme na Maltě strávili 12 dní, polovinu na hlavním ostrově a druhou polovinu na ostrově Gozo, kde jsme bydleli v městečku Xlendi v krásném apartmánu českých majitelů Apartmány Arzella. Malta je velmi pěkná, obzvlášť Mdina se nám moc líbila. Ale právě Gozo nás nakonec okouzlilo daleko víc. Je klidnější, zelenější a vůbec malebnější.
Comino
Ostrůvek Comino je nejmenší z hlavních ostrovů, jeho rozloha je pouze 3 km². Trvale tu žije jen jedna rodina, jinak je neobydlený. Nachází se tu menší hotel a penzion, ale především je Comino cílem jednodenních výletů. Návštěvníky sem nejvíc láká proslulá Modrá laguna (Blue Lagoon), zátoka s bílým písčitým dnem, kde má voda až neskutečně krásnou azurovou barvu. Každý den sem proto příjíždí mnoho výletních lodí z různých částí Malty a Goza. My jsme si sem zajeli půjčeným člunem ze zátoky Xlendi na Gozu.


Jak na Maltu?
Na Maltu se dostanete letecky za cca 2,5 hodiny a letenky se dají koupit i dost výhodně. Z Prahy bývají letenky dražší, za dobrou cenu jsou za cca 2 500 – 4000 Kč. Pokud jste někde ze středních Čech, tak se to i tak vyplatí, jinak se zkuste podívat na blízká letiště v okolních státech jako jsou Katovice, Krakow, Wroclav nebo Norimberk. Pro nás z jihu Moravy jsou určitě nejlepší letiště ve Vídni nebo Bratislavě, odkud koupíte letenky za cca 1 500 – 2 500 Kč, v akci na mimosezónní lety i pod 1 000 Kč. My jsme vloni kupovali letenky u Ryanair z Vídně na polovinu května cca měsíc dopředu a vyšly nás na necelých 1 900 Kč za osobu. Z Brna je cesta do Vídně i kratší a rychlejší než do Prahy, Flixbus nás za necelé dvě hodiny vysadil přímo na letišti. Na Maltě je jen jedno letiště a není nijak veliké, takže se tu jednoduše vyznáte. A co se týče dopravy přímo po Maltě, můžete se bez problémů všude dostat místní širokou sítí autobusů, více si o tom můžete přečíst v samostatné článku Malta – doprava po ostrovech.


Kdy na Maltu?
Malta má typické středomořské klima, jsou tu horká suchá léta s průměrnou teplotou kolem 30 °C a mírné vlhké zimy s průměrnou teplotou kolem 15 °C. Letět sem můžete v průběhu celého roku, záleží co od své dovolené očekáváte. Pokud hledáte čistě koupání a odpočinek na pláži, pak je léto fajn termínem. Na poznávací dovolenou, kdy budete chtít procestovat co nejvíc z obou ostrovů, je ale určitě lepší vyrazit mimo hlavní sezónu. Vyhnete se nejen úmornému vedru při cestování, ale také davům turistů a zácpám na silnicích. My jsme tu strávili druhou polovinu května, kdy doprava ještě nebyla tak hustá a počasí naopak už bylo jako u nás v létě, obvykle kolem 20 – 25 °C, přes den na slunci i víc. Teplota moře v zátokách byla asi 20 °C, tak akorát na osvěžující koupání. A slunce už mělo opravdu sílu, jeden den jsem jej podcenila a pořádně se spálila.