Nad severočeskou obcí Malá Skála v údolí řeky Jizery se na vysoké skále tyčí zřícenina skalního hradu Vranov. Známý je také pod názvem Pantheon a patří mezi symboly Českého ráje. Po úzkých schodištích jsme prošli všechna jeho zákoutí, prozkoumali sklepení vytesaná ve skále a užili si také báječné výhledy po okolí.
Skalní hrad Vranov stojí na vysokém skalním útesu na pravém břehu řeky Jizery v obci Malá Skála, asi 8 kilometrů severně od Turnova a 10 kilometrů jižně od Jablonce nad Nisou. Z Malé Skály vede k hradu červená turistická trasa, která je součástí Zlaté stezky Českem. Na hradě vás značený prohlídkový okruh provede všemi zákoutími členitého terénu, přes schodiště, terasy, branky a skalní místnůstky. Dovede vás po úzkém schodišti až na nejvyšší bod tohoto největšího a nejkomplikovanějšího skalního hradu u nás, vyhlídku u kříže.
Největší skalní hrad v českých zemích
Hrad Vranov vznikl na počátku 15. století jako jeden z posledních hradů v této oblasti. Založila jej jedna z rodových větví významného šlechtického rodu Valdštejnů, kteří zdejší panství vlastnili po celé 15. století. Svou stavbou na skupině strmých pískovcových skalisek tehdy splňoval všechny předpoklady obranné pozdně gotické pevnosti a s délkou kolem 400 metrů byl největším skalním hradem v českých zemích. Jeho sláva však netrvala dlouho. V roce 1538 panství koupil Jan z Vartemberka, který o něj ale brzy ztratil zájem a hrad v 16. století zpustnul. Z původního hradu se dochovala pouze sklepení vytesaná ve skále, protože jeho budovy bývaly pravděpodobně dřevěné.
Romantická přestavba v Pantheon
Úpadek pokračoval až do roku 1802, kdy maloskalské panství s hradem Vranov koupil od předchozích majitelů Desfoursů podnikatel František Zachariáš Römisch. Dal upravit cestu k hradu a vysoko nad řekou Jizerou vybudovat vyhlídku. V prostorách bývalého hradu a v jeho okolí nechal umístit množství pomníků, náhrobků, pamětních desek, výklenků s bystami a zdobených uren. Tato romantická přestavba měla připomínat a oslavovat významné osobnosti českých i světových dějin, od kultury po politiku. Od té doby se tomuto místu říkalo Pantheon a i dnes je pod tímto názvem hrad Vranov známý. V roce 1928 si také nechal postavit na místě bývalé hradní kaple letohrádek, který je výrazným poznávacím znamením Vranova. Následníci Františka Zachariáše už ale Vranovu nevěnovali tolik pozornosti a Pantheon se nedochoval zdaleka v celé kráse.
Tip: Spojení zříceniny středověkého hradu a evropského romantismu 19. století je v Českém ráji k vidění i na jiných místech. Určitě doporučuji navštívit i hrad Valdštejn, který také vznikl v dobách středověkých, poté se z něj stala rozvalina a během 19. století dostal novou podobu.