Na rozeklaných pískovcových skalách Hruboskalska stojí Valdštejn, jeden z nejstarších hradů v Čechách. Patří k perlám tohoto kraje a spolu s okolní krajinou pískovcových skalních věží také k nejnavštěvovanějším místům Českého ráje.
Hrad Valdštejn stojí v pískovcové oblasti Hruboskalsko, na severu Českého ráje a nedaleko města Turnov. Je zříceninou středověkého hradu, který byl postaven na třech pískovcových blocích a propojen dřevěnými mosty. Z dálky viditelnou dominantou a symbolem Valdštejna je kaple sv. Jana Nepomuckého, která vznikla společně s dalšími novými částmi hradu při romantických přestavbách ruin v 18. století.
Kudy na Valdštejn
Nejjednodušší cesta na hrad je autem, kdy zaparkujete na Parkovišti pod hradem Valdštejn v městské části Turnov – Pelešany, od kterého je to k samotnému hradu necelý kilometr po zelené. Daleká cesta to ale není ani od vlakového nádraží v Turnově, kdy to na hrad budete to mít necelých 5 kilometrů. Můžete se vydat po zelené nebo červené značce. Po červené půjdete navíc kolem skalní vyhlídky Hlavatice, která nabízí krásné výhledy na město Turnov a jeho okolí. My jsme při našem letním pochodu Českým rájem scházeli kolem Hlavatice dolů do Turnova a výhledy z ní se nám moc líbily. Na Valdštejn jsme předtím přišli z opačné strany po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje od zámku Hrubá skála, kde jsme nocovali, a přes vyhlídky na skalní město Hruboskalsko. Obě památky dělí vzdálenost něco málo přes 3,5 kilometru a dají se určitě spojit v jeden výlet, kdy zaparkujete u jedné z nich a projdete se tam a zpět.
Nejstarší dějiny hradu
Hrad Valdštejn byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice, který patřil k jednomu z nejstarších českých rodů Markvarticů. Jaroslav a jeho potomci si zvolili svůj nový hrad za rodové sídlo a jejich větev se podle něj začala nazývat Valdštejnové. Zástupci tohoto rodu hrad vlastnili zhruba 100 let, než jej získala další větev rodu Markvarticů, páni z Vartenberka. Na počátku husitských válek však hrad dobyli husité a poté se tu usadili loupežníci. Ti sice byli po čase vyhnáni, ale na hradě se dále poměrně rychle střídali majitelé, což k rozkvětu panství rozhodně nevedlo. Valdštejn postupně chátral, až byl opuštěn. V polovině 16. století zkázu dokončil požár, při kterém hrad lehl popelem.
Proměna z ruiny v romantické poutní místo
O obnovu tohoto místa se postarali opět Valdštějnové, kteří zdejší panství vlastnili znovu od roku 1620. Na konci 17. století se tu usadil poutník Václav Holan Rovenský a začali sem docházet i mnozí poutníci. Valdštejnové se možná právě proto rozhodli udělat z této zříceniny netradiční romantické poutní místo. V průběhu 18. století vznikla kaple sv. Jana Nepomuckého na druhém nádvoří, kamenné schody nebo řada soch. V jejich úmyslu pokračovali i Aehrenthalové, kteří panství vlastnili od roku 1821 až do konce druhé světové války v roce 1945. V první polovině 19. století propojili okolní krajinu sítí turistických cest, vybudovali vyhlídky, dotvořili romantický ráz prostředí a hrad Valdštejn zpřístupnili návštěvníkům jako jednu z prvních památek u nás. Díky tomu se v této oblasti hojně rozvinul turistický ruch, který neutuchá ani dnes.
Průřez historií od gotiky po romantismus
Hrad Valdštejn je krásnou směsicí stavebních stylů gotiky, baroka, klasicismu a romantismu. Při procházení jeho areálem máte pocit, že jste se během chvíle přesunuli v čase o několik století, z úpravného 18. století do romantické představy středověku a zase zpět. Areál hradu si můžete projít sami, nebo se vydat na prohlídku s průvodcem, kdy si prohlédnete i vnitřní prostory paláce. Ke vstupní bráně hradu vede kamenný most se sochami českých patronů, za ní se nachází první nádvoří s pokladnou a také malou kaplí, ve které je údajně na portrétu znázorněn Karel Hynek Mácha. Pod tímto nádvořím můžete vstoupit do sklepení s expozicí místních archeologických nálezů a geologickou expozicí.
Z prvního nádvoří vede další most se sochami ke klasicistnímu domu, kde se v prvním patře nachází Slavnostní sál a salonek s galerií portrétů posledních majitelů Valdštejna Lexů z Aehrenthalu. Tyto prostory jsou přístupné jen při prohlídce s průvodcem. Přízemím domu projdete na druhé nádvoří, kde stojí krásná kaple sv. Jana Nepomuckého. Uvnitř kaple se nachází originály sochařské výzdoby mostu, které byly v minulosti nahrazeny duplikáty.
K nejstarším částem hradu vás dovede spojovací schodiště a terasa z doby ranného romantismu. Tady můžete ještě sejít po točitém schodišti do biliárového sálu. Na třetím skalním bloku se pak nachází pozůstatky středověkého hradu. Malá nádvoří ohraničená ruinami hradních zdí, skalní sklepení nebo vyhlídka na zříceninu hradu Trosky a Hruboskalské skalní město dotváří romantickou atmosféru této části hradu. S průvodcem se podíváte ještě do místností romantického paláce, který byl vybudován na středověkém paláci pánů z Valdštejna.