Areál opevnění v Šatově je unikátní technickou a vojenskou památkou na Znojemsku nedaleko rakouských hranic. Nabízí návštěvníkům pohled do horečných příprav na druhou světovou válku a do období železné opony.
Linie opevnění proti německé agresi
V roce 1933 se v Německu chopila moci Hitlerova strana NSDAP a atmosféra blížícího se válečného konfliktu byla cítit ve vzduchu. Československo se tehdy rozhodlo posílit svou obranyschopnost stavbou husté linie opevnění, která nás měla chránit před Německem i jeho případnými spojenci. Páteří obrany měly být těžké objekty sruby a tvrze, kterých vznikly desítky. Doplňovat je měly objekty lehkého opevnění, malé betonové bunkry zvané řopíky (podle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací). Těch se stihlo postavit asi 10 000 z původně plánovaných 15 000. Konec budování ale přišel nečekaně ze dne na den 30. září 1938 s podepsáním mnichovské dohody, kdy se většina do té doby vybudovaného opevnění dostala pod německý zábor.
Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada
Na jihu Moravy se dochovala poměrně značná část této linie, do které patří i Areál československého opevnění a železné opony v Šatově s pěchotním srubem MJ – S3 Zahrada. Na starosti jej má Technické muzeum v Brně a v sezóně od dubna do října tu probíhají pravidelné prohlídky. Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada byl vybetonován v srpnu 1938. Do podepsání mnichovské dohody už nestihl být dokončen a vyzbrojen a do bojů druhé světové války se stejně jako zbytek opevňovací linie nijak nezapojil. Dokončen byl až na počátku 50. let a armáda jej od té doby využívala až do roku 1999. V roce 2004 objekt přijalo do své správy Technické muzeum v Brně, které se o něj stará dodnes.
Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada je představován v podobě, jakou měl v 80. letech minulého století, včetně maskovacího nátěru exteriéru. Uvnitř je vybaven původní výzbrojí a výstrojí používanou v letech 1960 – 1999. Zajímavostí jsou dva originální 85 mm pevnostní kanóny vz. 44/59, které se muzeu podařilo pro tento pěchotní srub získat.
Připomínky železné opony
Areál tvoří i další objekty. Jsou to uvnitř nepřístupné objekty – srub MJ – S2 Úvoz a řopík vz.37, protitankové a protipěchotní překážky, pohraniční strážní věž, replika signální stěny chránící hraniční pásmo nebo masivní závora Ippen z první republiky.
Tip: Jestli vás zajímají i vnitří prostory a vybavení řopíků, doporučuji zajet do nedalekého Vranova nad Dyjí, kde se v Pevnostním muzeu Vranov podíváte do útrob dvou řopíků stylizovaných do různých období historie. A pokud s sebou budete mít i děti, hned vedle tohoto muzea si mohou užít pořádnou porci zábavy ve skvělém zábavním centru V’run’off park.