V krásné krajině Hostýnských vrchů stojí zřícenina hradu Lukov. Kdysi mohutný hrad byl v průběhu staletí několikrát vydrancován, obnoven a znovu vydrancován, až z něj nakonec zbyla jen chátrající zřícenina, která se pomalu rozpadala ztracená v bujné zeleni. Snaha o záchranu a částečnou obnovu hradu Lukova z něj ale v posledních letech udělala zajímavý turistický cíl, který stojí za návštěvu.
Historie Lukova
Hrad Lukov se nachází asi 2 kilometry nad obcí Lukov a zhruba 10 kilometrů severovýchodně od krajského města Zlín. Ač to na první pohled možná nevypadá, svou rozlohou patřil Lukov k největším hradům na Moravě. Pravděpodobně vznikl už někdy na počátku 13. století jako zeměpanský hrad na ochranu území při hranici Markrabství moravského a Uherského království. Od začátku 14. století po dalších 200 let vlastnil zdejší panství rod Šternberků. Během česko-uherských válek byl hrad dobyt a vypálen, následně byl při přestavbě rozšířen o dolní hrad a Svatojánskou věž.
Na počátku 16. století vlastnili hrad krátce Kunové z Kunštátu a poté od roku 1548 Nekšové z Landeka. Ti nechali Lukov přebudovat na renesanční sídlo odpovídající tehdejším požadavkům na pohodlné bydlení. Po smrti poslední dědičky rodu Nekšů Lukrecie se stal vlastníkem Lukova její manžel Albrecht z Valdštejna, ale vzápětí jej postoupil císaři. Období třicetileté války znamenalo pro hrad zkázu. Nejdříve se tu odehrálo několik stavovských povstání místního lidu proti Habsburkům a následně jej v roce 1642 na tři měsíce obsadila švédská vojska. Při svém odchodu vojáci hrad vyrabovali a zapálili. Několik dalších majitelů nemělo o obnovu Lukova zájem nebo na ni neměli peníze, v 18. století se tak stal už zcela opuštěným a sloužil jako zdroj levného stavebního materiálu pro okolí.
Obnova hradu
Úplné zkáze zabránil až Spolek přátel hradu Lukova, který se od roku 1987 společně se členy Hnutí Brontosaurus snaží o záchranu a částečnou obnovu této památky. Na ploše dolního hradu se podařilo obnovit věž Svatojánku, některé úseky hradeb a hradní studnu. Postaven byl Dům Rudolfa Matouše, který slouží jako zázemí pro vzdělávací aktivity spolku a občerstvení pro turisty. Opraveny byly také pilíře mostu a most samotný, vstupní věže nebo objekty západního paláce horního hradu. Ve vstupní věži a v přízemí i sklepení západního paláce jsou instalovány expozice shrnující historii hradu a představující nálezy z archeologických průzkumů, které tu probíhají od roku 1983.