Nedaleko Malé Skály na severu Čech stojí zřícenina hradu Frýdštejn, která představuje zajímavou ukázku spojení skalního a bergfritového hradu. Z vysoké věže, dominanty hradu a jeho nejlépe zachované části, se navíc otevírá krásný výhled do okolí.
Zřícenina hradu Frýdštejn stojí u stejnojmenné obce, asi 3 kilometry od Malé Skály v okrese Jablonec nad Nisou. Můžete se sem vydat autem a zaparkovat na parkovišti kousek pod hradem, autobusem dojet do obce Frýdštejn nebo sem jít třeba pěšky z hradu Vranov-Pantheon po Vranovském hřbetu. Tato červená turistická trasa je součástí Zlaté stezky Českého ráje a vede vrcholovými partiemi hřebenu. Cesta je to zajímavější a příjemnější než po silnici, určitě ale není vhodná třeba pro kočárek.
Z historie Frýdštejna
O nejstarší historii hradu Frýdštejn toho není příliš známo. Podle odborníků byl založen v první polovině 14. století nejspíš rodem Bibrštejnů. Od začátku se na něm ale poměrně rychle střídali majitelé. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity, díky dohodě tehdejšího majitele Bohuše z Kováně s obléhateli ale nakonec nebyl dobyt. Během dalších století se pak postupně ocitl v majetku rodu Vartenberků, Oppersdorfů, Smiřických, Valdštejnů i katolické církve. Od konce 16. století už ale byl neobyvatelný a postupně se rozpadal. Po smrti posledního šlechtického majitele Kamila Rohana byl dokonce prodán na stavební materiál. Za záchranu hrad vděčí rozvoji turistiky a velkému zájmu o historické památky v období romantismu v 19. století. V roce 1892 získal hrad Okrašlovací spolek v Turnově, který jej po zpevnění a zabezpečení pozůstatků zdí nechal zpřístupnit veřejnosti. Dnes vlastní hrad obec Frýdštejn.
Zřícenina se zachovalou věží
Frýdštejn je ukázkou spojení skalního a bergfritového hradu. Podobně jako u dalších hradů v České ráji bylo i na Frýdštejně využito strmých skal, do kterých byla vytesána část místností hradního jádra. V jedné z pískovcových světniček se natáčely některé scény známé pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, v pohádce tu měly sídlo čarodějnice. Kamenné zdi ohrazující jádro hradu se dochovaly jen částečně. Nejlépe zachovalou částí je velká bergfritová věž, která byla postavena na nejvyšším skalisku. Je asi 15 metrů vysoká, její průměr činí 9 metrů a její zdi dosahují tloušťky 2 metry. Vchod do ní byl v prvním patře hradu zhruba 7 metrů vysoko nad nádvořím. Dnes se do ní návštěvníci dostanou po vnější kovovém schodišti. Z věže se otevírají krásné výhledy především do údolí řeky Jizery a na zvlněnou krajinu za ním.
Zpátky na koloběžkách
Po putování Besedickými skalami a návštěvě zříceniny hradu Vranov-Pantheon by syn obvykle netoužil po dalším kulturním zážitku v jeden den. Vydat se z Vranova přes Vranovský hřeben těsně před zavírací dobou ještě na Frýdštejn byl ale jeho nápad. Ne že by tak toužil po další výpravě do historie nebo ohromujících výhledech, ale kousek pod hradem stojí penzion Vila Frýdštejn, odkud je možné svézt se dolů do Malé Skály na půjčených koloběžkách. Je ale potřeba si to nejdříve alespoň telefonicky domluvit u Koloběžky – Český ráj, jejichž základna je v infocentru Vejměnek naproti Boučkově statku v Malé Skále. Sjezd na koloběžkách byl prima tečkou za naším týdenním putováním Českým rájem.