Jedním z nejromantičtějších míst na jižní Moravě je jistě zřícenina hradu Cornštejn. Pozůstatky kdysi mohutného hradu nabízí poutavý náhled do historie i krásné výhledy na Vranovskou přehradu a její okolí.
Zřícenina hradu Cornštejn stojí na šíji mohutného skalního ostrohu, který ze tří stran obtéhá řeka Dyje. Autem se sem dostanete z Vysočan, Lančova nebo Bítova. Asi 700 metrů od hradu u silnice vedoucí z Lančova je menší parkoviště, kde můžete nechat auto. Nedaleko hradu se nachází také zastávka autobusu. Já jsem tentokrát návštěvu Cornštejna spojila s prohlídkou nedalekého hradu Bítov a došla sem od něj pěšky, lesem dolů k přehradě, kolem Bítovské zátoky a přes most na druhý břeh ke zřícenině.
První dvě století vzestupu…
Hrad Cornštejn nechal postavit v první třetině 14. století český šlechtic Rajmund z Lichtenburka, majitel nedalekého hradu Bítov. Původně německý název hradu Zornstein je složen ze slov Zorn (hněv) a Stein (kámen) a jeho výslovnost je s C na začátku, a nikoliv s K podle anglické výslovnosti, jak se někdy nesprávně říká. Tento na počátku nevelký hrad měl především posílit ochranu bítovského sídla a cesty spojující Bítov s Vranovem. Po Rajmundově smrti si panství s hrady Bítovem a Cornštejnem rozdělili jeho synové. Lichtenburkové uhájili hrad ve sporu s pány z Hradce a Telče, kteří si na něj v polovině 14. století dělali nároky, a ubránili jej i před husity při pokusu o jeho dobytí v roce 1422. Svá nejlepší léta zažil Cornštejn v 15. století za Jana z Lichtenburka. Tehdy se výrazně zesílilo jeho opevnění a také vyrostlo nové předhradí s administrativními a hospodářskými budovami a nový reprezentativní palác.
…vystřídala staletí úpadku
Janův syn Hynek však odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a s podporou samotného papeže Pia II. Zahájil v roce 1463 otevřenou vzpouru. To mělo za následek útok královského vojska na Cornštejn, který se protáhl do jedenáctiměsíčního obléhání. Silou sice nebyl hrad dobyt, jeho posádka se ale kvůli hladu musela nakonec vzdát. Hynkovi byl poté hrad zkonfiskován a udělen jako svobodné zboží pánům Krajířům z Krajku. Ti ale měli s Lichtenburky na Bítově neustálé spory, až jim Cornštejn někdy kolem roku 1530 prodali. Lichtenburkové jej ještě naposledy v roce 1542 opevnili kvůli tureckému nebezpečí, nedlouho poté ale tento rod vymřel. Novými hradními pány se stali Štrejnové ze Švarcenavy, kteří ale přestali sídlo udržovat. Další majitelé Jankovští z Vlašimi přebírali Cornštejn už jako pustý a do jeho opravy se nepustili ani oni, ani hrabata z Daunu nebo Haasové z Hasenfeldu, kterým během dalších staletí hrad patřil.
Rekonstrukce a zpřístupnění hradu
V roce 1945 byla tehdy už jen zřícenina hradu Cornštejn na základě Benešových dekretů zestátněna. V sedmdesátých letech se tehdejší Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Brně pustilo do rozsáhlé rekonstrukce hradu, která nebyla zcela dokončena. Tato rekonstrukce dala hradu dnešní podobu. V roce 1987 byl Cornštejn převeden do správy Jihomoravského muzea ve Znojmě, které se o něj stará dodnes. Na přelomu milénia mohl být objekt po nezbytných sanačních pracích v rekonstrukcí nedotčených částech poprvé zpřístupněn veřejnosti. V letech 2010 – 2011 pak proběhly zatím poslední větší stavební úpravy, kdy byl postaven kousek za vchodem do areálu nový objekt s pokladnou a občerstvením a také obnoveny dřevěné ochozy na hradbách předsunuté pevnůstky a schody do hradních sklepení.
Pozůstatky mohutných zdí a krásné výhledy
Navštívit tuto krásnou památku můžete v sezóně od června do září. Během léta se tu také často pořádají tématické akce jako šermířská klání a kejklířská představení. Při prohlídce Cornštejna vás určitě zaujme jeho rozloha. Po všech přestavbách měl celkem devět bran, dvoupatrový starý i nový palác, velké předhradí s hospodářskými budovami i předsunutou pevnůstku s dělostřeleckými komorami. Musel být opravdu majestátním hradem, jeho opevněná plocha zabírala více než jeden hektar. Můžete si tu prohlédnout pozůstatky obou paláců, sestoupit do jejich sklepení s tématickou expozicí, projít si po dřevěném mostě a ochozech předsunutou pevnůstku a obdivovat stavitelskou práci předků i báječné výhledy. A pokud byste naopak chtěli vidět Cornštejn zdálky, zasazený v okolní krajině, pak doporučuji návštěvu rozhledny Rumburak, která stojí na protějším břehu, jen kousek od hradu Bítov.
Na Cornštejně jsem byla už několikrát a ráda se sem zase podívám. Takové romantické místo se totiž jen tak neokouká, naopak docela snadno přiroste k srdci. Podobně jako o dost menší, přesto také velmi kouzelná zřícenina hradu Frejštejn v nedalekém Podhradí nad Dyjí.