Zoologická zahrada Zlín patří mezi nejhezčí a také nejnavštěvovanější v Česku. Spousta úžasných zvířat, krmení rejnoků a krásný zámeček, to jsou její největší přednosti.
Cesta napříč kontinenty
Zlínská zoo se rozkládá na ploše 74 hektarů asi 10 kilometrů severovýchodně od centra města Zlín. Co do počtu návštěvníků patří mezi prvních deset nejnavštěvovanějších turistických míst v Česku, mezi zoologickými zahradami je na druhém místě. A není se co divit, je tu opravdu krásně. Jednotlivé expozice jsou tu rozděleny podle kontinentů, odkud zvířata pocházejí. „Procestujete“ tak Afriku, Asii, Evropu i Austrálii. Uvidíte tu slony, žirafy, nosorožce, tygry, lvy, klokany, aligátory, pestrobarevné papoušky a ryby, pandy červené, mravenečníky, opice, lachtany a mnoho dalších zvířat. Celkem tu najdete 226 živočišných druhů v počtu téměř 1 500 jedinců.
Krmení rejnoků – jedinečný zážitek
Velkou atrakcí zlínské zoo je nádrž s rejnoky, které si návštěvníci mohou pohladit a nakrmit z ruky. Jejich expozice byla otevřena v roce 2014 a nachází se poblíž zámku Lešná, blízko vstupu do zahrady. Obyvateli bazénu jsou mořští rejnoci druhu siba ománská. Pohled na tato krásná a elegantní zvířata jak se ladně pohybují vodou, je fascinující. A ještě hezčí je možnost se jich dotknout. Doporučuji si ale pospíšit, pokud se chcete vyhnout velkým návalům lidí, obzvlášť o víkendech a prázdninách. My jsme do zoo dorazili chvíli po otevírací hodině a hned jsme zamířili do tohoto pavilonu. Nemuseli jsme tak čekat ve frontě před vchodem, než nás po skupinkách pustí dovnitř, jako tomu bývá později během frekventovaných dní. A také jsme si mohli zakoupit krmení, kolik jsme chtěli. Rejnoci byli ráno velmi akční, pro kousky dobrot se doslova vrhali a nechávali se pohladit. Když jsme se tu stavili ještě při odchodu těsně před zavírací dobou, už jen líně plavali těsně nad dnem a o lidi nejevili nejmenší zájem.
Kousek tropického ráje
Moc pěkná je také nedaleko stojící tropická hala Yucatan. Spleť rostlin věrně připomíná středoamerickou džungli, volně se tu prohání malé opičky a poletují ptáci. Většina zdejších rostlin pochází přímo ze Střední Ameriky. A expozici doplňují stavby mayské civilizace, které se v 8. století př. n. l. na ostrově Yucatán velmi dařilo. Všechnu tu krásu můžete obdivovat ze země i visuté lávky, odkud ji budete mít téměř z ptačí perspektivy.
Zámek Lešná
Zoologická zahrada se rozrostla kolem zámku Lešná, který stojí na tomto místě už 200 let. Původní budovu zámku nechal postavit v letech 1804 – 1807 rakouský hraběcí rod Seilernů. Hledali místo, které by jim sloužilo jako letní sídlo při pobytu na Moravě. Jejich hrad Lukov, ležící nedaleko, byl v té době už velmi zchátralý a neobyvatelný. Zdejší zámek a celé panství si oblíbil především František Seilern, zástupce čtvrté generace lešenské části rodu. Chtěl nechat budovu zámku vylepšit přestavbou, ale tu provázely problémy s praskáním zdiva. Proto nechal původní budovu zbourat a v letech 1887 – 1893 na stejném místě vyrostl zámek nový. Na jeho stavbě ani interiérech se rozhodně nešetřilo. Byl na svou dobu velmi moderně zařízen, nechybělo tu ústřední topení, vodovod se studenou i teplou vodou, splachovací toalety, elektrické rozvody nebo domácí telefon. Na přelomu 19. a 20. století byl upraven i okolní park a obora. Zámek sloužil Seilernům jako hlavní sídlo až do roku 1945, kdy jim byl vyvlastněn.
Zámecká šifra – prohlídka pro děti
Zámek Lešná je dokonalou ukázkou života bohaté šlechty na začátku 20. století. Určitě neváhejte vyrazit na prohlídku zámku, jeho interiéry jsou opravdu bohaté. Ohromující je především úžasná dřevořezbářská výzdoba, ze které je těžké spustit zrak. S dětmi doporučuji zvolit dětský prohlídkový okruh Zámecká šifra, který pro ně bude určitě zábavou. Alespoň naše děti (můj syn a kamarádčiny dcery) se při luštění tajenky, hledání nápověd a pátrání po klíči velmi bavily.
Ve zlínské zoologické zahradě strávíme vždycky celý den a pořád tu máme na co koukat. Věřím, že také budete mít problém odejít. 🙂