Keprník je čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku a jedním z nejhezčích míst na jesenické hřebenovce. V zimě se cesta za výhledy na jeho vrchol mění v bílou pohádku, které je těžké se nabažit.
Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník
Hora Keprník se tyčí do výšky 1423 m n.m. v severozápadní části Hrubého Jeseníku, nedaleko známého lázeňského města Jeseník. Je součástí CHKO Jeseníky a také národní přírodní rezervace Šerák – Keprník, která je nejstarší moravskou rezervací. Počátky ochrany zdejší vzácné alpínské přírody sahají až do roku 1904, kdy tu byl zřízen chráněný prales knížete Lichtenštejna. Dnes se rezervace rozkládá na ploše téměř 800 ha a zahrnuje oblast v nadmořské výšce 860 – 1423 m. Zahrnuje tři vrcholy – Keprník, Vozka a Šerák, a přilehlé svahy mezi Obřími skalami a Trojmezím. Chrání především skalní a půdní útvary, které jsou pozůstatky doby ledové, vysokohorské louky, prameniště a rašeliniště se vzácnou květenou a podmáčené smrčiny s pralesovitým charakterem.
Přes Keprník vede hlavní jesenická hřebenovka a přístup na něj je z Červenohorského sedla, z Branné, Ostružné nebo Ramzové. Z Ramzové je přístup nejpohodlnější, protože si většinu stoupání můžete ušetřit díky lanovce. Právě tuto variantu jsme zvolili pro náš zimní výlet.
Ramzová – Čerňava – Šerák
Osada Ramzová je největším lyžařským střediskem v Jeseníkách, takže se tu při dobrých sněhových podmínkách a hezkém počasí dá očekávat hodně lidí. Podmínky byly při našem výletě skvělé, i když ze začátku bylo dost zataženo. Ale díky tomu, že byl všední den dopoledne, bylo velké parkoviště u lanovky docela prázdné. A nečekali jsme dlouho ani ve frontě u pokladny a lanovky. Čtyřsedačková lanovka, která vede z Ramzové, byla vůbec první lanovou dráhou v Hrubém Jeseníku a funguje od roku 1976. Pohodlně vás vyveze na mezistanici na Čerňavě, kde se můžete občerstvit v kavárně a bufetu nebo rovnou přestoupit na dvousedačkovou lanovku vedoucí nahoru na Šerák.
Chata Jiřího na Šeráku
Od horní stanice lanovky je to pak asi půl kilometru po žluté značce k Chatě Jiřího na Šeráku, která je sama o sobě velmi pěknou stavbou s kamenným základem starým více než 120 let. Chata stojí těsně pod vrcholem Šeráku, který se nachází v nadmořské výšce 1351m, a naskýtají se od ní krásné výhledy východně směrem k Jeseníku, do širokého údolí říčky Bělé, na Rychlebské hory a Zlatohorskou vrchovinu. Při naší cestě nahoru bylo vše ještě zahalené v mracích, ale po cestě zpět se nám ty očekávané výhledy ukázaly v plné kráse stejně jako při jednom našem letním výletě na Šerák a Obřími skalami dolů.
Od Chaty Jiřího na Šeráku pokračujeme po modré značce k rozcestí Šerák, kde se modrá spojí s červeným značením. Společně nás tyto trasy dovedou na rozcestí Pod Keprníkem, odkud pak pokračujeme dále po červené až na vrchol Keprník. Trasa od chaty na samotný vrchol není dlouhá, ujdeme během ní 2 km. Nejdříve sejdeme zhruba 40 výškových metrů dolů, abychom pak od rozcestí Pod Keprníkem nahoru vystoupali o 140 metrů. Výšlap je místy trošku prudší, ale není až tak náročný. Příjemně nás překvapila dobře schůdná cesta, která byla po několika dnech od posledního sněžení už pěkně prošlapaná a pevná.
Panoramatický výhled z vrcholu Keprníku
Na samotném vrcholu Keprníku se nachází mrazový srub, ze kterého se otevírá nádherný kruhový výhled. Jako na dlani jsou odtud vidět celé Jeseníky nebo nedaleký Králický Sněžník, při dobré viditelnosti lze vidět i Beskydy a Krkonoše, výjimečně prý dokonce Vysoké Tatry, Malou Fatru nebo Ještěd. Než jsme došli až na vrchol a pořádně se rozhlédli, odvál vítr dopolední mraky a my si užili krásné slunečné počasí. Na obzoru nám mraky přece jen ještě trochu zakrývaly daleké výhledy, ale rozhodně to neubralo na kouzlu tohoto krásného místa.
Cestou dolů, ať už pěšky zpět k lanovce nebo pak při jízdě dolů, jsme se už jen kochali dech beroucí nádherou pravé zimy. Bělostný sníh pokrývající vše kolem dodal krajině pohádkový nádech, kterého jsme se nemohli nabažit. A sluneční paprsky, které nás doprovázely až dolů do Ramzové, tu krásu jen podtrhovaly.