Město Židlochovice tvoří pomyslnou severní bránu do jihomoravské vinařské oblasti. Můžete se tu projít v pěkném zámeckém parku nebo si vyšlápnout na rozhlednu Akátovou věž a pokochat se pohledem na okolí.
Židlochovice leží zhruba 20 kilometrů jižně od Brna. Vzhledem k tomu, že z domu to máme ještě o kousek blíž, občas sem zavítáme v létě během cyklovýletu. Vede tudy totiž příjemná cyklotrasa z Brna na jih směrem na Vídeň. Ale hezky je tu po celý rok. Město s necelými čtyřmi tisíci obyvatel leží na obou březích řeky Svratky, do které se tu vlévá řeka Litava, jeden z jejích významných přítoků. V centru Židlochovic spojuje oba břehy zavěšený most, který tvoří jednu z dominant města.
Historie spojená s cukrem
Historie obce sahá do 13. století, na město pak byly Židlochovice povýšeny v roce 1873. Během těchto staletí se v držení panství vystřídalo několik významných rodů – Pernštejnové, Žerotínové, Dietrichštejnové a Habsburkové. Historie města byla spjatá s vinohrady a později také s cukrovarem. Ten tu založil v roce 1838 Florentin Robert, původem francouzský, později rakouský a moravský podnikatel a politik. Cukrovar patřil ve své době mezi nejznámější v českých zemích. Robert se zasloužil i o mnohé technické pokroky ve výrobě cukru. Cukrovar by po 1. světové válce zkonfiskován, po 2. světové válce znárodněn a v držení státu byl až do privatizace po pádu komunistického režimu, kdy připadl městu Židlochovice. To už byl ale mimo provoz a ve špatném technickém stavu. Samotný cukrovar zanikl v roce 1991, později proběhla částečná demolice zchátralých budov. Filtrační věž a komín však byly zachovány a v roce 2008 prohlášeny kulturní památkou.
Zámek Židlochovice a zámecký park
Židlochovický zámek stojí na místě bývalé vodní tvrze z první poloviny 14. století. Ta byla na zámek přestavěna v druhé polovině 16. století za držení Žerotínů, kdy z ní vznikl renesanční zámek. To ale nebyly poslední stavební úpravy. Další barokní podobu zámek získal v letech 1720 – 1729 na popud tehdejšího majitele hraběte Sinzendorfa. Ten také stál za rozvojem myslivosti na židlochovickém panství, které si tu udrželo dlouhou tradici.
Velmi výrazně se na zámku podepsala i přestavba z roku 1822, kdy byly především zbořeny hradby a zrušeny náspy a padací mosty, a pak další v roce 1948, kdy byl upraven v empírovém slohu. To už byl ve vlastnictví Habsbursko-Lotrinského císařského rodu, konkrétně potomků císaře Leopolda II., kteří zámek vlastnili až do jeho zestátnění v roce 1919. V roce 1858 se na zámku narodila Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská, pozdější španělská královna. Za doby první republiky sloužil zámek jako letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka. Významní státníci se na zámku objevují i dnes, konají se tu různá politická setkání. Jinak je zámek využíván jako konferenční centrum a stylový hotel. V jedné jeho části pak sídlí Lesní závod Židlochovice. Veřejnosti k prohlídce bývá zámek otevřený vždy na jeden den v roce a to o prvním víkendu v září.
Za budovou zámku se rozkládá zámecký park o rozloze 23 hektarů, který je naopak veřejnosti přístupný celoročně. Byl založen na počátku 18. století a postupně získal svou nynější podobu anglického krajinářského parku s více než stovkou druhů stromů včetně exotických zástupců. V parku se můžete příjemně projít a také obdivovat krásu jelení a mufloní zvěře, která tu volně žije od 70. let 20. století.
Železniční trať do Židlochovic
S cukrovarem souviselo i zavedení železnice do Židlochovic. V roce 1895 spojila jednokolejná trať stanici Hrušovany u Brna, kudy vede hlavní železniční trať Brno – Břeclav, s cukrovarem firmy Robert & comp. a navazovala na ni také úzkorozchodná kolejka do Měnína pro svoz řepy. Trať do Židlochovic se využívala pro nákladní i osobní dopravu. Provoz na trati pro osobní dopravu byl ukončen v roce 1979, později utichla i nákladní doprava a trať zpustla. V minulých dvou letech ale byla zrekonstruována a od prosince 2019 tu zase vlaky jezdí. Můžete se sem dostat pohodlně přímým spojem z Brna, třeba na příjemný odpolední výlet.
Hned u nově opraveného nádraží stojí Robertova vila, jedna z významných kulturních památek města. Tuto empírovou vilu si nechal postavit Florentin Robert ve 30. letech 19. století jako rodinné sídlo. Dnes tu sídlí základní umělecká škola a mateřské centrum. Zahrada je volně přístupná.
Pochod rakouských čertů
Každoročně na konci listopadu nebo začátku prosince se v Židlochovicích koná Krampuslauf – pochod krampusů , rakouských čertů v děsivých maskách. Tato akce je velmi oblíbená a navštěvovaná. My jsme se popravdě zatím ani jednou nezúčastnili, ale pro nadšence do masek čertů a pekelníků to je prý skvělý zážitek. Tak třeba někdy taky sebereme odvahu a podíváme se peklu do očí:-).
A pokud si chcete prohlédnout Židlochovice a široké okolí pěkně z výšky, doporučuji si vyšlápnout na kopec Výhon, kde stojí rozhledna Akátová věž. Výhledy z ní jsou opravdu parádní.