Vizovice mají mnozí lidé spojené hlavně s Rudolfem Jelínkem a jeho slavnými pálenkami, hercem Bolkem Polívkou, ozdobným vizovickým pečivem nebo slavností Trnkobranní, kde se tradičně pořádá soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Ve Vizovicích je však také pěkný barokní zámek, který stojí za návštěvu.
Z historie zámku
Vizovice jsou menším městem ležícím asi 15 kilometrů východně od krajského města Zlín. Dominantou tohoto městečka je barokní zámek z poloviny 18. století. Byl postaven v tehdy moderním francouzském stylu a tvoří jej dvoupatrová budova se třemi křídly. Jeho stavbu zadal Heřman Hannibal z Blümengenu, olomoucký kanovník a pozdější královéhradecký biskup. On a jeho následovníci zámek přepychově vybavili. Nechali sem také převézt Blümengenovu sbírku obrazů, která byla už v té době velmi cenná. V rámci možností tuto sbírku později rozšiřovali i Stillfriedové, na které zámek příbuzenskými liniemi přešel na počátku 19. století. Stillfriedům pak panství patřilo až do roku 1945, kdy bylo zestátněno. Zámek přešel pod státní správu, ale oproti jiným měl štěstí, jelikož už od roku 1948 byl přístupný veřejnosti a návštěvníci tak mohli obdivovat jeho krásné interiéry.
Přepychové interiéry venkovské šlechty
Prohlédnout si na zámku můžete celkem dva okruhy – reprezentativní sály v prvním patře nebo rodinné pokoje a pokoje pro hosty a služebnictvo v patře druhém. V interiérech se nachází mnoho krásného a hodnotného nábytku ve stylu baroka, rokoka, empíru a klasicismu. Doplňují ho nástěnné malby, sbírky porcelánu a také opravdu velké množství dobových předmětů denní potřeby a osobních maličkostí, které jsou nejlepším dokladem skutečného života tehdejší venkovské šlechty.
Romantická zákoutí zámeckého parku
Zámecká zahrada ve francouzském stylu, která pokračuje za budovou zámku, byla vybudována společně se zámkem v 70. letech 18. století. Přestože není velká rozlohou, procházka v ní je příjemným zážitkem. Od zámku k ní vede lipová alej a romantickou atmosféru kromě vzrostlých stromů doplňuje rybníček v údolí a sochařské plastiky barokního sochaře Ondřeje Schweigla. Ten stojí také za krásnou výzdobou zámecké kaple Panny Marie Matky Dobré rady.
Po prohlídce zámku a procházce parkem si nenechte ujít alespoň malé občerstvení v čokoládovně, kterou najdete u vchodu do zámeckého areálu. Z obrovského výběru lákavých čokoládových pralinek se sbíhají sliny.