Pod ulicemi historického centra Znojma se skrývá rozsáhlý systém podzemních chodeb. Tato tajemná místa můžete navštívit a dozvědět se mnoho zajímavostí o historii tohoto labyrintu i města nad ním.
Znojemské podzemí je nejrozsáhlejším systémem chodeb a sklepů v České republice a řadí se také k největším ve střední Evropě. Ve 4 patrech pod sebou se tu klikatí téměř 27 kilometrů chodeb, které byly budovány v průběhu několika staletí. Obdivuhodný systém zasahující až do hloubky 11 metrů pod zemí sloužil především k hospodářským účelům, ale byl také účinnou ochranou měšťanů.
Několik století budování
Město Znojmo zažívalo největší rozmach na přelomu 14. a 15. století. Tehdy vznikalo nejvíce kamenných domů, ke kterým patřily i podzemní sklepy. Tyto sklepy byly v nepravidelných časových intervalech rozšiřovány a propojovány chodbami, až vznikl tento spletitý systém pod historickým centrem města. Na jeho budování se podíleli nejen dělníci, čeledíni a nádeníci, ale podle nálezů i jihlavští havíři. Vzhledem k tvrdosti zdejšího skalního podloží to určitě nebyla lehká práce, o to obdivuhodnější je výsledek.
Stálá teplota udržovala zboží čerstvé
Znojemsko bylo vždy úrodným krajem, kde se dařilo vinné révě i jiným zemědělským plodinám. Leželo také na důležité obchodní stezce. Bylo proto potřeba někde uchovávat sudy s vínem, úrodu z okolních polí či sadů a další obchodní komodity. A podzemní prostory, kde se díky jejich hloubce drží po celý rok stálá teplota, jsou k tomu ideální. Nebyla to ale zřejmě jediná úloha podzemního labyrintu. Jeho spletitost nasvědčuje tomu, že vznikal i z důvodu obrany města.
Ochrana pro obyvatele a past pro nepřátele
Znojemské podzemí bylo podle historiků součástí obranného systému, který měl zajistit městu a jeho obyvatelům ochranu v době války. V podzemí měli měšťané díky studním zachytávajícím podzemní vodu co pít a speciální kouřovody odvádějící kouř z ohně do komínů jejich domů jim umožňovaly tam i topit a vařit. Znojemští tak mohli vydržet skrytí před nepřáteli poměrně dlouhou dobu. Pro nepřátelské vojáky vypadalo Znojmo při jejich příchodu jako město duchů. Z komínů se neustále kouřilo, ale nikde nenašli ani živáčka. Když se pak přece jen dostali do podzemí, v nepřehledných chodbách se snadno ztráceli a byli přemoženi místními. Některé prostory měly i svou specifickou funkci, třeba pod bývalou radnicí (dnes obchodní dům Dyje) se nachází dvoulodní sál, který pravděpodobně sloužil jako mučírna místnímu soudu.
Jezuitský vodovod
Systém podzemních studní s důmyslnými odvodňovacími štolami je zajímavostí zdejších katakomb. Tzv. jezuitský vodovod zahrnující hlavní tah a mnoho vedlejších větví sváděl podzemní vodu a vedl ji do různých čtvrtí města. Vodovod zvládal zásobovat město pitnou vodou i v horších časech. Na začátku druhé poloviny minulého století ale došlo k narušení tohoto odvodňovacího systému a následně k hromadění vody v podzemí. V kombinaci se zvýšenou zátěží vozovky provozem začalo docházet k propadům a mnoho míst v historickém centru bylo kvůli tomu v havarijním stavu. Díky sanačním pracím a vyztužení horního patra betonem ale byly podzemní prostory zabezpečeny a dnes mohou sloužit především návštěvníkům.
Prohlídkové trasy pro návštěvníky
Do podzemí se můžete vydat na klasickou nebo adrenalinovou prohlídku. Vstup najdete na Slepičím trhu, v boční uličce mezi Masarykovým a Horním náměstím. Klasická prohlídková trasa měří zhruba jeden kilometr a trvá asi hodinu. Dozvíte se při ní zajímavosti o podzemí a jeho historii a prohlédnete si původní i později upravované prostory. Čekají vás tu také například rakve s kostlivci, mučící nástroje s odsouzenci, skřeti, modlící se mnich, čerti nebo netopýři. Prohlídka je poutavá pro dospělé a vhodná určitě i pro děti, které si z ní odnesou zajímavé zážitky.
Oproti tomu adrenalinová trasa pro děti určená rozhodně není. Má tři úrovně rozdělené podle jejich náročnosti, ale i ta nejlehčí je přístupná až od 12 let. Zahrnuje totiž chůzi velmi úzkými chodbami, v předklonu, ve vodě a po kluzkých žebřících, vše potmě pouze s čelovkou. Ještě před zakoupením vstupenky musíte prolézt úzkým profilem, a pokud to nezvládnete, nemůžete se na prohlídku vydat. Já nemám ráda ani tmu, ani úzké prostory, nemohu tedy tuto prohlídku hodnotit. Ale z doslechu vím, že je velmi zajímavá a pro dobrodružné povahy určitě skvělá.