„Umí se smát i prát a každý má je rád, i Vy je račte znát – šmouly!“ Ale vy je určitě znáte, že? Šmoulové si za několik desítek let své existence dokázali získat srdce milionů dětí po celém světě a stali se opravdovým fenoménem. V Brně si nyní můžete projít jejich kouzelnou vesničku a vydat se s nimi za dobrodružstvím.
Šmoulové – hrdinové dětství několika generací
„Kdysi dávno, hluboko v lesích, byla jedna malá vesnice, ve které žila malinká stvoření.“ Tak začíná každý díl seriálu Šmoulové, ve kterém moudrý Taťka šmoula, starostlivá Šmoulinka, chytrý Koumák, legrační Nešika, vtipný Šprýmař, šikovný Kutil, stále naštvaný Mrzout a spousta dalších modrých skřítků zažívá různá dobrodružství. Poprvé se modří skřítkové představili veřejnosti v roce 1958, kdy je belgický kreslíř Peyo (Pierre Culliford) přidal jako vedlejší postavy do komiksu Johan & Pirlouit. Okamžitě si získali své fanoušky a už v dalším roce měli svůj samostatný příběh. Kromě komiksů vzniklo později i několik filmů, ale té největší slávy se dočkali až díky americko – belgickému seriálu Šmoulové, který v USA běžel na televizních obrazovkách od roku 1981 a postupně se vysílal v mnoha zemích po celém světě, k nám se dostal poprvé v roce 1988. Od té doby se šmoulové stali celosvětovým hitem, který prostě nestárne.
Tito roztomilí malí hrdinové byli součástí i mého dětství a měla jsem je moc ráda. A stejně tak je mají rádi i dnešní děti, jejich popularita je stále ohromná. Když se tedy šmoulové objevili v Brně, bylo hned jasné, že se na ně se synem musíme zajít podívat.
Magický svět šmoulů na brněnském výstavišti
Dobrodružný zábavně vzdělávací park Šmoulové – magický svět najdete v areálu brněnského výstaviště, konkrétně v pavilonu C. Dostanete se sem vchodem z ulice Křížkovského, hned vedle VIDA science centra. Výstava má dvě patra, v přízemí se nachází šmoulí dobrodružný svět a v prvním patře zábavní centrum.
Za vstupem se nejdříve v malém kině podíváte na film o historii šmoulů a o tom, co vás dále v parku čeká. Pak už můžete směle vyrazit za dobrodružstvím. Nejdříve projdete kouzelným lesem, kde se dozvíte třeba to, jak jsou šmoulové vlastně velcí. V další místnosti se už ocitnete přímo ve šmoulí vesničce, která je opravdu okouzlující. Nechybí tu šmoulové, jejich domky ve tvaru hub, kam můžete okny nahlédnout, záhonky květin i lavička k odpočinku. A také domek Taťky šmouly, který je tak velký, že se sem pohodlně vejdou i dospěláci a mohou se podívat, kde Taťka vaří své kouzelné lektvary.
Pod vodopádem pak projdete do tajemného Začarovaného lesa, kde ve tmě krásně svítí barevné květiny. Tady na děti čeká stezka s překážkami, po které mohou pokračovat dále do malé sportovní herničky. Za ní je připravena past zlého čaroděje Gargamela, ale jakmile se z ní osvobodí, mohou si užít vítězství a sklouznout se nad poraženým a svázaným čarodějem. V poslední místnosti nechybí jeho ďábelský stroj, který měl zničit klima ve vesničce. Nakonec se ve virtuální realitě proletí se šmouly na čápovi. Součástí jsou i různé interaktivní prvky, kdy se třeba na obrazovce proměníte v Taťku Šmoulu či Šmoulinku a můžete se tak vyfotit nebo tlačítky spustíte třeba mňoukání čarodějova kocoura Azraela.
Osvěta o ochraně životního prostředí hravě a srozumitelně
Šmoulové na své výstavě ale nemají jen pobavit malé i velké návštěvníky. Mají také dětem přinést osvětu, vysvětlit jim složitá témata jednoduchým způsobem a inspirovat je a jejich doprovod k ochraně životního prostředí. Šmoulové jsou totiž velmi spravedliví a dobrosrdeční, každý den se pečlivě starají nejen o své blaho a bezpečí, ale i o okolní les a zvířata, která v něm žijí. Proto si je OSN vybrala jako ambasadory 17 celosvětových cílů udržitelného rozvoje planety. S těmito cíli, mezi které patří například kvalita vzdělání, rovnost mužů a žen, dostupné a čisté energie, odpovědná výroba a spotřeba nebo klimatická opatření, se seznámíte na tabulkách rozmístěných ve šmoulím světě. Celou expozici také provází přírodovědná stezka. Za každou nalezenou tabuli se zajímavými a důležitými informacemi o českém lese si ozdobnou děrovačkou děti procvaknou políčko na hrací kartě. Za takto vyplněnou kartu pak v cíli dostanou jako odměnu lízátko.
Herní a zábavní centrum
První patro pavilonu je zasvěceno hraní. Pro děti je tu k dispozici několik skákacích hradů, LEGO herna, šlapací káry, virtuální realita a dráha pro kolečkové brusle, které si tu můžete zapůjčit. Najdete tu také kavárnu a bistro, kavárna je i dole na konci šmoulího světa, hned vedle prodejny suvenýrů. V obou patrech dohromady se dá strávit klidně půl dne i více. Záleží, jak moc děti zaujme plnit úkoly a hledat všechny interaktivní prvky ve šmoulím světě a jakou zábavu nahoře ocení. My jsme odcházeli po pěti hodinách (dole u šmoulů cca hodina a půl čistého času, zbytek herna a virtuální realita nahoře + občerstvení) a dětem se ještě vůbec nechtělo pryč.
Šmoulí magický svět bude v Brně až do konce letošních letních prázdnin. A kdy jej nejlépe navštívit? My jsme vyrazili „šmoulovat“ ve svátek 1. května hned po otevírací době. Měla jsem trochu strach z velkého náporu návštěvníků ve volný den, ale nakonec to byla dobrá volba a lidí tu bylo tak akorát, vše se obešlo bez dlouhých front. O víkendech tu ale bývá podle recenzí dost plno, především v dopoledních a poledních hodinách, takže bych jinak volila spíš pozdější odpoledne nebo nejraději všední den, pokud můžete. Ostatně doporučují to i Šmoulové na své facebookové stránce.