Pustevny jsou jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst v Moravskoslezských Beskydech. Kdo by alespoň z fotek neznal překrásné stavby Libušín a Maměnka z dílny architekta Jurkoviče nebo neslyšel o nedalekém bájném vrchu Radhošť a pohanském bohu Radegastovi. Toto oblíbené horské sedlo nabízí výhledy i zábavu a je také výchozím bodem pro procházky a túry po okolí.
Od poutníků k rušnému turistickému místu
Sedlo Pustevny leží nedaleko vrcholu Radhošť. Jak už název napovídá, dříve tu žili jen poustevníci. Ti sem přicházeli v období silně nábožensky smýšlejícího pozdního baroka v polovině 18. století, kdy na posvátném vrcholu Radhošti stála první dřevěná kaple. Na konci 19. století tu frenštátský spolek Pohorská jednota Radhošť začal budovat útulny a značit turistické trasy, aby zpřístupnil atraktivní, ale dosud odlehlá a špatně dostupná místa Beskyd. Vznikla tak postupně malá osada s několika stavbami, která je dnes nejoblíbenějším turistickým střediskem v Beskydech v létě i v zimě. Dnes osada spadá pod obec Prostřední Bečva. Nachází se tu horní stanice lanovky z Trojanovic, jezdí sem autobus z Rožnova pod Radhoštěm přes Prostřední Bečvu a můžete nahoru vyjet i vlastním autem na velké parkoviště, ze kterého je to ke všem zajímavostem už jen pár kroků.
Libušín a Maměnka
Nepřehlédnutelnými stavbami na Pustevnách jsou horské chaty Libušín a Maměnka. Jejich autorem je slovenský secesní architekt Dušan Jurkovič, který proslul svým osobitým stylem inspirovaným lidovou architekturou. Obě útulny byly slavnostně otevřeny 6. srpna 1899 a i dnes slouží svému původnímu účelu, Maměnka je stylovým hotelem a Libušín restaurací s krásně zdobeným interiérem. Právě Libušín měl v roce 2014 na mále, když jej zachvátil ničivý požár a objekt vyhořel až do základů. V následujících letech ale naštěstí proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která mu navrátila jeho krásu. Obzvlášť interiér jídelny v pravé části chaty je nádherně zdobený a určitě doporučuji se tu stavit aspoň na malé občerstvení. Další stavbou Dušana Jurkoviče na Pustevnách je malá dřevěná zvonička, u které se bohužel nedochovala její původní barevná výzdoba.
Stezka Valaška
Asi 200 metrů od stanice lanovky směrem k vrcholu Tanečnice byla v roce 2019 otevřena unikátní rozhledna Stezka Valaška. Tato dřevěná stezka mezi korunami stromů s vyhlídkovou věží nabízí několik adrenalinových zážitků, především Himalájský chodník a skleněný Skywalk. A také zábavu pro děti nebo zajímavosti o Beskydech. Více si můžete přečíst v samostatném článku Stezka Valaška – unikátní rozhledna na Pustevnách.
Pískové a ledové sochy
Oblíbenou atrakcí na Pustevnách jsou již několikátým rokem ledové sochy v zimě a pískové sochy přes léto. Ty letošní pískové sochy poničily prudké deště během jejich vzniku, ale přesto jsou krásné.
Přes den rušno, ráno a večer klid
Pustevny jsou rušným místem, kde se během dne pohybuje spousta lidí. Pokud je ale chcete zažít klidné, doporučuji sem vyrazit brzy ráno nebo večer. V době, kdy už nejezdí lanovka ani autobus a vyprázdní se i parkoviště, jsou Pustevny opravdu zase pusté. Je tu naprostý klid a místo má úplně jinou atmosféru. A pokud vám nechce brzy vstávat nebo se vracet dolů za tmy, můžete se tu rovnou ubytovat. My jsme strávili dvě červencové noci na chatě Šumná, která je s rokem otevření 1894 nejstarší dodnes stojící turistickou chatou na Pustevnách a pravděpodobně i v celých Moravskoslezských Beskydech. Ubytování nabízí ve dvou až šestilůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na chodbě a společenskou místností (vybavenou lednicí, rychlovarnou konvicí a základním nádobím).
Pokud byste tu opravdu počkali do večera, kousek od Pusteven je krásná vyhlídka, kde jsme pozorovali úžasný západ slunce. Najdete ji po cestě k soše Radegasta (a dále na Radhošť, o kterém si přečtěte v samostatném článku Radhošť – sídlo boha Radegasta i křesťanské poutní místo).