Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v Česku, a kdo se sem vydá na prohlídku, jistě pochopí proč. Nejen, že si tu prohlédnete krásnou krápníkovou výzdobu, ale podíváte se i na dno propasti Macocha a zažijete plavbu po podzemní říčce Punkvě.
Moravský kras rozkládající se severně od Brna je největší a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. Na jeho území se nachází pět přístupných jeskyní s prohlídkovou trasou, z nichž nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími jsou Punkevní jeskyně. Najdete je v Pustém žlebu, asi 2 kilometry od informačního střediska Skalní mlýn, kam dojedete odbočkou ze silnice z Blanska směrem na Lažánky. Na parkovišti u Skalního mlýnu necháte zaparkované auto a dále už se musíte vydat pěšky nebo využít svezení turistickým silničním vláčkem. Další možností je zaparkovat na parkovišti u propasti Macocha, kam dojedete odbočkou ze silnice mezi Vilémovicemi a Ostrovem u Macochy. Dolů k Punkevním jeskyním se pak dostanete pěšky nebo lanovkou, více v článku Propast Macocha.
Objevení Punkevních jeskyní souviselo s badatelským průzkumem propasti Macocha, který zahájil v roce 1901 profesor Karel Absolon, významný archeolog a krasový badatel, vnuk taktéž významného průzkumníka a objevitele mnohých jeskyní Moravského krasu doktora Jindřicha Wankela. S pomocí místních obyvatel se Karlu Absolonovi podařilo v roce 1909 objevit Punkevní jeskyně, které dále prozkoumával a pracoval na jejich zpřístupnění veřejnosti.
Krásou podzemních prostor Punkevních jeskyní i ohromujícím pohledem ze dna propasti Macocha se mohou návštěvníci kochat už od roku 1914, kdy profesor Karel Absolon se svým týmem dokončil průzkum a zpřístupnění suché části těchto jeskyní. Od roku 1933 se pak návštěvníci mohli vydat i na plavbu loďkou po podzemní říčce Punkvě, což je jedním z největších lákadel i dnes.
Prohlídka Punkevních jeskyní
Prohlídka Punkevních jeskyní trvá zhruba hodinu, projdete během ní 1250 metrů jeskynních prostor a zdoláte 198 schodů. Začíná v návštěvnické budově průchodem umělou štolou do prvního jeskynního prostoru. Tím je dlouhý Přední dóm se čtyřmetrovým stalaktitem Strážce, krásně zdobenou stěnou, nejmohutnějším krápníkem těchto jeskyní stalagnátem Salmův sloup a se Zrcadlovým jezírkem.
Dále se jde přes nejnižší suché místo jeskyní a následně po dlouhých schodech do několik desítek metrů vysokého Reichenbachova dómu. Za ním následuje krásná Stalagmitová chodba a Zadní dóm se dvěma stalagmity s rovným vrškem zvanými Trpaslík a Váza, s dlouhým stalaktitem Jehla nebo Tureckým hřbitovem.
Ze Zadního dómu se po schodech sestoupí do síně U anděla s nádhernou krápníkovou záclonou a překrásným stalagnátem připomínajícím anděla se svěšenými křídly a hlavou někde v oblacích. Jeho přírodní podstavec navíc připomíná horu s tisíci malými jezírky.
Pěšky až na dno Macochy a loďkou zpátky
Odtud už se umělou štolou dostáváme na dno propasti Macocha, kde se nám otevře úchvatný pohled na 138 metrů vysoké skalní stěny. Na dně propasti se nachází dvě jezírka, Horní je hluboké zhruba 13 metrů a Dolní kolem 49 metrů (prozatím, dna ještě nebylo dosaženo). Po poslechnutí pověsti o Macoše (přečíst si ji můžete v článku Propast Macocha) pak přijde na řadu očekávaná podzemní plavba.
Chodbou sejdou návštěvníci do přístaviště, kde se nalodí na motorové čluny. Na těch pak poplují nejdříve slepým ramenem a poté po aktivním toku Punkvy. Plavba krásným podzemním korytem říčky je jednou přerušena výstupem z loděk a prohlídkou Masarykova dómu s působivou krápníkovou výzdobou, spoustou brček a hůlkových stalaktitů a také mohutným stalagnátem Husův sloup. Pak už následuje krátká plavba na konec jeskyně, kde je ve vývěru Punkvy zbudováno výstupní přístaviště.
Punkevní jeskyně jsou přístupné po celý rok a o jejich návštěvu je velký zájem. V letní sezóně tak určitě doporučuji rezervaci vstupenek dopředu. Jinak to ale podle našich zkušeností nebývá takový problém. My sem vyrážíme obvykle mimo sezónu, teď to byla například jedna pěkná říjnová neděle. Rezervaci jsme neměli a nebyl problém si vstupenky zakoupit až v infocentru. Při čekání na prohlídku si můžete třeba prohlédnout malou výstavu v návštěvnické budově.
Kde se místo nachází?
Punkevní jeskyně na Google mapy