Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je unikátním technickým dílem, který u nás nemá obdoby. Není divu, že byla v anketě deníku Mladá fronta v roce 2005 čtenáři zařazena mezi 7 divů Česka. Horní nádrž je oblíbeným cílem výletů s překrásnými výhledy a velmi zajímavá je i prohlídka samotné elektrárny.
Hora Dlouhé stráně je jedním z hlavních vrcholů Hrubého Jeseníku. Nachází se asi 5,5 kilometru západně od nejvyšší hory Jeseníků Praděd a zhruba 4 kilometry jihovýchodně od obce Kouty nad Desnou. Její výška je 1354 metrů a nezaměnitelná je především svým zřetelným plochým vrcholem, v němž byla vyhloubena horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny. Stavba této elektrárny začala už v roce 1978, ale brzy byla pozastavena. O dostavbě podle modernizovaných plánů se rozhodlo až v roce 1989 a do provozu byla spuštěna roku 1996. Elektrárna patří společnosti ČEZ, největšímu výrobci elektrické energie v Česku.




Nejrozsáhlejší vodní dílo v Česku
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je nejrozsáhlejším vodním energetickým dílem u nás a třetí největší přečerpávací elektrárnou na světě. Protože se nachází na území chráněné krajinné oblasti, je celý její provoz z ekologických důvodů umístěn v podzemí. V nitru hory je vybudována kaverna s rozměry cca 88x26x50 metrů, kde jsou umístěna dvě 24 metrů vysoká turbosoustrojí s reverzními Francisovými turbínami. Dlouhé stráně jsou nejvýkonnější vodní elektrárnou v Česku, každá turbína má výkon 325 MW (pro lepší představu by na jedno vypuštění horní nádrže získaná energie zvládla nabít 290 milionů mobilních telefonů). Funguje na principu čerpání vody ze spodní nádrže do horní nádrže v době energetického přebytku a jejímu spuštění zpět přes turbíny v energetické špičce, kdy je potřeba dodat do sítě více elektrické energie. Voda padá dolů přívodními tunely s délkou 1,5 kilometru a spádem 510,7 metrů, což je největší vodní spád v Evropě. I samotná horní nádrž je ohromujícím dílem. Obrovský bazén má rozlohu 15,4 hektarů, se stěnami vysokými až 60 metrů a maximální hloubkou vody 26 metrů. Obvodová sypaná hráz je dlouhá 1750 metrů.



Prohlídka elektrárny
Možnosti prohlídky jsou dvě, celoročně s výjezdem k dolní nádrži, nebo od jara do podzimu s výjezdem k dolní i horní nádrži. Termín prohlídky si určitě objednejte předem a s dostatečným předstihem, často bývají termíny i na několik týdnů dopředu plné. My jsme objednávali termín na druhý květnový svátek asi měsíc dopředu. A zvolili jsme jen dolní nádrž, k horní nádrži jsme vyrazili po prohlídce sami.







Prohlídka začíná na autobusové zastávce před areálem Kouty, kde nastoupíte do autobusu s průvodcem a pojedete do elektrárny, která se nachází u dolní nádrže asi 6 kilometrů od nástupní stanice v Koutech nad Desnou. Nejdříve se v informačním centru pomocí virtuálních brýlí seznámíte s celou elektrárnou a podíváte se i do míst, kam by to jinak vůbec nebylo možné, třeba mezi lopatky turbíny. Po virtuální prohlídce a krátkém vysvětlení principu fungování elektrárny se vydáte tunelem do kaverny k turbínám. Při naší návštěvě byla jedna z turbín rozebraná kvůli rozsáhlé údržbě, takže jsme v kaverně mohli jít jen za dveře, ale zase jsme viděli některé jinak skryté součásti tohoto zařízení. Autobusem se ještě svezete kolem dolní nádrže, která leží na říčce Divoká Desná, a pak vás zaveze zpátky na výchozí místo.


Horní nádrž Dlouhé stráně
Horní nádrž elektrárny se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně a je nejvýše položenou vodní plochou v Česku. Můžete se k ní vydat pěšky z Koutů nad Desnou, nebo si cestu zkrátit moderní šestisedačkovou lanovkou, která je v provozu od konce roku 2010. Ta vás vyveze z areálu Kouty na Medvědí horu, kde se kromě horní stanice lanovky nachází občerstvení a rozhledna u Tetřeví chaty. V letní sezóně jezdí mezi Medvědí horou a Dlouhými stráněmi kyvadlový autobus, kterým se dostanete od lanovky až na parkoviště těsně pod nádrží, pak už zbývá jen něco přes 80 schodů na hráz nádrže.







Ani pěší výlet z Medvědí hory ale není příliš náročný. Od lanovky je to po červené značce 2,5 kilometru do kopce, po silnici 4,5 kilometru. Určitě doporučuji si po cestě tam nebo zpátky protáhnout cestu zhruba o půl kilometru a následovat zelenou značku k vyhlídce Rysí skála. Ze skalního útvaru nad hlubokou strží se nabízí nádherný výhled na protější Dlouhé stráně a hlavní hřeben Jeseníků.




Ty nejlepší výhledy si pak užijete ze samotných Dlouhých strání, kruhovému výhledu do všech stran tu nic nebrání. Na východě se rozprostírá hlavní hřeben Jeseníků s horami Vysoká hole, Petrovy kameny a Praděd, severně je vidět známá chata Švýcárna, hory Malý Jezerník a Výrovka, Červenohorské sedlo, dále pokračuje Červená hora, Keprník, Vozka a Ramzovské sedlo, v dálce za nimi se rýsuje celý masiv Králického Sněžníku a na jižním horizontu se vlevo od hory Mravenečník, po které vede cesta na Dlouhé stráně, otevírá výhled do nížiny kolem Šumperku a Zábřehu na Moravě. Abyste se lépe orientovali, jsou na každé straně nádrže informační tabule.








K horní nádrži se dá vyrazit i v zimě, areál Kouty je oblíbeným lyžařským centrem a lanovka vás vyveze na Medvědí horu i během zimní sezóny, pokud nechcete jít celou trasu pěšky. Nebo můžete vyrazit na běžkách, k horní nádrži vede při dobrých sněhových podmínkách rolbou upravovaná běžecká trasa.






Balanc park
Pokud se vydáte na výlet s dětmi, nejspíš si budou chtít vyzkoušet pěkné hřiště v areálu Kouty, hned vedle parkoviště a pokladny lanovky. Balanc park je zpoplatněný, ale vstupné platí na celý den a mohou si tak zaskákat na trampolínách a vyzkoušet držení rovnováhy na různých balančních překážkách třeba před výletem nahoru i po návratu zpět dolů.





