Český architekt s italskými kořeny Jan Blažej Santini-Aichel zanechal na našem území nesmazatelnou stopu, jeho stavby patří k těm nejkrásnějším památkám barokního období. Vrcholným dílem tohoto architekta je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Pozoruhodná stavba plná symboliky je jedním z nejpůsobivějších míst na Vysočině.

Zelená hora s poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého se nachází na severním konci města Žďár nad Sázavou. Nejbližší parkoviště (jen pro pět aut) se nachází necelých 100 metrů od vstupu do areálu, další je asi 300 metrů daleko u hřbitova. Nejlépe ale zaparkujete na parkovišti u hlavní silnice na Pardubice, naproti zámku. Odtud je to do kostela asi 500 metrů po žluté turistické značce. Pokud do Žďáru dojedete autobusem nebo vlakem, jsou to z nádraží na Zelenou horu 4 kilometry pěšky. Můžete ale využít některou z šesti linek městské hromadné dopravy, které vás od nádraží svezou na tento konec města.

Stavba na počest Janu Nepomuckému
Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl postaven v letech 1720 – 1722. Jeho stavbu zadal architektu Janu Blažeji Santini-Aichelovi tehdejší opat cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou Václav Vejmluva, který byl velkým obdivovatelem Jana Nepomuckého a jeho víra v něj se prohloubila ještě více po události z dubna roku 1719. Tehdy byl při otevření hrobu Jana Nepomuckého nalezen jeho zachovalý jazyk jako důkaz světcovy ušlechtilé mlčenlivosti (podle nových výzkumů pocházel kus načervenalé tkáně z mozku a reagoval na zvlhnutí ostatků při manipulaci s nimi). Během několika měsíců měl Santini hotový originální projekt kostela podle představ opata Vejmluvy a velmi rychle pak postupovala i samotná stavba, už v září 1722 byl hotový kostel vysvěcen. Zajímavostí je, že byl zasvěcen Janu Nepomuckému ještě dříve, než byl tento mučedník prohlášen za svatého, k jeho kanonizaci došlo až v roce 1729.





Od slávy k úpadku a zase na výslunní
Poutní areál na Zelené hoře se stal hned po svém dokončení velmi navštěvovaným místem, ale mohutný požár v roce 1784 a následné zrušení kláštera znamenalo téměř jeho zánik. Po požáru byla jen provizorně opravena střecha kostela, v 19. století proběhla snaha o jeho záchranu, ale jinak areál dlouho chátral. Velkou obnovou prošel až v 70. a 80. letech 20. století a v roce 1994 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Poslední rekonstrukce, která interiéru i exteriéru kostela na Zelené hoře vrátila co nejvěrnější původní podobu, probíhala v letech 2018 – 2024. To už byl areál na základě církevních restitucí opět v majetku církve, nachází se ve správě Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou.





Symboly na každém kroku
Kostel a ambit kolem něj v sobě spojují architektonické barokní prvky z doby svého vzniku s prvky gotickými odkazujícími na dobu, v níž žil Jan Nepomucký. Především je ale celá stavba protkána symbolikou. Opat Vejmluva i architekt Santini byli totiž velmi znalí v oblasti symbolik a kabalistické nauky a do kostela na Zelené Hoře to promítli ve velké míře. Nejvíce se tu opakuje číslo pět, které symbolizuje pět ran Kristových, pět hvězd ve svatozáři mučedníka Jana Nepomuckého a také pět písmen v latinském slově „tacui“ – mlčel jsem, tedy výraz světcova nevyzrazeného zpovědního tajemství, kvůli kterému byl údajně umučen. Půdorys kostela má tvar pěticípé hvězdy, kostel má pět východů a pět oltářních výklenků, na hlavním oltáři se nachází pět andělů a pět hvězd, kolem centrálního prostoru se nachází dvakrát pět kaplí a půdorys ambitu tvoří deseticípou hvězdu. Vrchol kupole v interiéru kostela zdobí velký červený jazyk, který je kromě hvězd dalším atributem svatého Jana Nepomuckého. A jak je zvykem i v dalších Santiniho stavbách, například v kostele Jména Panny Marie ve Křtinách, velkou roli hraje přirozené světlo prostupující promyšleným rozmístěním oken.




Mezi areálem zámku Žďár nad Sázavou, který býval dříve klášterem, a Zelenou horou se leskne hladina Konvetského rybníka. Kolem něj vede jeden ze dvou okruhů Naučné stezky kolem Zelené hory. Druhý okruh vede kolem Bránského rybníka ležícího přes silnici od zámku. Na necelých 5 kilometrech je rozmístěno 10 informačních tabulích, ze kterých se dozvíte spoustu zajímavostí o zdejší historii, památkách i přírodě. Oba rybníky jsou propojeny Stržským potokem, který překlenuje barokní kamenný most se sochami svatých z 1. poloviny 18. století.



Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je opravdu velmi unikátní stavbou, která se ve své době vymykala konvencím. A svým osobitým kouzlem, kterým láká věřící i nevěřící návštěvníky, je výjimečná i dnes.
Kde se místo nachází?
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře na Google mapy
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře na Mapy.cz