Uprostřed krajiny hustých smíšených lesů severně od Brna se nachází obec Vranov u Brna a v ní stojí poutní kostel Narození Panny Marie. Tato významná sakrální památka, která tvoří dominantu okolí, je krásná zvenku a okouzlující uvnitř.
Zjevení Matky Boží
Vranov u Brna je menší obcí s necelou tisícovkou obyvatel, ležící asi 13 kilometrů severně od Brna. Historie Vranova jako poutního místa sahá až do 13. století. Souvisí to s legendou, podle které se moravskému šlechtici Vilémovi v těchto místech zjevila Panna Marie. Vilém, který trpěl oční vadou, zabloudil sám v hustých lesích. Modlil se k Matce Boží, která mu nejen ukázala správnou cestu, ale také mu uzdravila oči. Na místě zjevení se poté našla dřevěná soška Panny Marie. Z vděčnosti nechal Vilém postavit malý dřevěný kostel, kam tuto sošku umístil. Legenda se brzy rozkřikla a kostelík se stal hojně navštěvovaným místem. Později jej nahradil větší zděný gotický kostel a malý klášter, ale ani to nedostačovalo zájmu poutníků.
Klášter paluánů
V první polovině 17. století nechali tehdejší majitelé panství kníže Maxmilián z Liechtensteina a jeho žena Kateřina z Boskovic postavit nový klášterní komplex řádu Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly a s ním i kostel Narození Panny Marie. Za josefínských reforem byl klášter v roce 1784 zrušen, v 90. letech 20. století se ale paluáni do Vranova vrátili a od té doby tu vybudovali Mezinárodní duchovní centrum, které zahrnuje rozsáhlý areál objektů pro poutníky a kněze.
Barokní kostel s kryptou rodu Liechtensteinů
Raně barokní jednolodní stavbu kostela podle plánu italského architekta Giovanniho Maria Filippiho postavil brněnský stavitel Ondřej Erna. Současně s výstavbou kostela vznikla i krypta pod ním, která byla od začátku určena k poslednímu odpočinku zástupců rodu Liechtensteinů. Krypta byla na začátku 19. století empírově upravená a dodnes je v ní pohřbeno 50 členů rodiny. Přístupná je pouze během Noci kostelů, mariánský kostel nad ní si ale můžete prohlédnout po celý rok.
Okouzlující interiér kostela
Dominantou hlavního oltáře je gotická socha Panny Marie, netradičně ztvárněná ještě bez dítěte, a oltářní obraz Nejsvětější Trojice od vídeňského malíře Paula Trogera. Okouzlující je fresková výzdoba kostelní klenby, která znázorňuje Pannu Marii jako královnu andělů a všech svatých. Nechybí ani vyobrazení zjevení Svaté Panny a uzdravení Viléma a také výjevy ze života a zázraků sv. Františka z Pauly, který byl zakladatelem paulánského řádu.
Mariánská triáda
Mariánský kostel ve Vranově patří společně s kostelem Jména Panny Marie ve Křtinách a kostelem Panny Marie Bolestné ve Sloupu do projektu Mariánské triády, který má za cíl seznámit širší veřejnost s těmito největšími a nejvýznamnějšími poutními kostely na Blanensku. A já jejich návštěvu také rozhodně doporučuji. Jsou to krásné stavby, kde se můžete na chvíli zastavit a vnímat jejich atmosféru, ať už jste věřící nebo ne.
Tip: Vranov u Brna je také oblíbeným výchozím bodem na skalní hřeben a rozhlednu Babí lom. Z centra obce se vydáte po červené na západ směrem k Babímu lomu. A hned kousek nad dědinou narazíte na pěknou lavičku On a Ona od umělce Aleše Vetešníka, odkud se ještě můžete pokochat pohledem na kostel.
Kde se místo nachází?
Kostel Narození Panny Marie na Google mapy
Kostel Narození Panny Marie na Mapy.cz