Přehrada Lipno na řece Vltavě je naší největší přehradou a také vůbec největší vodní plochou v Česku. Není tedy divu, že se jí přezdívá české nebo jihočeské moře. A ani se není co divit, že patří mezi velmi oblíbené turistické oblasti. Nabízí bezpočet aktivit na hladině, ve vodě i v celém svém okolí.
Vodní nádrž Lipno leží na jihu Čech, v okresech Český Krumlov a Prachatice. Táhne se napříč krajinou v délce 42 kilometrů a plocha její vodní hladiny zabírá rozlohu 49 kilometrů čtverečních. V nejširším bodě poblíž obce Černá v Pošumaví dosahuje Lipno šířky 5 kilometrů, jeho maximální hloubka činí 25 metrů. To jsou základní technické parametry. Pro návštěvníky je však jistě nejdůležitější fakt, že se přehrada rozkládá v překrásné krajině bohatých smíšených lesů Chráněné krajinné oblasti Šumava. Okolní příroda a spousta možností zábavy i odpočinku z ní dělá atraktivní místo pro letní i zimní dovolenou.
Z historie stavby
Plány ke stavbě přehrady na Vltavě se začaly rodit už od roku 1890, kdy kraj zpustošily velké povodně. Další rozsáhlé povodně v roce 1920 znamenaly nový impuls k budování vodního díla, o deset let později byly hotové konkrétní projekty. Ale se zdržením kvůli výkupu pozemků k zatopení a následně II. světové válce se se samotnou stavbou započalo až v roce 1952. Byla upravena krajina pro zatopení a vybudována 25 metrů vysoká a 296 metrů dlouhá sypaná hráz u obce Lipno nad Vltavou, včetně vodní elektrárny. Zároveň byl vyražen i 3,6 kilometru dlouhý odpadní tunel odvádějící vodu z elektrárny do vyrovnávací přehradní nádrže Lipno II u Vyššího Brodu. V roce 1958 byla přehrada Lipno napuštěna a od té doby slouží svému protipovodňovému účelu, ale kromě toho se z ní stala také významná rekreační oblast.
Lodní doprava
Přes Lipno nevedou žádné mosty, kromě dvou hned u přítoku, silničního u obce Nová Pec a železničního u obce Hory. Průjezdná je pak až hráz za obcí Lipno nad Vltavou. Dostat se na druhý břeh ale pomáhají v letní sezóně přívozy, které tu jezdí na čtyřech místech, Frymburk – Frýdava, Hrdoňov – Svatý Tomáš (pouze pro pěší a cyklisty), Dolní Vltavice – Kyselov, Horní Planá – Bližší Lhota. Na Lipně jezdí také osobní lodní doprava, kterou lze využít jako okružní i linkovou. A nechybí tu ani půjčovny lodí.
Lipenské ostrovy
Z vod Lipenské přehrady ční celkem tři stálé ostrovy. Největší z nich s názvem Tajvan leží u Černé v Pošumaví a je nepřístupný, nachází se na něm přírodní rezervace k ochraně vodního ptactva a vzácné vodní flóry. Naopak turistická atrakce se stala z Králičího ostrova, který leží poblíž Lipna nad Vltavou. Každý rok od dubna do listopadu jsou tu vysazeni králíci a morčata, které si turisté mohou přijet pohladit a nakrmit. Ostrov je přístupný jen po vodě, dostanete se sem nejlépe na šlapadle nebo člunu.
Kolem Lipna najdete bezpočet možností ubytování, ať už v kempech, apartmánech, penzionech nebo hotelích. Mezi největší turistická centra Lipenska patří město Lipno nad Vltavou, kde se můžete projít třeba po nábřeží kolem jachtařského přístavu, svézt se na bobové dráze, vyjet si lanovkou na kopec Kramolín a navštívit Stezku korunami stromů nebo velké lesní dětské hřiště Království lesa. V Lipně nad Vltavou je také aquapark, stejně jako v nedalekém Frymburku. V areálu aquaparku ve Frymburku můžete navštívit i velmi pěkný Svět pod hladinou, akvária se sladkovodními i mořskými rybami, kde se nám moc líbilo.
Stezka korunami stromů Království lesa Bobovka Lipno Svět pod hladinou
Sportovní vyžití
Lipno a jeho okolí nabízí i nesčetně sportovních možností. V létě jsou to vodní sporty, koupání, rybaření, jachtaření. V okolí je mnoho turistických tras i cyklotras různé délky a náročnosti. Pokud si na dovolenou nevezete vlastní kola, není problém si je na různých místech půjčit. V Lipně nad Vltavou se nachází Bikepark, kde nahoru cyklisty pohodlně vyveze lanovka a pak si užijí sjezd, ve Frymburku můžete vyzkoušet singletrail. Oblíbenou zábavou je také sjezd kopce Kramolín na koloběžce v Lipně nad Vltavou. Ten jsem si jako nadšený koloběžkář užila hned dvakrát a vřele jej doporučuji.
V zimě se k Lipnu můžete vydat na lyže, snowboard i brusle. V okolí se nachází tři lyžařské areály a několik desítek upravených běžkařských tras. Lipno během zimy pravidelně zamrzá, díky tomu si můžete při dobrých podmínkách zabruslit nebo zaběhat na lyžích přímo na jeho zamrzlé hladině v upravených trasách. Ledová magistrála, bruslařská dráha mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem, je se svou délkou téměř 11 kilometrů nejdelší upravenou bruslařskou dráhou na světě zapsanou v Guinessově knize rekordů.
Z dovolené na Lipně jsme si odvezli spoustu zážitků. Nebyli jsme tu poprvé a určitě ani naposledy. Lipno a jeho okolí je krásné a díky široké nabídce všemožných aktivit se prostě neomrzí.