Víte, kde se v Česku i v celé střední Evropě nadechnete nejčistšího vzduchu? Na severu Moravy, v malebných lázních Karlova Studánka v srdci Jeseníků. Toto krásné místo vás okouzlí svým romantickým prostředím s atmosférou dob minulých i nádhernou horskou přírodou.



Karlova Studánka leží v okrese Bruntál, jen kousek od nejvyššího vrcholu Jeseníků (a také Moravy a Slezska) Praděd. Je to malá obec, kde žije aktuálně jen 175 stálých obyvatel. Jejich řady ale značně rozšiřují lázenští hosté a také turisté, pro které jsou tyto horské lázně oblíbeným cílem. První historické zprávy o tomto místě pochází z 16. století, kdy bylo území v držení pánů z Vrbna. Po Stavovském povstání v roce 1620 tato oblast připadla Řádu německých rytířů a krátce poté byly už zřejmě i využívány léčebné prameny.



Lázně z 18. století
Skutečné počátky lázeňství se však datují do druhé poloviny 18. století. Na popud velmistra Řádu německých rytířů Maxmiliána Františka Rakouského, syna císařovny Marie Terezie, bylo prozkoumáno okolí a provedeny rozbory zdejší vody, které potvrdily unikátní složení plné minerálů. V roce 1780 byl objeven Maxmiliánův pramen a brzy se sem začali sjíždět lidé až z daleka, aby si dopřáli blahodárných účinků léčivé vody.
Zanedlouho začaly vyrůstat i první lázeňské domy v osadě, kterou tu Maxmilián založil. Do té doby se lázeňští hosté museli ubytovávat v okolních obcích a k pramenům pouze docházet. Proto se také tomuto místu také původně říkalo Hinnenwieder (z německého hin und wieder – sem a zpět). Až v roce 1803 byly lázně pojmenovány Karlova Studánka, podle vnuka Marie Terezie, po kterém byl pojmenován také další objevený pramen. V 19. století se lázně těšily velké oblibě a rychle vzkvétaly. Právě z tohoto období pochází většina lázeňských domů, které se zachovaly ve své podobě do dnešních dnů a tvoří typickou malebnou kulisu Karlovy Studánky.



Velké popularitě se tyto lázně těší i dnes, ať už jako místo pro léčbu a odpočinek, nebo jako jeden z nejoblíbenějších výletních cílů turistů v Jeseníkách. Ostatně kvůli velkému zájmu a omezenému počtu míst na parkovištích (na spodním a horním konci lázní) doporučuji vyrazit sem především během prázdnin nebo o víkendech buď brzy ráno, nebo naopak v pozdějším odpoledni, kdy je větší pravděpodobnost volného místa k zaparkování.



Léčebné prameny a horské klima
V lázních Karlova Studánka se specializují na onemocnění dýchacích cest a plic. Léčbu zde podstupují také pacienti po onkologických onemocněních, s cévními nemocemi nebo s potížemi s klouby a páteří. K uzdravování napomáhá i horské klima s čistým vzduchem a minimem prašných částic. Minerální prameny v Karlově Studánce jsou díky rašeliništím bohaté na oxid uhličitý a voda je cítit po sirovodíku. Pramenů je tu celkem osm – Maxmiliánův, Karlův, Antonínův, Bezejmenný, Trubačův (Trubkový), Vilémův, pramen Norbert a pramen Petr. Volně ochutnat ale můžete jen jeden z nich. V Pitném pavilonu uprostřed lázní si můžete nabrat Petrův pramen, který byl vyhlouben v 60. letech 20. století a nahradil Vilémův pramen dříve zásobující pítko.




Empírová horská architektura a čistá příroda
Okouzlující stavba Pitného pavilonu patří k symbolům Karlovy Studánky. Hlavní budovou lázní je krásný lázeňský dům Libuše. A stejně hezké jsou i další stavby roztroušené v údolí protékající říčky Bílé Opavy, například Letní lázně, Slezský dům, vila Vlasta, Hudební pavilon či Knížecí dům. Dřevěné horské stavitelství tu v empírovém slohu elegantně spojuje dřevo a kámen, hnědou a bílou barvu, to vše často doplněné malebným řezbářskými nebo malovanými detaily. Obdivovat tu můžete i krásy přírody, husté okolní lesy a tiché bublání protékající říčky Bílé Opavy. Nebo její šumění, když padá dolů z výšky 20 metrů v umělém vodopádu na horním konci obce.





Relaxace i sportovní vyžití
V Karlově Studánce čas plyne pohodově, ať už procházkami po lázních nebo u dobré kávy. Výbornou kávu mají třeba ve stylové kavárně Skleník, kterou najdete kousek stranou od hlavní ulice. Karlova Studánka je ale také skvělým výchozím bodem k výletům. V létě odtud můžete vyrážet na lehké i náročné výšlapy, v zimě využít mnohé běžkařské trasy nebo upravené sjezdovky v okolí.


A kam tedy vyrazit přímo z lázní za pěší turistikou? Doporučila bych především tyto dvě trasy. Na horním parkovišti začíná Naučná stezka Bílá Opava, jejíž první naučná tabule se nachází u umělého vodopádu Karlova Studánka. Dále vede kaňonem říčky s malebnými přírodními vodopády a peřejemi, přes kameny, schůdky a lávky prudce nahoru, kolem horských chat Ovčárna a Barborka až na Praděd. Je to fyzicky náročná, ale velmi krásná stezka, údajně ta nejhezčí v Jeseníkách. Na méně náročný výšlap se můžete vydat jen kousek nad Karlovu Studánku, po modrém okruhu na vyhlídku Rolandův kámen.


Karlova Studánka v zimě
Lázním to velmi sluší i v zimním hávu, sněhobílá pokrývka dodává historickým budovám pohádkové kouzlo. Zimní procházku můžeme rozhodně doporučit, stejně jako dobrou kávu a k ní třeba lázeňské oplatky v cukrárně.










Kde se místo nachází?
Karlova Studánka na Google mapy