Vydáte-li se jižně od Mikulova, jen kousek za rakouskými hranicemi najdete výrazný kopec a na jeho vrcholu památník s vysokým křížem. Připomíná osud obyvatel pohraničí v minulém století a nabízí se od něj báječný výhled na sousední Pálavu.
Kreuzberg najdete asi 4 kilometry jižně od Mikulova a 1,5 kilometru severovýchodně od obce Kleinschweinbarth. Vápencové bradlo Kreuzberg (nebo také Schweinbarther Berg) je se svou nadmořskou výškou 337 metrů nejsevernějším vrcholem Falkensteinských vrchů patřících do pásu rakouských Karpat. Toto vápencové pohoří je geologicky i vegetačně příbuzné moravské Pálavě, na kterou jižně od Mikulova navazuje.
Památník odsunutých Němců
Na vrcholu Kreuzberg se nachází památník Südmährenkreuz (Jihomoravský kříž) připomínající německy hovořící obyvatele jihomoravského pohraničí, kteří museli po druhé světové válce opustit své domovy. Iniciátorem vzniku památníku byl Erwin Zajiček, sudetoněmecký novinář a československý politik z období první republiky, který se po odsunu v roce 1945 zasazoval o začlenění odsunutých Němců do rakouské společnosti.
V roce 1963 byl na vrcholu vztyčen sedm metrů vysoký betonový kříž s měděnou trnovou korunou a v roce 1964 k němu přibyl kamenný oltář s pamětní deskou. Nedaleko se nachází také reliéf s mapou vysídlených území a pod schody v místech bývalého lomu pietní místo s památníky kdysi sudetoněmeckých obcí Nová Bystřice, Slavonice, Znojmo a Mikulov. Na druhém konci kopce stojí kaple zasvěcená sv. Hubertovi zdobená pěknou mozaikou.
Parádní výhledy do krajiny
Vrch Kreuzberg nabízí kromě pietního místa i skvělé výhledy. Jako na dlani je odtud vidět celý reliéf Pálavy s městem Mikulovem na úpatí, dohlédnete na Dunajovické kopce a za dobré viditelnosti až na Brno. Na druhou stranu se tyčí nepřehlédnutelný vrch Falkenstein se zříceninou hradu a všude kolem se rozkládá úrodná zemědělská krajina rozčleněná na pole a louky, kam jen oko dohlédne.