Jan Blažej Santini-Aichel je považován za geniálního architekta. Dokonce dal vzniknout vlastnímu jedinečnému stylu, který se nazývá barokní gotika. Jeho stavby jsou proslulé svou nádhernou okázalostí, dokonale promyšlenými tvary a unikátní hrou světla uvnitř. Jednu z nejhezčích ukázek jeho díla si můžete prohlédnout ve Křtinách, kde stojí okouzlující poutní kostel Jména Panny Marie.
Brána do střední části Moravského krasu
Křtiny jsou obcí ležící ve střední části Moravského krasu, zhruba 15 kilometrů severovýchodně od Brna a 10 kilometrů jihovýchodně od Blanska. Dominantou této malé obce je mariánský poutní areál tvořený poutním kostelem Jména Panny Marie, kaplí svaté Anny a bývalým probošstvím (později upraveno na zámek a faru). První zmínka o obci pochází z roku 1237, kdy je zapsána v majetku zábrdovických premonstrátů. Už od středověku byly Křtiny významným mariánským poutním místem. Poutníci se sem vydávali kvůli gotické kamenné skulptuře Madony – Panny Marie Křtinské.
Nový areál podle Santiniho návrhu
Od 17. století věhlas mariánských poutí do Křtin natolik stoupal, že nepomohly ani nákladné opravy dvou kostelů, které v obci stály. Na popud opata zábrdovického kláštera Huga Bartliciuse byla proto v roce 1718 zahájena stavba nového poutního areálu podle návrhu Jana Blažeje Santini-Aichela. Centrem tohoto areálu je severně orientovaný kostel Jména Panny Marie na půdorysu řeckého kříže. Na něj navazuje na východní straně ambitové nádvoří s kaplí svaté Anny a podle původního plánu mělo být na protější straně postaveno druhé ambitové nádvoří s kaplí svatého Josefa, k tomu ale nikdy nedošlo. Severně od kostela se nachází probošství, které také nebylo kvůli úsporám dostavěno v plném rozsahu podle Santiniho návrhu. Ostatně Santini se dokončení křtinského chrámu ani nedožil, zemřel pět let po začátku stavby. Celý komplex byl dokončen v roce 1750. Další dvě desítky let trvala výzdoba kostela, na které se podíleli přední umělci své doby, freskovou výzdobu vytvořil Jan Jiří Etgens, mezi sochaři vynikali Antonín a Ondřej Schweiglovi. Kompletně dokončen a vysvěcen byl kostel 21. dubna 1771 prvním brněnským biskupem Matyášem Františkem Chorinským z Ledské.
Mariánský poutní areál a zámek
Podoba areálu byla ještě několikrát upravena. V roce 1884 shořely při požáru střechy kostela i dalších budov a byly poté nahrazeny jednoduššími nižšími střechami. Probošství sloužilo jako rezidence zábrdovickým premonstrátům jen krátce. Brzy po vysvěcení kostela zrušil císař Josef II. zdejší klášter a klášterní majetek byl prodán. Roku 1864 byla větší část budovy probošství přestavěna na novorenesanční zámek. Menší část se zachovala v barokní podobě a dodnes slouží jako fara. Kostel a ambit byly poškozeny na konci druhé světové války, ale dočkaly se rychlé opravy. Poslední velká rekonstrukce probíhala v letech 1975 – 2009. Kostel Jména Panny Marie, kapli svaté Anny a ambit si od té doby můžeme prohlédnout v celé oslňující kráse. Zámek Křtiny je dnes součástí Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, účelového zařízení Mendelovy univerzity, ale najdete tu také hotel a restauraci.
Překrásný interiér a zvonkohra
Celý interiér kostela je nádherně zdoben sochami a freskami, což podtrhuje hra světla pronikajícího dovnitř. Gotická socha Madony, která stála za vznikem poutní tradice na tomto místě, je umístěna na hlavním oltáři. Zajímavostí je zvonkohra na nádvoří kostela, kterou tvoří 27 zvonů s váhou od 9 do 364 kilogramů. Tato zvonkohra patří mezi největší ve střední Evropě, je řízena počítačem a umí zahrát stovky melodií. Některou z nich si můžete poslechnout vždy v sobotu v 18:06 a v neděli ve 12:06.
Poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách je považován za perlu Moravy a jednu z nejkrásnějších barokních staveb v Česku. Při pohledu na jeho monumentální podobu a okouzlující interiéry nejde jinak, než dát těmto názorům za pravdu. Křtinský chrám je rozhodně místem, kam byste se měli podívat. Navíc je zasazen do úžasné přírody Moravského krasu, kde najdete mnoho dalších cílů prima výletů. Vyrazte odtud třeba do nedaleké jeskyně Výpustek, nahlédněte do propasti Macocha, vydejte se na prohlídku Punkevních jeskyní, Kateřinských jeskyní, projděte se kolem Rudického propadání nebo Býčí skály v Křtinském údolí. Tady v okolí je prostě stále co objevovat.