Jednou z dominant severních Čech je slavný televizní vysílač s hotelem stojící na vrcholu hory Ještěd. O letošních prázdninách jsme měli příležitost prohlédnout si ladný tvar této stavby zblízka a pokochat se krásnými výhledy, kterými Ještěd rozhodně nešetří.

Hora Ještěd se tyčí jihozápadně od města Liberec. Se svou výškou 1012 m. n. m. je nejvyšším vrcholem a jedinou tisícovkou Ještědsko-kozákovského hřbetu, který se vypíná nad Libereckou kotlinou. Ještěd má typický kuželovitý tvar s příkrými svahy. Tento tvar pak doplňuje i známý televizní vysílač s hotelem, který na vrcholu stojí už téměř padesát let a dotváří typický obrázek symbolizující město Liberec.

Televizní vysílač a hotel Ještěd
Zájem turistů o horu Ještěd začal vzrůstat během 19. století. V jeho polovině tu vznikl stánek s občerstvením a možností přespání, v 70. letech 19. století pak byla postavena první chata nabízející ubytování, brzy přezdívaná Rohanova chata. Vzrůstajícímu počtu návštěvníků ale nestačila. V roce 1907 tu proto byla slavnostně otevřena nová horská chata Nový ještědský dům s 28 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Chata měla 23 pokojů, noclehárnu, velký sál a terasu. V provozu zůstala i původní Rohanova chata. V roce 1963 ale Nový ještědský dům zničil požár. A o rok později lehla popelem i Rohanova chata. To už ale byl schválen plán na vybudování nové stavby na vrcholu Ještědu. Vybrán byl návrh architekta Karla Hubáčka, který v něm skloubil požadavky na televizní vysílač, hotel a restauraci, a to vše v jedné budově. Základní kámen byl položen v roce 1966, v roce 1971 začal fungovat vysílač a v roce 1973 pak byly otevřeny veřejnosti i restaurace a hotel. Od té doby se tato unikátní stavba ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu stala nedílnou součástí Ještědu a nepřehlédnutelným orientačním bodem. Její výška činí téměř 100 metrů a kruhový půdorys má průměr 33 metrů.
Jak nejlépe na Ještěd?
Na Ještěd se můžete vydat různými způsoby. Pro zdatnější turisty se samozřejmě nabízí pěší výšlap, který začíná v Horním Hanychově. Trasa není příliš dlouhá, ujdete jen necelých 5 kilometrů, ale vzhledem k převýšení přes 400 metrů se při jejím zdolání nejspíš docela zadýcháte. Pohodlnou možností je vyjet nahoru vlastním autem na parkoviště u horské chaty Ještědka a dojít zhruba kilometr na vrchol. Autem se dá jet i k vysílači, ale to nevím, jestli není jen pro hosty ubytované v hotelu (nezjišťovala jsem to, nebylo to v našich plánech). A pozor, od letošního léta do léta je silnice z Horního Hanychova do horského sedla Výpřež kvůli rekonstrukci uzavřena. Musíte se tedy na Ještěd vydat od Světlé pod Ještědem. Od léta 2021 by měla být cesta zase průjezdná.

Při jízdě autem se ale ochudíte o zážitek, který nabízí svezení kabinovou lanovkou. Dolní stanice lanové dráhy na Ještěd najdete asi 10 minut chůze od konečné stanice tramvaje č.3 Horní Hanychov, u které je také centrální parkoviště. Druhé menší parkoviště je ještě blíže, jen asi 100 metrů od dolní stanice lanovky. Kyvadlová dvoukabinová visutá lanovka je jedinou lanovou dráhou, kterou provozují České dráhy. Nahoru vás vyveze za 4 minuty, a to v maximální výšce až 30 metrů nad zemí. Kabina pojme až 35 osob, takže je tu často docela těsno. Pokud ale budete mít štěstí na místo u okénka, už tady si vychutnáte pěkné výhledy. Nám se svezení líbilo, hlavně syn byl z lanovky nadšený. Pro cestu dolů jsme pak zvolili sjezd na koloběžkách, to je také skvělý zážitek.

Okouzlující výhledy
Ještěd se může chlubit nádhernými výhledy. V širokém okolí jde o nejvyšší a také osamělý vrchol, díky čemuž dohlédnete opravdu daleko. Město Liberec na úpatí Ještědu budete mít jako na dlani, dohlédnout ale můžete na severu do Německa a Polska, na východě na Jizerské hory, Krkonoše i Orlické hory, na západě k Českému středohoří, Doupovským horám a Krušným horám, na jihu k Železným horám a na jihozápadě můžete spatřit Polabí, Křivoklátskou vrchovinu i Prahu. To ale musí být skvělé podmínky viditelnosti, které se podaří málokdy. Každopádně i když neuvidíte zrovna polovinu Čech, výhledy do okolí jsou tu opravdu skvostné.
Rohanský kámen a Dítě z Marsu
Kromě samotné stavby vysílače s hotelem tu jsou i další zajímavé objekty, kterých si určitě všimnete. Na plošině u vysílače se vypíná Rohanský kámen, který označuje dávnou hranici panství Rohanů a Clam-Gallasů. Žulový hraniční kámen tu stojí od roku 1838 jako upomínka na návštěvu člensky panské rodiny Adély Rohanové. Daleko větší pozornost na sebe ale poutá bronzová socha mimozemšťana Dítě z Marsu. Vytvořil ji sochař Jaroslav Róna a na vrchol Ještědu kousek pod vysílač byla umístěna v létě roku 2010.