Dolní Kounice jsou vinařskou obcí ležící zhruba 25 kilometrů jihozápadně od Brna, v údolí řeky Jihlavy, která městem protéká. Žije tu asi 2 500 tisíce obyvatel. Historie obce sahá až do druhé poloviny 12. století a je pevně spjata s klášterem Rosa coeli. Nejsou to ale jen zbytky tohoto kláštera, co z Dolních Kounic dělá turisticky zajímavé místo. Navštívit můžete i místní zámek, jehož historie nebyla příliš růžová.
Hrad určený k ochraně kláštera
Původní hrad v Dolních Kounicích byl postaven k ochraně kláštera premonstrátek Rosa coeli stojícího nedaleko, a to pravděpodobně někdy na konci 13. a počátku 14. století. Z té doby se zachoval gotický obranný systém hradeb, věží a příkopů.
V 16. století, kdy klášter přestal sloužit svému původnímu účelu (více v článku o Rosa coeli), byl hrad přestavěn na renesanční zámek a hlavní palácová budova se změnila v honosné sídlo. Přestavba byla započata za držení Jiřího Žabky z Limberka a dokončena Bernardem Drnovským z Drnova. Drnovští se zasloužili i o velký stavební rozmach v samotné obci. Po stavovském povstání a porážce povstalců císařským vojskem na Bílé hoře v roce 1620 ale o panství přišli, protože stáli na poražené straně.
Z honosného sídla hospodářským centrem
Zámek koupili v roce 1622 Ditrichštejnové, ale bezprostředně nato jej zachvátil velký požár. Po něm trvalo dlouhých šedesát let, než se začalo s opravami. Ale ty byly podřízeny novému účelu zámku, který měl dále sloužit jen jako hospodářské sídlo panství. Jako sídlo šlechty už nikdy nesloužil a kvůli tomu se o něj ani příliš nepečovalo. Od konce 19. století zámek několikrát změnil majitele, za války tu sídlil wehrmacht, v roce 1959 pak byl znárodněn. To vše se na něm velmi podepsalo a jeho stav byl dost žalostný. Od roku 2006 se jeho nynější soukromý majitel snaží o opravu, ale bude trvat ještě dlouho, než zámek získá nový kabát.
Bohatě zdobené interiéry tu sice neuvidíte, ale architektonické a historické zajímavosti ano. Například v Česku jedinečné samonosné točité schodiště z pískovce, bývalou černou kuchyni, Zelenou komnatu nebo historický prevét (středověký záchod).
A z bývalé zámecké knihovny se vám naskytne krásný výhled na celé Dolní Kounice. V brzké době by také měla být zpřístupněna část podzemí hradu, které je protkáno spletí tajných chodeb. Kromě prohlídek pro veřejnost se tu konají během roku různé kulturní akce a slavnosti, pořádají se tu svatby, večírky a oslavy i naučné a zábavné programy pro děti.
A když už budete v této pěkné jihomoravské obci, vydejte se i za židovskou historií Dolních Kounic, na židovský hřbitov a do hezky zrekonstruované synagogy.