Krkonošské středisko Harrachov proslavil po celém světě jeden ze zimních sportů. Víte, který to byl? Šlo o lety na lyžích. Závody v tomto sportu, ale i v dalších skokanských disciplínách, se ještě donedávna odehrávali na svazích Čertovy hory.
Čertova hora leží v západní části Krkonoš, těsně za hranicí Krkonošského národního parku (KRNAP). Se svou výškou 1 021 metrů je nejzápadnější tisícovkou Krkonoš. Pod jejím severním úbočím se rozprostírá město Harrachov, známé středisko zimní i letní turistiky. Z centra Harrachova na vrchol je to vzdušnou čarou pouhý 1,5 kilometr. Pěší trasa je dlouhá cca 3 kilometry, ale s převýšením 350 metrů, svahy Čertovy hory jsou docela prudké.
Od sklářství k zimním sportům
Ačkoliv je historie Harrachova úzce spjatá se sklářskou výrobou, jak se můžete přesvědčit při prohlídce sklárny Harrachov, od konce 19. a počátku 20. století je toto místo spojené i ze zimními sporty. Hrabě Harrach nechal na své jilemnické panství přivézt lyže, aby je mohli využívat jeho lesní dělníci. Nechal je také vyrábět a brzy se lyže rozšířili nejen jako praktický dopravní prostředek v horách, ale i jako druh sportu a zábavy. V Harrachově byl nedlouho poté vybudován sportovní areál, jehož součástí byly i skokanské můstky. Ty první byly postaveny už v roce 1920, největší slávu tomuto místu ale přinesl až mamutí můstek.
Harrachovský mamuťák
Na severním svahu Čertovy hory byl v roce 1979 dokončen mamutí můstek, tehdy nejvyšší ze šesti těchto obřích můstků na světě. Hned v následujícím roce na něm byl pořádán první závod v letech na lyžích a v roce 1983 mistrovství světa v letech na lyžích, při kterém se podařilo harrachovskému rodákovi Pavlu Plocovi překonat svým letem dlouhým 181 metrů tehdejší světový rekord.
Mamutí můstek, lidově zvaný Čerťák, doplňují na svazích Čertovy hory další čtyři můstky, jeden velký, jeden střední a dva menší. Bohužel celý areál už zdaleka není tak slavný jako v dřívějších letech. Mamutí můstek byl v roce 1992 rekonstruován, ale od té doby zase pomalu chátrá. Poslední závody se na něm konaly v roce 2014, od té doby to už jeho špatný stav nedovoluje. Město Harrachov se ale snaží získat peníze na jeho modernizaci a znovuzapojení do sportovního dění. Tak nezbývá než držet palce, aby se jim podařilo tuto světovou raritu zachránit včas.
Zábava pro děti u spodní i horní stanice lanovky
Nejjednodušším způsobem, jak se dostat na vrchol Čertovy hory, je využít čtyřsedačkovou lanovku. Její spodní stanici najdete jen kousek od centra Harrachova a v provozu je celoročně. Pokud sem vyrazíte s dětmi, počítejte s tím, že v letní sezóně nebudou chtít jet hned nahoru. U lanovky je totiž prima dětský zábavní park. Můžou se tu vyřádit na prolézačkovém hradě, na velké nafukovací matraci, ve skákacím hradě nebo na obřích koulích. Většina atrakcí je zpoplatněna, ale za tu dětskou radost to stojí. Dospělí si zatím můžou třeba dát kávu nebo jiné občerstvení v restauraci Stone, která se nachází hned vedle a z terasy je na hřiště dobrý výhled. Jedna atrakce pro děti je i u horní stanice lanovky, a to nafukovací bludiště.
Lanová dráha vede v těsné blízkosti mamutího můstku a při jízdě si tak důkladně prohlédnete jeho profil. Podíváte se k němu ale i v případě, že se vydáte pěšky po zelené turistické značce. Kousek pod vrcholem se pak napojíte na modrou značku, která vás dovede na vrchol Čertovy hory.
Čtyřsedačková lanovka jezdí i z osady Rýžoviště pod východním svahem Čertovy hory, v provozu je ale pouze v zimě. Lanovky jsou součástí Skiareálu Čertova hora s pěti sjezdovkami, třemi lanovými dráhami a jedním vlekem.
Vycházkové okruhy na Čertově hoře
Čertova hora je oblíbeným výchozím bodem na přechody hřebenů Krkonoš. Pokud se nechcete vydat na delší túru, ale jen se projít po vrcholu, můžete si vybrat některý ze značených okruhů. Vedou pěknou přírodou a zvládnou je hravě i děti všeho věku. Nejkratší okruh měří pouze 500 metrů a dovede vás na jednu ze dvou vyhlídek na Harrachov. Na druhou vyhlídku, ze které uvidíte jinou část města, vás vezme střední vycházkový okruh dlouhý 1,5 kilometru.
Nejdelší okruh měří 5,4 kilometru a největší zajímavostí na něm je Janova skála. Tento skalní útvar je moc pěkný a stojí za to se k němu projít. Dále vede okruh k rozcestí Studenov, odkud se otevírá výhled na Rokytnici nad Jizerou, a pak zpátky k lanovce. Pokud to vezmete od lanovky k Janovu kameni a zpět stejnou cestou, budete mít trasu dlouhou jen 3 kilometry.
A kam se vydat na další procházku? Určitě ke krásným Mumlavským vodopádům, ty nesmíte vynechat. Z Harrachova je to k nim, co by kamenem dohodil, a rozhodně to stojí za to.