Žižkovská věž patří mezi dominanty Prahy. Při pohledu na pražská panoramata ji nemůžete přehlédnout, ostatně je taky nejvyšší budovou hlavního města. Ze zdejší vyhlídky tedy naopak budete mít opravdu velkolepý výhled na Prahu jako na dlani.
Nejvyšší budova v Praze
Žižkovská věž stojí v Mahlerových sadech na rozhraní městských částí Žižkov a Vinohrady. Se svou výškou 216 metrů je nejvyšší budovou v Praze i nejvyšším stabilním bodem ve městě s nadmořskou výškou 414 m n.m. Tvoří ji tři svislé tubusy, dva s průměrem 4,8 metrů a výškou 134 metrů a jeden hlavní s průměrem 6,4 metrů a anténním nástavcem sahajícím až do zmiňované výšky 216 metrů. Na tubusech jsou zavěšeny tři trojramenné kabiny. V té nejníže položené ve výšce 66 metrů se nachází panoramatická restaurace Oblaca, v 93 metrech nad zemí se můžete pokochat Prahou z vyhlídkové kabiny a v té nejvyšší se nachází vysílací technika. Právě potřeba výkonného vysílače rozhlasového a televizního signálu pro obyvatele Prahy vedla v 80. letech k výstavbě nového vysílače na Žižkově. Ta probíhala v letech 1985 – 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického.
Miminka na věži
V roce 2000 přibyly na pilíře vysílače „Miminka“, 10 plastik znázorňující gigantická batolata lezoucí nahoru a dolů, které vytvořil umělec David Černý. Jejich rozměry jsou opravdu úctyhodné, mají 350 centimetrů na délku a 260 centimetrů na výšku. Zajímavostí také je, že nemají normální obličeje, ty jejich jsou deformované do podoby čárových kódů či computerových čipů. Původně to byla jen dočasná instalace na několik měsíců, ale díky pozitivnímu ohlasu se v dalším roce miminka na věži usadila už trvale. Podle architekta Václava Aulického se skvěle hodí k celkové hi-tech vizáži budovy a já s tímto názorem souhlasím, taky se mi na věži líbí. V roce 2017 musela být kvůli údržbě a obnově z věže sundána. Ukázalo se ale, že není možné je zrenovovat. Původní laminátové sochy proto byly nahrazeny nově vyrobenými, které dostaly navíc ocelovou výztuhu. Z původních 190 kilogramů se tak váha každého mimina zvýšila na 350 kilogramů.
Observatoř Tower Park Praha
V letech 2011 – 2012 byla provedena kompletní rekonstrukce interiérů do jejich dnešní podoby, kterou si můžete prohlédnout jako návštěvníci restaurace nebo observatoře. My se vydali do observatoře za výhledy, které mají být při ideální viditelnosti až 100 kilometrů daleké. Do vyhlídkové kabiny ve výšce 93 metrů nemusíte vystoupat jediný schod. Hlavním tubusem jezdí rychlovýtah, který vás do ní během chviličky přepraví. Díky tomu je také vyhlídka bezbariérová. Pak už se můžete kochat 360°pohledem na Prahu ze tří ramen kabiny. Všechny mají velká okna, ze kterých je skvělý výhled.
Každá místnost je přitom trochu jiná. V první místnosti najdete na stěně přehlídku nejvyšších světových věží a jejich zajímavosti. Ve druhé se můžete posadit do některého ze závěsných křesel, ikonických „bubble chairs“. Každé křeslo má vlastní reproduktor, ze kterého se ozývají zvuky ruchu pražských ulic. Třetí místnost slouží pro expozice českých umělců, probíhají tu výstavy maleb, fotografií a různých dalších děl. Při naší návštěvě tu žádná zrovna neprobíhala, výstava maleb byla pouze v kabině s křesly. Vyhlídka v Žižkovské věži je otevřená od devíti ráno až do půlnoci, můžete se sem tak vydat i za krásou večerní osvětlené Prahy.
Večerní barvy trikolóry
Od roku 2006 bývají spodní strany plošin nasvíceny barevnými světly, díky čemuž tvoří věž nepřehlédnutelnou dominantu i na večerním panoramatu Prahy. Při různých příležitostech se používají různé barvy, ale obvykle věž svítí v barvách trikolóry. Takto jsme ji vídali ve dne a večer z okna našeho ubytování.
Žižkovská věž má své obdivovatele, ale i odpůrce a to nejen v Česku. Kontroverze budila budova od počátku, ať už kvůli tomu, že pro její stavbu musel být zničen starý olšanský židovský hřbitov, nebo kvůli svému futuristickému vzhledu připomínajícímu vesmírnou raketu před startem. V několika světových anketách se dokonce zařadila na přední příčky žebříčku nejošklivějších budov světa. Já tedy za sebe musím říct, že patřím spíš k fanouškům této zajímavé stavby.