Ve Zruči nad Sázavou stojí romantický zámek, který jako by sem byl přemístěn z anglického venkova. Jeho krásná pseudogotická podoba se návštěvníkům vryje do paměti a interiéry je provedou napříč staletími. Na zámku a v jeho okolí čeká spousta zábavy i na děti, takže zručský zámek může být klidně skvělým celodenním rodinným výletem.
Trocha historie
Původní hrad, ze kterého byl v průběhu dalších staletí vybudován dnešní zámek, vznikl v první polovině 14. století. Stavitelem hradu na strmé skále na pravém břehu řeky Sázavy byl Heřman ze Zruče. Brzy poté se hrad dostal do majetku pánů z Kolovrat, kteří jej vlastnili dalších zhruba 200 let. V roce 1553 koupil zručské panství Jiří Kalenic z Kalenic, který se zasloužil o jeho rozkvět.
Zruči se v dalších letech dařilo natolik, že byla v roce 1561 povýšena na městečko. Dodnes proto používá rodový erb Kaleniců (stříbrné buvolí rohy na červeném štítu) ve svém městském znaku. Někdy v této době také došlo k přestavbě hradu na pohodlnější zámek. Po stavovském povstání ale Kalenicové o zručské panství přišli a zámek vystřídal během dalších staletí mnoho majitelů. Osudným se pro něj stal rok 1781, kdy kompletně vyhořel. Při tomto ničivém požáru byla zničena renesanční výzdoba, všechen mobiliář a archiv.
Znovuzrození zručského zámku
Na konci 19. století, přesněji v roce 1885, koupil zámek a velkostatek ve Zruči významný stavitel železnice Jan Schebek, přezdívaný „Král železnic“. Jeho syn Adolf Schebek nechal v letech 1892 – 1894 zámek přestavět v novogotickém stylu do dnešní podoby. Dlouho si ale pohodlný život na něm neužili, zámek byl po II. světové válce Schebkům vyvlastněn. V rámci restitucí jej po roce 1989 dostali potomci tohoto rodu zpět, zájem o něj ale neměli. Odkoupilo jej proto město Zruč nad Sázavou. Po nezbytné rekonstrukci je dnes zámek otevřen veřejnosti. Přístupné jsou dva prohlídkové okruhy vedoucí jižním křídlem, v dalších částech zámku sídlí radnice a galerie.
Prohlídkové okruhy
Na zámku si můžete vybrat ze dvou tras, Malého prohlídkového okruhu a Velkého prohlídkového okruhu. My zvolili ten velký, který je obohacen o nahlédnutí do zámecké kaple, zajímavé romantické koupelny s vanou v podlaze a také o výstup na zámeckou věž. Oba okruhy pak obsahují prohlídku interiérů, kdy je každá místnost zařízena v jiném slohu. Velmi pěkná je třeba Zelená jídelna s hrajícím orchestrionem z roku 1885, Maurská knihovna, Reprezentační pracovna nebo Dámský salón.
V podkroví zámku si přijdou na své hlavně děti. Najdou tu Svět kostiček a panenek, kde si mohou prohlédnout různé výtvory postavené z kostiček a také panenky, kočárky, medvídky a další hračky, se kterými si hrávaly už naše babičky. Součástí je i dětský koutek s velkým množstvím kostiček a panenek ke hraní. V zámeckém příkopu se děti pobaví na Stezce rytíře Miloty. Mohou si tu vyzkoušet třeba hod sekyrou, střelbu z luku, hraní kuželek nebo šplh na totem. Větší děti se pak dozví zajímavé informace o životě v řece Sázavě a lidech v jejím okolí v průběhu staletí v interaktivní expozici Příběh řeky Sázavy. Na dohled od zámeckého nádvoří stojí Kolowratská věž, která vznikla ve středověku jako hláska hradní věže. Tu můžete také navštívit a po cestě nahoru si přečíst o její historii. Pro děti je tu zase v každém patře zpracována zábavná hra spojená s historií. V areálu Zručského dvora hned za zámkem a krásnou zámeckou zahradou je ještě unikátní Vodácké muzeum, které láká na interaktivní prohlídku historických i moderních lodí a kajaků, model řeky, laminovací dílnu a další zajímavosti.
Kam dál za zábavou?
Na zámku a kolem něj se toho dá vidět a zažít hodně, nás ale bohužel docela tlačil čas. Jednu věc jsme však určitě nesměli vynechat. Na dětském hřišti nedaleko zámku mají unikátní kuličkovou dráhu, kterou rozhodně doporučuji. Tady je zábava zaručena na hodně dlouho 😊.