V nejsevernějším koutu Olomouckého kraje, na bývalém území Slezska a na dohled od polských hranic, leží město Javorník. Jeho dominantou je skalnatý kopec, na kterém stojí zámek Jánský Vrch. Návštěvníky láká krásným exteriérem i bohatým interiérem, včetně největší sbírky dýmek v České republice.
Historie vzniku tohoto sídla se datuje do konce 13. a počátku 14. století. V roce 1307 je poprvé zmiňován hrad Javorník postavený na strategicky výhodném místě nad javornickým středověkým sídlištěm. Tehdy jej měli ve vlastnictví knížata Svidničtí, kteří jej v roce 1348 podstoupili vratislavskému biskupovi Přeclavovi z Pogarel. Od té doby až do poloviny minulého století náleželo toto panství do majetku biskupství ve Vratislavi.
Přeměna hradu Javorník v zámek Jánský Vrch
Za husitských válek byl hrad v roce 1428 dobyt husity a biskupství jej muselo draze vykoupit zpět. Hrad byl husity také těžce poškozen a k tomu ještě vratislavská kapitula rozhodla o poboření jeho opevnění, aby se nemohl opět stát opěrným bodem nepřátel. Za jeho znovuzrozením stál až na konci 15. století biskup Jan Roth, který započal s jeho přestavbou na renesanční zámek. Dílo dokončil už částečně v pozdně gotickém stylu jeho nástupce Jan V. Thurzo, který také zámek pojmenoval novým jménem Jánský Vrch (Johannesberg) podle patrona vratislavského biskupství sv. Jana Křtitele.
Centrum kultury a vzdělanosti
Další fází přestavby do barokní podoby si zámek prošel v 18. století, kdy tu sídlil biskup Filip Gothard Schaffgotsch. Právě za jeho působení se zámek stal centrem hudební kultury celého Slezska. V roli zámeckého kapelníka tu tehdy působil významný hudební skladatel, houslista a dirigent Karl Ditters von Dittersdorf, který tu zkomponoval čtyřicet komických oper a stal se díky nim jedním ze zakladatelů německé komické opery. V Javorníku každoročně probíhá festival Karla Ditterse z Dittersdorfu, který připomíná tuto slavnou hudební epochu zámku a města.
Biskup Filip Gothard Schaffgotsch
Na počátku 19. století se zámek Jánský Vrch podrobil poslední přeměně v klasicistním stylu a stal se letním sídlem vratislavských duchovních. Zachoval si ale také svou roli centra kultury a vzdělanosti. Mezi návštěvníky se objevovali mimo jiné i slavní básníci, například představitel německého romantismu Josef von Eichendorff, po kterém je pojmenovaná vyhlídka před zámkem. Z ní i z nádvoří před zámkem je krásný výhled na Javorník i široké okolí.
Dlouhé vyrovnávání majetku a návrat k minulosti
Posledním obyvatelem zámku byl kardinál Adolf Bertram, který na své letní sídlo natrvalo přesídlil na počátku roku 1945 a v červenci toho roku tu i zemřel. Vyrovnání majetku po II. světové válce mezi polskou a českou církví trvalo dlouhá desetiletí. V roce 1959 byl zámek pronajat státu, teprve v roce 1984 byl zestátněn a roku 2002 se stal národní kulturní památkou. Na Jánském Vrchu vás jistě na první pohled zaujme jeho různobarevnost, která zdůrazňuje stavební vývoj zámku. Fasádě se během oprav od roku 2002 postupně vrátili původní barvy, jaké měla právě v době působení biskupa Schaffgotsche.
Prohlídky interiérů z 19. století
Základní prohlídkový okruh nabídne procházku interiéry se zachovalým původním vybavením převážně z 19. století, včetně například až 200 let starých látkových tapet nebo záclon, které se zachovaly jen málokde. Mobiliář doplňuje sbírka dalších uměleckých předmětů, ať už hudebních nástrojů, obrazů nebo plastik. Nejcennější předměty se nachází v zámecké kapli, která je také součástí prohlídky.
Jedinečná sbírka dýmek
Unikátem zámku je rozsáhlá sbírka dýmek z 18. – 20. století. Zahrnuje zhruba 2000 kusů a je největší svého druhu ve střední Evropě. Sbírku založil pan Emil Tománek a odkoupena pro zámek byla v roce 1968. Obsahuje dýmky z všemožných koutů světa, v rozličných provedeních a z různých materiálů, například i cenné exempláře z porcelánu nebo sepiolitu, minerálu známého jako mořská pěna. Části sbírky doplňují interiéry některých pokojů a reprezentačních místností, ta hlavní část je ale umístěna samostatně až na konci prohlídky.
Další prohlídkové trasy představí zájemcům hospodářské zázemí zámku, hostinské pokoje nebo zámeckou půdu. Pro děti tu nabízí speciální dětskou prohlídkovou trasu v kostýmech a také pohádkovou stezku v zámeckém parku.