Jak žili naši předkové v době paleolitu? Čím se živili a jak na tom byli s uměleckou zručností? Opravdu lovili mamuty tak, jak to popisuje Eduard Štorch ve své slavné knize Lovci mamutů? To a mnoho dalšího se dozvíte v Archeoparku Pavlov ve stejnojmenné obci ležící pod Pavlovskými vrchy.
Pavlov je malá vinařská obec nedaleko Mikulova. Rozprostírá se na severovýchodním úpatí Pálavy a při jižním břehu dolní nádrže vodního díla Nové Mlýny. Na okraji obce bylo v roce 2016 otevřeno unikátní archeologické muzeum, jehož budova je zajímavě zakomponována do terénní vlny. Prostor expozice se nachází pod zemí a na povrch vystupují jen malé věže, jejichž bílá barva má připomínat zdejší vápencové skály. Příjemný pohled na archeopark dokresluje mohutná zřícenina hradu Děvičky (také zvaný Dívčí hrady) stojící na skalním bradle nad obcí. Děvičky se vám ukážou i při prohlídce expozice. V jednom ze světlíků budovy zacílí prosklenná stěna váš pohled přímo na tuto krásnou zříceninu, naproti pak směrem k vodě.
Pálava před 30 tisíci lety
Oblast na svazích Pavlovských vrchů byla osídlena už v dávných dobách, jak dokazují archeologické nálezy z minulého století. Zdejší naleziště patří k nejvýznamnějším evropským lokalitám dokládajícím život paleolitických lidí z období gravettienu (podle archeologické lokality La Gravette ve Francii) zhruba v době před 30 tisíci lety. Právě podle lokality u Pavlova se pak místní kultura odlišná od té francouzské nazývá pavlovien.
Pro širokou veřejnost jde ale zkrátka o období lovců mamutů, jejichž život nám přiblížil Eduard Štorch ve své slavné knize Lovci mamutů poprvé vydané v roce 1918. Ačkoliv do příběhu zakomponoval i skutečné archeologické nálezy, ne vše odpovídá tomu, co v průběhu dalších let zjistili vědci. A jak to tedy bylo s tím lovem mamutů? To se dozvíte hned v úvodním filmu, kterým je nejlepší prohlídku začít. Přiblíží vám totiž historii archeologických nálezů v této oblasti, představí ty nejdůležitější milníky a také významné osobnosti, které se na objevech podílely.
Seznámení se životem v paleolitu
Poté se s nově nabytými vědomostmi můžete pustit do prozkoumávání samotné expozice. Ta vás seznámí s každodenním životem lidí na pravěkém sídlišti, s jejich technikami lovu, způsoby pohřbívání, ale také s jejich uměleckými dovednostmi a rituálními praktikami. Prohlédnete si velmi zajímavé exponáty a dozvíte se, co a k čemu jsou.
Uvidíte tu kamenné nástroje a kostěné předměty sloužící k běžným potřebám pravěkých lidí, ozdoby jako náhrdelníky nebo spony do vlasů, vyřezávané a hliněné sošky zvířat. Nechybí ani plastiky žen venuší, včetně známé Věstonické venuše, jejíž originál je uložen v Moravském zemském muzeu v Brně a veřejnosti se ukazuje pouze výjimečně. Velmi zajímavá je také například replika unikátního trojhrobu nalezeného v nedalekých Dolních Věstonicích.
Během prohlídky nahlédnete i na opravdové místo vykopávek, které bylo zakomponováno do muzejních prostor. Budova muzea byla totiž postavena na pravěké skládce mamutích kostí, která zůstala po svém odkrytí na původním místě. Můžete si tak udělat představu o tom, jak archeologové v terénu vlastně pracují.