Česká pošta v dnešní době nemá zrovna nejlepší pověst, samotná historie poštovnictví je ale velmi zajímavá. O tom se můžete přesvědčit v jedné ze dvou poboček Poštovního muzea, které v Česku máme. Jedna se nachází v Praze a druhá na jihu Čech, v areálu cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. Právě tuto pobočku jsme při dovolené na Lipně navštívili my. Jak se nám tu líbilo?
Malé městečko Vyšší Brod leží v nejvýchodnější části Šumavy. Rozkládá se na obou březích řeky Vltavy, která je hned nad městem přehrazena vodní nádrží Lipno II., menším sourozencem známé přehrady Lipno nacházející se asi 10 kilometrů proti proudu řeky. Vyšší Brod je nejjižnějším městem i nejjižnější obcí České republiky. A patří také mezi turisticky vyhledávaná místa, především díky krásnému cisterciáckému klášteru stojícímu zde už od 13. století. Právě v jeho areálu se od roku 1976 nachází Poštovní muzeum, kde je na jednom místě pěkně shrnuta poutavá historie poštovnictví v českých zemích od 16. století do současnosti.
Expozice dějin poštovnictví
Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě mapuje bohatou historii poštovnictví na území Čech, Moravy a Slezska od roku 1526 až do současnosti. Poutavě postavená expozice představuje vývoj poštovních služeb a jejich proměnu v běhu času. Historie je tu bohatě popsána na informačních tabulích, které dokreslují mapy, obrázky a fotografie. A nechybí ani mnoho autentických předmětů, které vás přenesou do dávných dob.
Uvidíte tu rekonstrukce poštovních úřadů z 18. a 20. století, poštovní stejnokroje z různých časových období, poštovní schránky a jejich vývoj, vývěsní štíty, pokladny, váhy a závaží, psací potřeby, razítka a další drobnosti z každodenního života poštovních úředníků. Podíváte se, jak vypadala dávná korespondence, s jakými orážecími a výplatními stroji pošťáci pracovali, nebo jaký byl vývoj telegrafních a telefonních přístrojů.
Jakým způsobem se pošta v minulosti přepravovala, dokládají poštovní kočáry, vozy a sáně, jejichž expozice je také součástí muzea. Jejich vznik se datuje do druhé poloviny 18. století až první poloviny 20. století a jejich zdejší sbírka je největší v České republice. Exponáty pocházejí z Čech, Moravy, Slezska, Rakouska, Německa, Itálie a Anglie.
Poštovní muzeum je zajímavé a při návštěvě kláštera určitě doporučuji zavítat i sem. Přestože rozsáhlý popis na mnoha informačních tabulích potěší spíš nadšence do historie z řad dospělých, mnoho zajímavých exponátů a repliky poštovních služeben se budou líbit i dětem.