V Rožnově pod Radhoštěm najdete místo, kde jako by se zastavil čas někdy v 19. století. To se ale jen zdá při pohledu na krásná dřevěná stavení z dávných dob. Jinak to tu žije rušným životem plným návštěvníků a různých slavností. Řeč je o Valašském muzeu v přírodě, nejstarším skanzenu ve střední Evropě.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je rozdělen na tři tematické části – Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valašskou dědinu. Celkem je po areálu rozmístěno téměř 100 památkových objektů, ať už jde o originály staveb přemístěné z různých koutů Valašska, nebo o jejich kopie a rekonstrukce.
Dřevěné městečko
Nejstarší částí skanzenu je Dřevěné městečko, které ukazuje způsob života na malém městě zhruba od poloviny 19. století do první čtvrtiny 20. století. Vzniklo v roce 1925 a jeho spoluzakladateli byli místní výtvarníci bratří Alois a Bohumír Jaroňkové. Vedla je k tomu snaha o záchranu několika původních staveb na rožnovském náměstí, kterým hrozil zánik. Budova radnice a Billův měšťanský dům byly prvními stavbami tady přenesenými právě z rožnovského náměstí.
Kromě původních staveb tu stojí i přesné kopie nedochovaných objektů, například fojtství je kopií stavby z Velkých Karlovic, kostel sv. Anny kopií vyhořelého kostela z Větřkovic.

Kolem dřevěného kostela sv. Anny vznikl hřbitov nazývaný Valašský Slavín. Jsou tu pohřbeny slavné osobnosti kultury, umění a sportu spojené s východní Moravou, například běžecký rekordman Emil Zátopek, český lyžař století Jiří Raška nebo už zmiňovaní bratři Jaroňkové. V objektu Panské sýpky je k vidění stálá expozice Jak stavěli naši předkové, která představuje důmyslné techniky stavitelství v minulosti.
Mlýnská dolina
Mlýnská dolina je naopak nejmladší částí skanzenu. Otevřena byla v roce 1982 a od té doby představuje návštěvníkům funkční technické stavby, které byly ve většině případů poháněny vodou. Stojí tu mlýn, valcha a pila téměř v takové podobě, v jaké byly rozmístěny v první polovině 19. století ve Velkých Karlovicích.

Hamr, ocelářská a kovářská dílna s buchary poháněnými vodou, je rekonstrukcí původního hamru z Ostravice. Lisovna oleje, která jako jediný provoz zde není na vodní pohon, je původní stavbou až ze 17. století. Mlýnskou dolinu doplňuje obytný dům, kovárna a stodola. V objektu vozovny je pak k vidění expozice Dopravní prostředky na Valašsku.

Valašská dědina
Nejrozsáhlejší částí areálu je Valašská dědina. Více než 70 staveb je tu rozmístěno v členité krajině a velmi názorně tak ilustruje dávnou podobu mnohých vesnic na úbočí Beskyd. Najdete tu obytná stavení, hospodářství, salaše, mlýn, kovárnu, školu, sýpku a mnoho dalších staveb typických pro osídlení Valašska v 19. století.

Vybavení domů ukazuje způsob života zdejších lidí v tehdejší době a to v různých sociálních vrstvách. Při procházce Valašskou dědinou se setkáte s mnoha domácími zvířaty či stádem ovcí původního valašského plemene, uvidíte způsob hospodaření na políčkách a zahrádkách, prostě se zcela ponoříte do malebného, ale určitě ne jednoduchého života valašských obyvatel z druhé poloviny 19. století.

Valašské muzeum v přírodě pořádá velké množství akcí, jako jsou festivaly, jarmarky, předvádění tradičních řemesel a lidových zvyků, oslavy různých svátků nebo výstavy. Kromě samotné prohlídky skanzenu tak návštěvníci mohou často na vlastní kůži vyzkoušet, zažít a ochutnat život z dob dávno minulých.