Brno skrývá pod svým povrchem mnohá tajemství, která se postupně odhalují veřejnosti. Jedním z objevů tohoto tisíciletí je rozsáhlá Kostnice u sv. Jakuba, kterou najdete v samotném centru města. Návštěva tohoto pietního místa je opravdu zajímavým zážitkem.
V dřívějších dobách nebylo z náboženských důvodů možné pohřbívat žehem. Jenže pro ukládání dalších a dalších zemřelých potřebovaly hřbitovy prostor a ten především městské hřbitovy uvnitř hradeb neměly. Přistupovalo se proto k takzvanému výměnnému systému pohřbívání. Zhruba po deseti až dvanácti letech od pohřbu byly z hrobu ostatky vyjmuty a na stejné místo mohl být pohřben nový zemřelý. Bylo ale třeba uložit i starší ostatky, a proto po celé Evropě vznikaly v době mezi 13. a 18. stoletím kostnice (osária). Někdy měly podobu jen vyhloubených či vyzděných jam u hřbitovních zdí, častěji to byly samostatné sklepní prostory pod hřbitovními kostely, kaplemi či márnicemi. Největší kostnici v Evropě najdete v Paříži a hned druhé místo v tomto pietním žebříčku drží Kostnice u sv. Jakuba v centru Brna.
Hřbitov a kostnice u sv. Jakuba
Kostel sv. Jakuba byl založen ve 13. století a společně s ním vznikl i hřbitov. Kvůli poloze uvnitř hradeb mezi zástavbou domů nebylo možné jeho rozšiřování a místa k pohřbívání ubývalo. Hroby byly i víceúrovňové, ale ani to časem nestačilo. Pravděpodobně v polovině 17. století tak i tady vznikla první část kostnice, krypta pod kostelem. Vzhledem k nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s třicetiletou válkou a následně s epidemiemi cholery a moru bylo místo k ukládání ostatků více než potřeba a zdejší kostnice se tak rozšiřovala. Pohřební obřady probíhali na svatojakubském hřbitově až do roku 1784, kdy vešla v platnost vyhláška císaře Josefa II., která z hygienických důvodů zakazovala pohřbívání uvnitř městského osídlení. Hřbitov kolem kostela sv. Jakuba byl zrušen a postupně zcela zanikl v nové zástavbě. Část ostatků byla uložena v kostnici, zbylé byly dočasně uloženy na hřbitově ležícím v místě dnešního Tyršova sadu, než byly umístěny na Ústředním hřbitově Brno založeném v polovině 19. století.
Překvapivý nález v podzemí
Bývalý hřbitov kolem kostela sv. Jakuba upadl během let v zapomnění. A o umístění a rozsahu zdejší kostnice existovaly pouze dohady. To se změnilo na přelomu tisíciletí. V roce 2000 byl kvůli rozsáhlé rekonstrukci náměstí zahájen stavebně historický průzkum podzemí. V hloubce 4 metrů pod vozovkou byl potvrzen nález kostnice. V dalších týdnech a měsících se archeologům a antropologům odkryly chodby zaplněné kostmi, v některých místech doslova od podlahy až po strop. Celkový rozsah kostnice byl velkým překvapením, odhadem tu bylo pohřbeno více než 50 000 těl. Vzhledem k unikátnosti místa bylo rozhodnuto o jeho zpřístupnění veřejnosti. Po nezbytných stavebních úpravách byla v kostnici instalována expozice, do které bylo zakomponováno zhruba 10 – 15 % nalezených kosterních pozůstatků. Zbylé ostatky byly pohřbeny na Ústředním hřbitově Brno. V roce 2012 byla Kostnice u sv. Jakuba otevřena veřejnosti.
Krypta s kosterními pozůstatky
Vstup do Kostnice u sv. Jakuba se nachází na ulici Rašínova vedoucí z náměstí Svobody na Moravské náměstí, hned vedle vchodu do kostela sv. Jakuba. Schodiště vás přivede do vstupní haly a odtud pak sejdete ke křížení chodeb. Ty vás zavedou ke třem komorám krypty s uloženými kostmi. Největším prostorem je druhá komora, která je zařízená a vysvěcená jako kaple. Kromě instalací kosterních pozůstatků tu uvidíte také dvě zrestaurovaná malovaná víka rakví, které se v kostnici našly. Ve třetí komoře krypty, která je pravděpodobně nejstarší částí kostnice, byly kosti ponechány v podobě, v jaké je tu kdysi naši předci uložili. Kosti jsou tu pečlivě navršeny do jednotlivých vrstev s ohledem na co nejlepší využití místa. Tuto část krypty dříve od zbytku oddělovala dřevěná přepážka, nyní je ale oddělena jen sklem, takže si můžete toto specifické uložení dobře prohlédnout. Velmi zajímavé jsou také staré náhrobní kameny ze zrušeného hřbitova, které v kostnici uvidíte. Mystickou atmosféru prohlídky podtrhuje hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, kterou zkomponoval přímo pro tento prostor.
Kostnice u sv. Jakuba je pro někoho jen lákavou turistickou atrakcí, pro jiného místo až příliš morbidní. Především je ale podle mě zajímavým místem s tajemnou atmosférou, kde se člověk s úctou a pokorou zamyslí nad pomíjivostí života.
Kde se místo nachází?
Kostnice u sv. Jakuba na Google mapy
Kostnice u sv. Jakuba na Mapy.cz