Víte, jak vzniká hedvábí a brokát? Nebo co je to žakárový stroj? To a mnohem víc o textiliích a také o celé historii tkalcovství v podhůří Jeseníků se dozvíte v expozici rýmařovského muzea umístěné v textilce Hedva.
V Rýmařově, nejzápadnějším městě Moravskoslezského kraje, funguje už od roku 1890 textilní podnik vyrábějící hedvábí. Nese název Hedva Český Brokát a v jeho prostorách najdete zajímavou expozici s názvem Dějiny textilnictví na Rýmařovsku, kterou spravuje Městské muzeum v Rýmařově. Tato expozice přibližuje návštěvníkům historii textilní výroby v této oblasti, od počátků tkalcovství, přes všechny vzestupy a pády v běhu času až po současnost.
Dlouhá historie rýmařovského textilnictví
Textilnictví má v této podhorské oblasti Jeseníků dlouhou tradici, jeho počátky sahají podle archeologických nálezů zhruba do začátku 13. století. Ten pravý boom ale přišel až na konci 19. století s příchodem průmyslové výroby textilií. V roce 1890 založili bratři Schielové v Rýmařově podnik na výrobu hedvábí, který se postupně rozrostl a získal si slávu. Firma bratří Schielů vyráběla hedvábí výborné kvality, ať už šlo o kravaty, látky na šaty nebo brokát. Po druhé světové válce ale byla firma rodině jako německý majetek zabavena státem. Následně k ní byly připojeny menší podniky v okolí a její sídlo se přesunulo do Moravské Třebové. Změnil se také název, podnik Gebrüder Schiel byl přejmenován nejdříve na Henap, pak Brokát a následně Hedva. Tento název už firmě zůstal, jen se rozšířil na dnešní Hedva Český Brokát. Dnes podnik vyrábí ubrusoviny, kravatové látky i vzácné brokáty pro náročnou klientelu.
Od počátku po současnost textilky
První skromná expozice textilnictví vznikla v prostorách firmy už v roce 2013, o dva roky později byla rozšířena o časovou osu mapující historii rozvoje tkalcovského řemesla a jeho důležité milníky. V roce 2019 k ní pak přibyla velmi zajímavá část s názvem Jak vzniká tkanina. Je umístěna v industriálním prostoru bývalé přípravny a vybavena původními stroji z 50. až 70. let 20. století, na kterých se tu skutečně pracovalo. Návštěvníci uvidí tkalcovské stavy, žakárové stroje nebo navíjecí cívky. Exponáty doplňují informační tabule, kde se mohou zájemci dočíst třeba to, co je to osnova nebo jak funguje žakárový stroj. Kromě toho tu jsou vystaveny také ukázky současně vyráběné brokátové látky.
Unikátní prodejna nákrčníků
Během prohlídky nahlédnete do unikátní prodejny kravat pocházející z roku 1926. V originální podobě fungovala tato prodejna v Praze až do roku 2010. Uvidíte tu nábytek ve stylu art deco i původní vzorníky kravat bratří Schielů. Prodejna nákrčníků je zapsána jako movitá kulturní památka České republiky. Velmi pěkná je i brokátová místnost, jejíž stěny jsou potaženy brokátem.
Textilní muzeum bývá veřejnosti otevřeno v květnu, červnu, září a říjnu vždy v úterky, čtvrtky a soboty, v červenci a srpnu pak od úterý do soboty každý den. Kromě něj je tu i firemní prodejna, kde si můžete koupit některý z krásných výrobků zdejší textilky.