Jeskyně jsou fascinujícím dílem přírody. Jejich tajemné prostory a krápníková výzdoba jim dodává kouzlo, za kterým se rádi vydáváme. Letos v srpnu jsme navštívili Bozkovské dolomitové jeskyně na severu Čech.
Bozkovské jeskyně se nachází na severním okraji obce Bozkov, v Libereckém kraji. Leží ve svahu plošiny Na Vápenci a byly objeveny náhodou právě při těžbě vápence ve zdejším malém dolu. V roce 1947 se při odstřelu vápence objevila dutina, díky které nejdříve místní nadšenci a poté speleologové postupně objevili spletitý systém chodeb a dómů. Našli v nich krápníkovou výzdobu a také velké podzemní jezero. Díky atraktivnosti těchto podzemních prostor se začaly upravovat pro zpřístupnění veřejnosti. Návštěvníci sem mohli poprvé zavítat v roce 1969 a zájem turistů o tyto krásné jeskyně od té doby neutichá.

Prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní
Bozkovské jeskyně tvoří dva oddělené jeskynní systémy, Stará jeskyně a Nová jeskyně. Obě části byly v 70. letech propojeny uměle proraženou štolou dlouhou 50 metrů. Kromě ní návštěvníci během prohlídky projdou dalších 350 metrů jeskynních chodeb z celkových téměř 1 100 metrů, které byly prozatím zmapovány.
Nová jeskyně
Cesta začíná jeskyní Kaple, kde je na stěnách vidět první sintrová výzdoba a také útvar zvaný Zkamenělý orel. Pak pokračujeme Půlnoční jeskyní s namodralým osvětlením a jeskyní Za prahem, kde původní výzdobu pohřbily spadané bloky kamene. Pak už se dostaneme na křižovatku, kde se setkávají přírodní i uměle vytvořené chodby. Souběžnou a Pirátskou chodbou dojdeme do červeně osvětleného Pekla a kolem dvou Labutích jezírek s průzračnou vodou se dostaneme do Loupežnické jeskyně. Poté nás Blátivá chodba dovede zpět na původní křižovatku.
Stará Jeskyně
Tím končí okruh Novou jeskyní a prohlídka pokračuje umělým tunelem vedoucím do Staré jeskyně. V tunelu je vidět okénko s průhledem k původnímu vstupu do jeskyní, kudy se první průzkumníci vydávali za objevy. Hned za tunelem je k vidění zajímavý útvar zvaný Prušácká přilba. Kolem Bludiště tvořeného spadanými skalními bloky se dostaneme do Jeskyně překvapení, jedné z nejhezčích prostor Bozkovských jeskyní. Na poměrně malém prostoru je tu k vidění množství krápníkové výzdoby různých tvarů, například stalaktity tvořící Bozkovské varhany, stalagmity Palec a ukazovák nebo zvláštní heliktit Bílá myška, který roste bez ohledu na zemskou přitažlivost.
Následuje Listopadová jeskyně se sintrovým vodopádem „vytékajícím“ ze stěny a velkým stalagnátem podobným vesmírné raketě. Nádherné jsou Sloní uši, tenká sintrová záclona nasvícená žlutým světlem, které dává místu kouzelnou atmosféru. Pak ještě vidíme Rokokové panenky a Perníkovou chaloupku a jsme opět na křižovatce.
Čeká nás poslední část prohlídky. Po schodech sejdeme do nejnižší části jeskyní, kde se v Jezerním dómu, největším prostoru Bozkovských jeskyní, nachází vyvrcholení celé prohlídky. Je jím největší podzemní jezero v Česku. Má rozměry 14×24 metrů, průměrnou hloubku 140 centimetrů a teplota jeho zelenomodré průzračné vody je 8°C. Fascinujícím pohledem na ně se s jeskyněmi rozloučíme a přes Mládežnický dóm vycházíme zpátky na povrch.
Stylová Dřevěnka a výhled z kostelní věže
Prohlídku jeskyní jsme měli objednanou (v letní sezóně je určitě lepší si termín zamluvit dopředu) na dopoledne, a proto jsme se po ní vydali do centra obce na oběd. Na doporučení jsme zavítali do krásné Dřevěnky na dohled od kostela Navštívení Panny Marie na návsi. Dřevěnka je stylová hospoda s penzionem ve stavení starém téměř 270 let a vaří tu opravdu dobře.

Po obědě jsem ještě využila možnosti půjčit si v této hospodě klíč od kostelní věže a vyjít si schody na vyhlídkovou terasu. Výhled do okolí byl příjemným zakončením povedeného výletu do Bozkova.