Jak mohou tvorové bez mozku ovládnout moře a oceány a stát se jedněmi z největších predátorů? Když budete pozorovat jejich něžnou krásu ve Světě medúz v Praze na Pankráci, přijde vám to možná také neuvěřitelné, přesto je to tak. Medúzy jsou prostě fascinující a tato unikátní expozice podle nás určitě stojí za návštěvu.
Fascinující medúzy
Jejich tělo je tvořeno až z 98 % vodou, nemají mozek ani pevnou oporu těla a jejich slabé svaly nedokáží bojovat s mořskými proudy, takže se nechávají jen volně unášet proudem. Přesto se staly jedněmi z nejúspěšnějších tvorů na naší planetě. Žijí tu už miliony let, byly tu dávno před dinosaury a na rozdíl od nich přežily až do dnešních dnů. Obývají všechna moře od jižního pólu až k tomu severnímu i oceánské hlubiny. Staly se obávanými predátory, některé z nich jsou smrtelně nebezpečné i pro člověka. Ovšem jsou taky neskutečně krásné, pozorovat jejich ladné plutí vodou je naprosto fascinující. Nechat se unést pohledem na jejich křehká těla můžete ve Světě medúz v pražských Nuslích.
Svět medúz na Pankráci
Svět medúz se nachází na střeše obchodního centra Arkády Pankrác. Dostanete se sem tramvají nebo metrem linky C, ze kterého vyjdete přímo v obchodním centru. Autem zaparkujete jednoduše na parkovišti nákupního centra. Jde o unikátní projekt, který nemá obdoby nejen u nás, ale i v celé Evropě. Chov medúz je velmi náročný a specializovaných zařízení na jejich rozmnožování v akvarijních podmínkách je po celém světě jen málo. Svět medúz patří mezi ně a chov se jim daří.
Přes 30 druhů medúz pod jednou střechou
Ve 38 akváriích tu žijí tisíce medúz různých druhů, tvarů a velikostí, které si můžete prohlédnout. Nejspíš vás zaujme fakt, že všechna medúzária mají kulatý nebo oválný tvar. Je to právě z toho důvodu, že se medúzy nechávají volně unášet proudem. V hranatém akváriu by se jednoduše mohly zaseknout v rohu. U každého akvária nechybí cedulka s popisem jeho obyvatel včetně informací o jejich přirozeném výskytu nebo nebezpečnosti pro člověka. V hlavním sále se uprostřed stěny nachází nejdelší medúzárium s délkou 4 metry, kolem kterého se neustále promítá poutavá audiovizuální show. V prvním patře, kde jsou k vidění další akvária a také vývojový cyklus medúzy, se nachází i akvárium ve tvaru koule, které bylo v loňském roce zapsáno do Guinessovy knihy rekordů jako největší kulovité akvárium na světě. Děti ale nejspíš ještě více potěší fakt, že z prvního patra dolů vede prima skluzavka.
Bistro s interaktivními prvky
Ve Světě medúz najdete také unikátní bistro s krásnými audio-vizuálními efekty. V nabídce tu mají výbornou kávu, dezerty, pizzu nebo domácí limonády. My jsme neodolali a vyzkoušeli SPACE limonade, limonádu kouřící díky suchému ledu. Efekt je to opravdu parádní a (nejen) děti nadchne. Ještě víc se jim ale určitě bude líbit velký interaktivní stůl a hlavně pak interaktivní stěny. Mohou si u malých stolečků vybarvit medúzu, kosmonauta nebo raketu a naskenovat je do projekce. Budou tak na zdi mít svou vlastní barevnou kresbu a mohou ji ovládat pomocí svého pohybu.
Hřiště na střeše medúzária
Na střeše medúzária vzniklo pro nejmenší návštěvníky zábavné dětské hřiště. Najdou tu trampolínky, balanční prvky, skluzavku nebo kuličkovou dráhu. A to vše v pěkném designu barevných medúz. Vstup do herní zóny je zdarma pro všechny návštěvníky centra, bez nutnosti zakoupit vstupenku do Světa medúz.
Stojí návštěva za to? Za nás říkáme ano!
Po přečtení rozporuplných recenzí na internetu jsem byla dost zvědavá, co nás ve Světě medúz vlastně čeká. Ale za nás musím říct, že jsme byli z návštěvy nadšeni. Vstupné sice není levné, ale to zřízení a provoz takového unikátního místa také určitě ne. Není to tu kdovíjak obrovské a ani medúzy nejsou gigantické, jako je můžeme vidět v televizi. Věřím, že to by bylo technicky a finančně někde úplně jinde. Pokud sem tedy jdete s tímto velkým očekáváním, budete nejspíš zklamáni. Přesto je tu toho hodně k vidění a zajímavostí o těchto pozoruhodných tvorech se dozvíte dost. A pozorovat jejich ladný pohyb je prostě úchvatné. Bistro je originální a děti z něj budou nadšené. Celkově jsme u medúz a následně v bistru strávili dvě hodiny času a byli bychom tu i déle, kdyby už nebylo devět hodin večer, což je zavírací doba. Jinak ale návštěva ve večerních hodinách byla dobrou volbou, měli jsme to tu chvílemi jen pro sebe.