Soutěž už skončila. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům Petrovi N., Lence Z. a Daně B.!
Toulat se přírodou a poznávat její rozmanité obyvatele neodmyslitelně patří k výletům. A je jedno, jestli je tou přírodou zrovna jen remízek kousek za domem či hustý šumavský les, alpská louka nebo pobřeží Baltu. Středoevropská fauna a flóra je krásná, pestrá a velmi zajímavá. Určitě stojí za to ji alespoň trochu znát. S knihou Průvodce přírodou na výlety, kterou můžete právě teď vyhrát v naší soutěži, se snadno naučíte poznávat typické zástupce různých biotopů.
Pestrá paleta živočichů a rostlin kolem nás
Většina z nás jistě ví, že zajíce nejčastěji zahlédneme na poli, lekníny rostou na a kvetou na rybnících či jezerech a potravinový mol (správně zavíječ moučný) je postrachem našich spíží. Ale víte, jestli na stromě u silnice sedí nejčastěji jestřáb, orel nebo káně? Jaká květina tvoří brzy zjara bílé koberce v některých listnatých lesích? Nebo co jsou vlastně zač takzvané duběnky, které se na podzim objevují na listech dubu? Průvodce přírodou na výlety vám dá odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek. Obsahuje popisy 550 nejznámějších a nejvýznamnějších živočichů, rostlin a hub střední Evropy, které můžeme potkávat každý den poblíž domu, setkat se s nimi při výletě nebo třeba na dovolené v horách či u moře. Jejich podobu včetně typických znaků si prohlédnete na více než 800 fotografiích. Velikost knihy je tak akorát, abyste si ji mohli přibalit do batohu s sebou na výlet.
Snadné určování podle biotopů
Průvodce je rozdělen podle biotopů, tedy oblastí střední Evropy, kde dané rostliny a živočichy nejčastěji potkáme. Zahrnuje biotop les (listnaté a jehličnaté lesy, paseky, okraje lesů), louka a pole (včetně okrajů cest, remízků, houštin či mezí), lidská sídla (domy, sklepy, kůlny, zahrady i parky), voda (jezera, rybníky, tůně, potoky, řeky, zkrátka všechny sladkovodní útvary), hory a velehory (zaměřeno především na nedaleké Alpy) a pobřeží (duny, pláže a pobřežní mělčiny Severního a Baltského moře). Pro snadné vyhledávání jsou biotopy rozlišeny barevně a zástupci flory a fauny vždy uvedeni ve stejném pořadí, od hub a rostlin, přes bezobratlé a malé živočichy až po ty největší savce. Zajímavá je také kapitola Živočichům na stopě, která vám pomůže odhalit výskyt a chování živočichů, které lze ve volné přírodě obvykle spatřit jen zřídka. Poznáte jejich charakteristické stopy přítomnosti, ať už jsou to otisky končetin, nory, hnízda, okousané rostliny, peří, trus nebo svlečky. Na posledních stranách pak ještě najdete jedovaté rostliny, kterým byste se měli rozhodně vyhnout, tedy alespoň jejich ochutnávání.
Knihu Průvodce přírodou na výlety od autorů Franka a Katrin Heckerových vydalo nakladatelství Kazda. Kromě tohoto průvodce najdete na stránkách nakladatelství mnoho dalších zajímavých knih o přírodě, které stojí za pozornost.
Vyhrajte Průvodce přírodou
Ve spolupráci s nakladatelstvím Kazda jsme pro vás připravili soutěž. Vyhrát můžete jeden ze tří výtisků knihy Průvodce přírodou na výlety. Stačí zaslat správnou odpověď a mít trochu štěstí.
Soutěžní otázka:
V jakém jazyce kniha původně vyšla?
P.S.: Napoví vám třeba její originální název, který najdete zde.
Svou odpověď zašlete na e-mail soutez@primavylety.cz nejpozději do pátku 31.12. 2022, poté vylosujeme tři výherce.