Stejně jako většina větších českých měst má i Ostrava svůj hrad. Nehledejte jej ale na vysokém kopci, odkud by pyšně shlížel dolů na město. Proč? I tato historie je spojená s těžebním průmyslem, ostatně jako téměř vše v tomto kraji.
Historie Ostravského hradu
Slezkoostravský hrad, jak zní jeho přesný název, stojí na břehu řeky Ostravice už celá staletí. První písemné zmínky o něm se datují do roku 1297. Tehdy byl postaven jako hraniční hrad na polsko-moravské hranici. V první polovině 16. století jej nechal nový majitel Jan Sedlnický z Choltic přestavět do renesanční podoby, aby lépe odpovídal představám svých majitelů a požadavkům doby. Byly rozšířeny jeho hradby, v palácové části dostavěny obytné a hospodářské budovy, zámecká kaple a rytířský sál. Bohužel nedlouho poté přišla třicetiletá válka, během které zámek značně zdevastovala italská, švédská a dánská vojska. To nejhorší ale mělo hrad teprve potkat.
Těžba uhlí znamenala téměř konec
V roce 1714 koupil celé panství rakouský diplomat a vojevůdce hrabě Jindřich Vilém Wilczek. V druhé polovině 18. století došlo k objevu ložisek uhlí v oblasti a začalo se s těžbou. Z rodu Wilczků se stali mocní uhlobaroni, jejich hrad byl ale těžbou uhlí velmi poznamenán. Ze záznamů z roku 1804 vyplývá, že v té době byl už téměř pustý. Dílo zkázy dokonal požár v roce 1840 a o století později nejdříve povodeň a poté letecké bombardování Ostravy. Kvůli poddolování se hrad sesunul o celých 16 metrů níže a jeho stěny značně popraskaly. Po konci II. světové války připadl majetek státu, nejdříve dolu Trojice a poté Obvodnímu národnímu výboru Ostravy. Uhlí se pod hradem těžilo až do roku 1961, to už na něj byl dokonce několik let vydaný demoliční příkaz. K jeho realizaci však naštěstí nedošlo.
Snaha o záchranu se vyplatila
Na přelomu milénia odkoupilo Slezkoostravský hrad město Ostrava a pustilo se do jeho rekonstrukce. Z původního hradu se zachovala jen vstupní renesanční brána paláce, část hradebního opevnění a zřícenina části hradebního paláce. Rekonstrukcí vznikly pěkné nové prostory, kde se konají různé kulturní a společenské události, například koncerty, svatby, trhy, výstavy a mnoho jiného. Hrad je otevřený také návštěvníkům se zájmem o prohlídku. Ti se tu sice nedočkají prohlídkových tras a historických interiérů, přesto je tu pěkně. K vidění třeba expozice kovárny, kaple, zbrojnice, Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty, nebo několik akvárií s rybami našich řek a rybníků.