Sklárna v Harrachově patří mezi vyhledávaná turistická místa v západních Krkonoších. Není to ale jen tak nějaké muzeum, při prohlídce se podíváte pod ruce skutečným mistrům sklářům a na vlastní oči uvidíte jejich namáhavou, a přesto precizní práci.
Harrachovská sklárna je nejstarší stále fungující sklárnou v Česku a pravděpodobně i na světě. Má za sebou bohatou historii a stále si zachovává tradiční postupy výroby. Její sortiment tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. V areálu dnešní firmy Novosad a syn najdete sklárnu, muzeum skla, prodejnu skla, cukrárnu, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi.
Historie harrachovské sklárny
Ačkoliv je dnes Harrachov známý spíš jako turistické a lyžařské středisko, jeho historie je spjatá především se sklářskou výrobou. Sklářství se věnovali lidé v okolních oblastech už od 14. století. Osady se však po vyčerpání zásob okolního dřeva, které se používalo k vytápění pecí, vždy stěhovaly jinam. K roku 1712 se vážou první písemné zmínky o sklářské huti na Novém Světě, osadě na panství bohatého hraběcího rodu Harrachů. Především díky jejímu prvnímu řediteli Elliasi Müllerovi a jeho schopnostem si sklo z této sklárny poměrně rychle získalo skvělou pověst a bylo žádaným artiklem.
Jeho syn Hans Josef Müller prodal huť v roce 1764 hraběti Arnoštu Quidu Harrachovi. Sklárna se tak dostala přímo pod panskou správu. Díky tomu časem nezanikla a nemusela se stěhovat. Bohatí Harrachové si zařídili dovoz dřeva i ze vzdálenějších míst. Zdejší skláři navíc uměli vyrobit sklo v různých barvách a ve vysoké kvalitě, takže o ně byl zájem po celém světě. I v dalších letech a desetiletích si vedení podniku a zdejší mistři řemesla počínali tak skvěle, že renomé skláren stále rostlo.
Bohatá léta, krize a nová naděje
Během 19. století zažíval podnik svá zlatá léta, účastnil se mnoha světových výstav a sklízel ocenění. Ve 20. století ale přišla horší období spojená s válkami a hospodářskou krizí. Po II. světové válce pak byly sklárny znárodněny a přešly pod národní správu. Fungovaly po celou dobu dále, ale kvůli ztrátě kontaktů se západním světem upadlo harrachovské sklo ve světě téměř v zapomnění. Po privatizaci v roce 1993 koupil tyto sklárny JUDr. František Novosad, vystudovaný právník, ale zároveň i vyučený sklář. Podařilo se mu opět navázat obchodní vztahy především v USA, kam i dnes plyne většina výrobků zdejší sklárny. Na počátku milénia také v areálu zbudoval minipivovar, který pomáhá finančně zajistit nákladnou výrobu ručního skla.
Precizní ručně vyráběné sklo z harrachovské sklárny si můžete koupit jedině ve zdejší podnikové prodejně, která je součástí areálu. Jinak vše putuje na export do více než 35 zemí světa.
Prohlídka sklářského provozu
Exkurze ve sklárně, která vás zavede do výrobních provozů, trvá zhruba 45 minut a probíhá každý den včetně víkendů od osmi do tří hodin odpoledne. V létě je lepší si termín prohlídky dopředu rezervovat, zájem bývá velký. My ale měli štěstí i bez rezervace a zrovna na naší prohlídce se nás sešlo málo, takže jsme si ji příjemně a v klidu vychutnali.
Při prohlídce vás průvodce nejdříve seznámí s historií sklárny a poté se už podíváte do hutní haly, kde vám představí její vybavení a popíše technologické postupy tradiční výroby skla od počátku až po finální výrobek. Hutní halu a zručnou práci sklářů uvidíte nejdříve z balkónu a následně i z bezprostřední blízkosti v provozu huti. Na vlastní oči se přesvědčíte, že vyrobit tradičním ručním způsobem třeba obyčejnou skleničku na víno není vůbec snadné a chce to velkou dávku zručnosti a sehranosti týmu sklářů.
Dalším místem, kam vás průvodce zavede, je unikátní historická brusírna skla z roku 1895. Její vybavení je stále původní a plně funkční. I tady většinou uvidíte stroje v pohybu a brusičku skla v plné práci.
Po cestě z brusírny ještě krátce nahlédnete do strojovny, kde opět původní Francisova vodní turbína z roku 1937 s transmisemi pohání všechny dřevěné stroje v brusírně.
Muzeum skla
Součástí vstupenky do provozu sklárny je také návštěva Muzea skla v jedné z budov v areálu, v bývalém Panském domě. Tam se už podíváte sami bez průvodce. Unikátní sbírku skla ze zdejší produkce tvoří přes 5 000 exponátů mapujících různá časová období a trendy, jaké ve sklářské výrobě dané doby převládaly. Představuje také sklářské techniky, které se napříč dobou používaly a používají. Určitě doporučuji tuto část nevynechat. Jde o jednu z nejcennějších sbírek svého druhu u nás a opravdu stojí za shlédnutí.
A nahlédněte i do malebné kapličky sv. Alžběty z roku 1902, která je zajímavá především unikátním oltářem z benátských zrcadel a skleněným zvonem ve zvonici.
V Harrachově toho můžete vidět a zažít víc. Vydejte se třeba k okouzlujícím Mumlavským vodopádům nebo za pěknými výhledy na Čertovu horu.