Nedaleko severního okraje města Brna se vypíná skalnatý hřeben s názvem Babí lom. Je zároveň nejvyšším vrcholem v nejbližším okolí Brna a oblíbeným výletním cílem. K výšlapu láká svou krásnou přírodou, mohutnými skalisky i parádními výhledy nejenom z rozhledny Babí lom.
Mezi obcemi Lelekovice a Svinošice se od jihu k severu táhne skalnatý masiv s názvem Babí lom. Tento geomorfologický útvar z období prvohor je součástí Adamovské vrchoviny, dílčího celku Drahanské vrchoviny. Jeho hřeben tvoří slepencové skalky, porostlé mozaikou lesního společenství zvládající podmínky tohoto extrémního stanoviště. Rostou tu především borovice, duby a buky, smíšené s habry, lípami, javory a dalšími dřevinami. Bohatá je oblast i na byliny nebo třeba hmyz. Kvůli ochraně této jedinečné lokality je Babí lom vyhlášen přírodní rezervací.
Rozhledna Babí lom
Na jižním vrcholu hřebenu v nadmořské výšce 521 metrů stojí volně přístupná rozhledna Babí lom. Postavena je přímo na skaliskách a pro přístup k ní doporučuji vhodnou obuv. Betonová válcovitá stavba rozhledny je 15 metrů vysoká a má dvě vyhlídkové plošiny. Na té nižší se můžete pohodlně usadit na lavičce a odpočinout si s nádherným výhledem do kraje. Vyšší železný ochoz se nachází ve výšce 12 metrů a výhledy z něj jsou ještě úchvatnější.
Rozhledna nabízí panoramatický výhled, jižním směrem na Brno a v dálce Pálavu, od jihu na východ jsou k vidění Chřiby, Žďánický les a Drahanská vrchovina, západně pak Žďárské vrchy, za kterými se rýsuje Českomoravská vrchovina. Pohledu na sever dominuje samotný hřeben Babího lomu.
Skály Babího lomu byly oblíbeným výletním místem už v minulosti. V druhé polovině 19. století tu stály dokonce dvě vyhlídky, které tehdy vybudoval Rakouský turistický klub. Na severním vrcholu to byla Rohrerova rozhledna, nazvaná podle tehdejšího brněnského starosty, a na místě dnešní stavby dřevěný altán zvaný Ripkova vyhlídka, pojmenovaný podle předsedy turistického klubu. Stavby doplňovala ještě malá dřevěná Wieserova chatka (nazvaná podle lesního rady), kde se mohli turisté občerstvit. Všechny stavby ale zanikly během II. světové války. V letech 1959 – 1961 tu však Československý svaz tělesné výchovy navázal na tradici a vybudoval novou rozhlednu podle návrhu brněnského architekta Mojmíra Korvase.
Kudy na Babí lom? Možností je spousta
Nejsnadnější cesta k rozhledně vede z obce Lelekovice po červené turistické značce. Pojedete-li vlakem, vystoupíte na zastávce Česká a do Lelekovic buď dojdete necelý 1,5 kilometru pěšky, nebo se svezete autobusem na náves. Odtud vás čeká cesta dlouhá jen 1,7 kilometru, vede ale do poměrně prudkého kopce a poslední metry k rozhledně už tvoří skály. Určitě tedy není vhodná třeba pro kočárek. Můžete se také vydat po stejně dlouhé cestě po modré značce od autobusu z Podlesí nebo 4,5 kilometru dlouhou trasou po žluté ze Svinošic. Velmi oblíbená turistická trasa vede z Vranova do Lelekovic přes hřeben Babího lomu, která měří 3,5 kilometru a nestoupá do prudkého kopce. Náročnější je ale její poslední část, kdy se přechází přes skalnatý hřeben.
Přechod přes hřeben Babího lomu
My jsme se vydali z Lelekovic od autobusu na rozhlednu a pak přes hřeben k nejvyššímu vrcholu Babí lom (561 n.m.n.). Přechod hřebenu není dlouhý, tato nejzajímavější část měří zhruba 500 metrů. Překonává se ale náročnější terén. Cesta vede často jen po úzké pěšince, po skaliskách či kamenných schodech a místy si tak možná budete připadat jako kamzík. Ale není třeba se přechodu obávat. S velkou dávkou opatrnosti tuto trasu zvládnou i děti. Odměnou za námahu jsou malebné přírodní scenérie a další parádní výhledy do kraje, kterých se po cestě otevírá spousta.
Babí lom na podzim
Překrásný je hřeben Babího lomu a výhledy z rozhledny i na podzim, obzvlášť když příroda hraje všemi podzimními barvami.
Kde se místo nachází?
Babí lom na Google mapy
Babí lom na Mapy.cz