Nad hladinou přehrady Slezská Harta se vypíná kopec, který tvoří dominantu oblasti Bruntálské vrchoviny v Nízkém Jeseníku. Jmenuje se Velký Roudný a je největší sopkou na Moravě. Na jeho vrcholu navíc stojí rozhledna, která nabízí krásný pohled do tří světových stran.

Sopky v Nízkém Jeseníku
Když se řekne sopka, představíme si obvykle kužel, z něhož stoupá k nebi kouř a popel a po jeho svazích stékají proudy rozžhavené lávy. Takové aktivní sopky už u nás naštěstí nemáme, ale těch vyhaslých se tu nachází docela dost. I na našem území totiž bylo v minulosti poměrně rušno. Jednou ze sopečných oblastí byl kdysi i Nízký Jeseník, konkrétně jeho oblast Bruntálská vrchovina. Tady se dodnes nachází významné sopečné kužely Velký Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch staré zhruba 1 až 3 miliony let. Největší a tvarově nejvýraznější z nich je Velký Roudný. Tvoří jej čedičový kužel s dodnes patrnou kráterovou prohlubní na vrcholu, který byl naposledy aktivní v období čtvrtohor. Velký Roudný je nejzachovalejší stratovulkán u nás, a proto je už od roku 1966 chráněn jako národní přírodní památka. Důvodem ochrany je jak zachovalý vulkanický kužel, tak také teplomilná flóra a fauna, která se tu vyskytuje.



Rozhledna Velký Roudný
Velký Roudný se nachází východně od obce Roudno, asi 12 kilometrů od okresního města Bruntál v Nízkém Jeseníku. Spolu se sousedním Malým Roudným tvoří dva výrazné vrcholy, které se vypínají nad přehradní nádrží Slezská Harta na řece Moravici. Právě na Slezskou Hartu, obec Roudno, ale i do širokého okolí je krásný výhled z rozhledny na vrcholu bývalé sopky. Nejkratší cesta na vrchol Velkého Roudného vede z obce Roudno po zelené turistické značce. Zkrátit si ji ještě můžete, když zaparkujete až u informační tabule u silnice vedoucí z Roudna na Křišťanovice. Odtud je to k rozhledně už jen necelý kilometr, nejdříve mírně a poté poměrně prudce do kopce.



Výhled na Slezskou Hartu a Jeseníky
Rozhledna vyrostla na tomto kopci v roce 2007, kdy ji nechali postavit obec Roudno a mikroregion Slezská Harta. 20 metrů vysoká dřevěná konstrukce má 6 pater a vyhlídkovou plošinu ve výšce 17 metrů. I když v jednom směru brání rozhledu vzrostlé stromy, výhled z rozhledny do dalších stran rozhodně stojí za tu námahu. Nejhezčí pohled je severním a severovýchodním směrem, na hladinu vodní nádrže Slezská Harta, Bruntálsko, Nízký Jeseník a hřeben Hrubého Jeseníku i s jeho nejvyšším vrcholem Pradědem. Jižně dohlédnete na Oderské vrchy a jihovýchodně při dobré viditelnosti až na Beskydy. Nám rozhledy trochu omezila inverze, ale i tak stál náš zimní výlet rozhodně za to.





Poutní kaplička sv. Petra a Pavla
Daleko starší než rozhledna je kamenná kaple sv. Petra a Pavla, která na vrcholu stojí od roku 1933. Dříve byl totiž Velký Roudný vyhledávaným poutním místem, kde k občerstvení poutníků a turistů sloužila i hospoda. Z ní zbyly už jen ruiny, ale kaple byla na konci minulého století opravena. Ke kapli vede z obce křížová cesta s 15 zastaveními, která částečně kopíruje trasu naučné stezky Po vulkanitech.



Vydat se na sopku zní dobrodružně a děti se na takový výlet budou těšit. Co na tom, že je už dávno vyhaslá a cestou na její vrchol musí zdolat kopec. Výšlap je to sice prudší, ale krátký. A krásné výhledy z rozhledny nahoře za to určitě stojí v létě i v zimě.
Kde se místo nachází?
Rozhledna Velký Roudný na Google mapy
Rozhledna Velký Roudný na Mapy.cz